| Bahh a întrebat:

Care este deosebirea intre prietenie si iubire? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| Komododragosh a răspuns:

Prietenia, mai ales cea adevarata este legatura psihica intre doi oameni, care se afla pe aceeasi lungime de unda, care gandesc cat de cat asemanator si care pot sa aiba o conversatie de lunga durata si sa nu te mai saturi sa vorbesti cu acea persoana, Bineinteles incepe si atasamentul sufletesc, pentrui ca incepi sa tii la persoana aceea si doresti sa o ajuti, s-o sprijini si sa stii ca ii este bine. Poate fi numita si iubire, dar iubire intre prieteni.
Insa iubirea de care vorbesti tu este cu totul altceva. Iubirea este legatura special intre fata si baiat care nu numai ca au aceleasi chestii care contine si prietenia, dar au si atracite fizica si o atractie sufleteasca nemaipomenita! Cand te gandesti la acea persoana cand dormi si cand te gandesti la ea si cand te tyrezesti, atunci asta e iubirea! Cand se afla in mintea ta si in sufletul tau mere, cand o zi fara ea ti se pare o saptamana, cand iti bate inima tare cand o vezi sau chiar si cand iti da un telefon. Cand ii doresti foarte mult sa fie fericita si cand esti in stare sa faci totul pentru ea, sa faci sacrifii multe si sa faci si compromisuri multe! Aia e iubirea adevarata, este foarte rara deoarece spre deosebire de prietenie, la iubire exista si anumite "pretentii", adica cand sunteti doar prieteni, nu ai cine stie ce asteptari si cu greu esti dezamagit de prieten, dar cand vine vorba de iubiti pretentiile sunt mari, pentru ca doar e posibil sa fie parteneru tau de viata si iti doresti sa fie exact in felul in care iti doresti tu. Sper deosebire de prietenie, iubirea doar foarte mult si poate fi plina de dezamagiri. La fel si prietenia, dar iubirea e la un nivel total diferit!

3 răspunsuri:
| DenisaMetal a răspuns:

Prietenia = Prietenia este în primul rând pacea reciprocă şi zborul spiritelor pe deasupra amănuntelor vulgare.
Prietenia este o haină valoroasă care se curăţă când se murdăreşte, nu se aruncă la prima pată. Prietenia este confortul inexprimabil de a te simţi în siguranţă cu o persoană, fără a trebui să-ţi cântăreşti gândurile, nici să-ţi măsori cuvintele.
Iubire= este cand doua inimii se unesc si impreuna formeaza un suflet pereche, adica două suflete ce se ating fără să se confunde, două degete ale aceleiaşi mâini.

Răspuns utilizator avertizat