| Vizitiul a întrebat:

Doresti sa fii rege/regina peste singuratate sau sluga in iubire? Argumentati!

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Calea de mijloc nu exista? Poti avea o relatie frumoasa fara sa cazi in extreme. Eu am o asemenea relatie.

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Numai cand aud cuvantul "sluga" imi vine greata.

| Razvan a răspuns:

Prefer sa fiu saraca in singuratate decat bogata in iubirestraight face

| mgtow a răspuns:

Eu sunt singur da asta nu inseamna ca sunt sau ca esti rege. Tot sclavi santem la patronii nostri pentru care lucram sau la stat ca platim fel si fel de taxe. Poate rege ajungi sa fii in rai.

| MidnightLady a răspuns:

Eu as prefera coroana. Am fost inzestrata cu o doza cam mare de egoism. Nu am trait nici o clipa din viata cu speranta de a intalni marea dragoste, pentru ca nu cred in ea. Cred in dragoste, dar nu in aia mare la care spera majoritatea. Pentru mine dragostea e ca un contract pe durata determinata. Cand deja intra in scena sintagma "sluga in iubire" se incheie contractul.

| Contrast a răspuns:

Regina...cui, in singuratate?
Dar, nici sluga in iubire...altceva intermediar nu ai? Cred ca as fi doar un spectator in umbra...nu ma revad in niciuna din aceste ipostaze!
Ma pot vedea iubind pana la extaz. dar niciodata plecand capul in fata iubirii...probabil as prefera sa iubesc in tacere, din umbra, fara sa ma dezumanizez... fara sa plec fiinta mea sub stigmatul iubirii!

| RainDrop a răspuns:

Mijlocul nu exista?!

| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

Şi dacă sentimentul e reciproc, se mai ajunge la sclavie? Just asking.
Aş prefera o cale de mijloc.

| Eunyce a răspuns:

Buna.

Coioshappy... ceea ce ne spui tu aici e ceva la care trebuie sa te gandesti mult inainte sa poti argumenta raspunsul.

Parerea mea referitor la statutul de rege/regina peste singuratate e aceasta: a fii solitar, pentru mine, inseamna a-ti crea propriul univers, atat fictiv cat si real.Singuratatea face bine sufletului, deoarece eu cred ca asa se formeaza principiile morale de baza. Cel/cea care traieste in propria lume, e lipsit de obligatia de a accepta ideile altora, nu se confrunta cu miile de probleme de marime microscopica, poate visa, vorbi, crede si trai ceea ce el/ea considera a fii cel mai de pret.Sa fii un Dionis creat de Eminescu, poate fii fascinant de unic si frumos.Cu siguranta ca in jurul tau va pluti o alura de mister, ce va atrage multe priviri, intrebari si chiar dorinta de a imprumuta putin din personalitatea ta.Solitarii nu risca niciodata sa fie confundati cu restul lumii.Au locul lor pus deoparte, fie ca locul acela e privit cu interes sau cu o cisterna de prejudecati. Ceea ce ma atrage pe mine mereu in privinta singuratatii este melacolia. Mi se pare o stare, bacoviana cu franturi de romantism, ce izvoraste din ochi mari si limpezi.Cineva spunea odata ca e cel mai bine ca prietenul/prietena, tau/ta, cel/cea mai apropiat/a sa fie o persoana melacolica si avea dreptatea cand spunea asta.

Acum, legat de a fii sclav in iubire, nu in genul actiunii din romanul "Ion", ci ca atunci cand iubirea semnifica pentru tine nucleul vietii.
Nu ati auzit de atatea ori definitiile iubirii, concepute de persoane memorabile ale vremurilor trecute si prezente? Le-ati citit si ati simtit, nu in intregime, ca traiti acele vorbe. Dar intotdeauna ar fi ceva de adaugat, de completat.Dorinta de a expune prin cuvinte ceea ce simtim cand iubim zace in noi de veacuri, dar nimeni nu a reusit sa realizeze acest lucru, care totusi ne lipseste. E greu sa fii in fata persoanei iubite, sa simti cum ti se incalzeste sufletul de acest sentiment si sa vrei sa te exprimi, sa poti pronunta acele vorbe menite sa arate imensa iubire, dar zambesti suav si realizezi ca ai o multime de trairi ce nu le poti rosti, deoarece totul suna sec in comparatie cu dorinta ta. A fii sclav in Iubire, inseamna a putea trece, nu la figurat, ci cu adevarat la propriu prin toate focurile si apele pentru a face sa fie totul bine. Iubirea ne ridica, ne da puteri supraomenesti, ne face sa tanjim inspre locuri nebanuite si nu in ultimul rand, ne completeaza.In iubire e permis totul, poti simplifica, dar si amplifica totul dupa cum simti.Atunci si doar atunci poti spune: da, multe lucruri sunt enorm de greu de realizat, dar nu imposibil!

Acum sa aleg intre a fii rege/regina peste singuratate si sluga in Iubire.Amandoua sunt ceva ce nu intalnesti in fiecare zi, e mai bine sa fii una sau cealalta decat sa fii pe calea de mijloc, cum spunea un membru TPU.Calea de mijloc e decat o copie la indigo a ceea ce vezi la tot pasul.
Eu aleg a fii sclav in iubire, pentru ca atunci cand iubesti luminezi cea mai frumoasa parte din tine, iar eu mi-am dorit acest lucru mereu.happy

Cu mult drag, Coios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regina peste singuratate.fiind o sluga m-as autodistruge, lucru ce ar duce la nefericire...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca sluga in iubire, aceasta fiind altruista poti trai dupa principiul; mai fericit cel ce da decat cel ce primeste. iubirea fiind reciproca, nu se termina efectul de schimb reciproc niciodata.inafara principiului respectiv, nu este decat; ia tot ce poti si paraseste.