| anonim_4396 a întrebat:

Deschizand o sticla de dizolvant pentru lac de unghii mirosul se simte in toata camera.De ce?

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru ca este foarte volatil, trece cu usurinta in stare de vapori la temperatura camerei.

| dalea a răspuns:

Pentru ca dizolvantul este o substanta foarte volatila.Asta inseamna ca si la temperatura mediului ambiant acesta se evapora adica ceea ce percepi tu ca miros sunt de fapt vapori din acel dizolvant.

| mdany a răspuns:

Pentru ca acea substanta se evapora rapid.

| Andr3yCzz a răspuns:

Are o solutie in ea (nu stiu exact cum se cheama) care este foarte puternica...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca dizolvantul este o substanta foarte volatila.Asta inseamna ca si la temperatura mediului ambiant acesta se evapora adica ceea ce percepi tu ca miros sunt de fapt vapori din acel dizolvant.

| Atat_Ady_1998 a răspuns:

Gandeste si singur happy