| RAY a întrebat:

Doar cine are habar de fizica sa raspunda, fara raspunsuri aiurea

Ce inseamna energia totala a universului ZERO? ce inseamna asta in termeni stiintifici? mai pe intelesul meu

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intregul Univers este format din grupuri de energie si forte echilibrate, ca rezultatul unor forte si energii opuse, dar egale.
Daca se aduna toate rezultatele partiale (fiecare zero), atunci si suma totala este zero.

| T0T a răspuns:

Unii cred că așa cum poți aduna o sumă de numere negative cu o sumă de numere pozitive, sume de modul egal, iar rezultatul este 0, așa poți aduna și energia pozitivă cu energia negativă și ar da zero, nimic, adică s-ar anihila. Astea sunt doar niște ipoteze, nimic concret.

| JackR a răspuns:

Este o ipoteza sustinuta de o anumita parte a teoreticienilor, care afirma ca in Univers exista energie "pozitiva" (data de masa materiei existente) si energie "negativa" (data de gravitatia care guverneaza materia). Pentru ca Universul sa se mentina in echilibru relativ, energie "pozitiva" anihileaza energia "negativa" si vice-versa, adica energia totala a Universului este zero.
Cum spuneam, este doar o ipoteza, nedemonstrata si nesustinuta de experimente.

| RAY explică (pentru JackR):

Tu ce crezi ca a fost inainte de big bang?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Tu crezi ca a fost big-bang? Este imposibil sa fi existat ceva inaintea big-bangului.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Atunci ce a cauzat acel big bang?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu l-a cauzat nimic pentru ca n-a existat un Big-Bang. Auzi cica era un punct lipsit de masa dar era infinit de dens laughing

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Nu poti dovedi ce afirmi

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Ce este de dovedit? Tu trebuie sa dovedesti big-bangul, nu eu. Nu are logica sa dovedesc ceva ce nu a existat.

| sabin89 a răspuns (pentru Mclaren12):

O fi existat, dar fiind aşa de mic era greu să-l observi.

| Mclaren12 a răspuns (pentru sabin89):

Ai mai auzit vreodata de ceva lipsit de masa dar infinit de dens? Este o contradictie.

Răspuns utilizator avertizat
| Bitzer a răspuns:

Inseamna o teorie. Atat. Nimic probat. Universul nu-i un spatiu controlat din laboratorul profesorului X. Ca urmare, intrebarea ta nu are un raspuns concret. Cel mult, isca polemici intre cei care cred ca au habar cum merg treburile in Univers (sau... Universuri?).