| Triana a întrebat:

Este adevarat ca pestii nu pot simtii durerea? De ce? Funda.happy

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CoquineNoire a răspuns:

Ba da, atunci cand sunt batuti de curvele lor, pentru ca nu le dau si bonuri de masa.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Este o teorie, nu o certitudine. S-a presupus dupa cercetarea sistemului nervos. Este evident ca pestii reactioneaza ca si cum ar simti frica, instinctul de conservare se manifesta, deci nu poti sti daca pestii simt vreo durere decat daca esti peste. Cand o sa mai intalnesc unul il intreb happy

| shadovv a răspuns:

Dar ce tu ai sonar?

| MortemAeternum a răspuns:

Nu stiu, ce zici pestele asta simte durere?
http://www.youtube.com/watch?v=MFepPPTxprA

| onuta a răspuns:

Multa vreme asa s-a crezut; dar stiu ca am citit un material in legatura cu asta in care se descria un experiment in cadrul caruia s-au comparat reactiile la stimulii durerosi a unor pesti carora li s-a injectat morfina cu reactiile pestilor carora nu li s-a injectat substanta; cei din urma au devenit agitati, semn ca experienta a fost traumatizanta pentru ei. Pana la urma tind sa fiu de acord cu concluziile experimentului pentru ca receptarea durerii este in definitiv o masura de aparare.

| TheSundărSitaara a răspuns:

Conform unui profesor american, peştii nu pot simţi senzaţia de durere. James D. Rose de la Universitatea din Wyoming a demonstrat că, pentru că le lipseşte zona din creier responsabilă de senzaţia de durere, peştii nu o pot simţi.

| muhuaxela a răspuns:

Nu cred ca este adevarata aceasta afirmatie.Sunt si ei niste fiinte vii ca si noi, ca si animalele.Deci cred ca si ei simt la fel ca si noi durerea.

| Gabyy32 a răspuns:

Prinde un peste taiel in doua si vezi daca se zbate
atunci vei stii daca simte durerea
glumeam simt si ei durerea deoarece au un sistem nervos si sunt FIINTE vii omule cum sa nu simta durerea