| AloneQsFini a întrebat:

Evolutionism sau Creationism? Raspunsuri si argumente. Funda la cel care aduce argumente cat la plauzibile la teoria in care crede!

Răspuns Câştigător
| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu sunt creata de Dumnezeu! Despre voi, nu stiu. Daca credeti ca ati evoluat din maimute, n-aveti decat sa va consideratihee hee.
Gbu :]

22 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

De ce oare catolicii au inteles ca evolutionismul si creationismul nu sunt ireconciliabile? Sunt ortodocsii capabili sa gandeasca altfel decat dupa tipare maniheiste sau e obligatoriu ca totul sa fie polarizat? Dumnezeu vs. Diavol, Virtute vs. Pacat, Creationism vs. Evolutionism?

| Alphawolf a răspuns:

Eu nu pot da pasarea din mana pe cioara de pe gard. Evolutionismul este explicat si demonstrat atat cat stiinta poate evidentia, in schimb creationismul este doar o supozitie, o poveste pentru persoane emotionale, naive si superstitioase. Evolutionismul este demonstrat cu probe, logic si realistic, in schimb, creationismul este demonstrat cu vorbe in vant, creatinismul se foloseste de golurile cunoasterii pentru a se sustine. Povestea biblica este un mod de a manipula... are mafia in spate.

| Alphawolf a răspuns:

Am si eu niste intrebari pentru persoanele care sustin creationismul:
Ce motiv la determinat pe Dumnezeul etern sa creeze universul?
Acest Dumnezeu absolut viseaza sau ce anume putea sa-l impulsioneze sa creeze, el fiind omniscient?

| Parintele a răspuns:

Hai, fii cu bun simt si mai ai putina rabdare.Hmmm! Ce frumos! Abia astept ziua in care creationistii isi vor macine unghiile cu gandul la eterna viata, viata vesnica.Pe de alta parte cred ca cei ce cred in povestea creationista sunt putin cam, cam.sa zic doar credulibig grin Nu argumentez pentru ca argumentele le sti.

| danut a răspuns:

"Matei 24, 14. Evanghelia aceasta a Împãrãtiei va fi propovãduitã în toatã lumea, ca sã slujeascã de MARTURIE tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârsitul."
Din punct de vedere crestin nu exista o dovada de necontestat privind existenta lui Dumnezeu, versetul de mai sus indica clar acest aspect. Biblia a fost lasata ca un indrumar pentru credinta in Dumnezeu dar nu ca o dovada fundamentala deoarece Dumnezeu a dorit ca cei ce Il vor accepta sa o faca DOAR PRIN CREDINTA iar pentru ceilalti Biblia sa fie doar o forma de inconstentiezare a existentei acesteia. De ce, simplu, ca sa nu poata spune ca NU AU STIUT in momentul in care vor fi intrebati de optiunile lor. Acceptandu-l pe Dumnezeu, accepti implicit si creationismul. Evolutionismul este momentul in care un individ a luat-o razna cu "doxa" si nu s-a mai vazut pe sine om ci maimutica, apoi i-a vazut pe ceilalti ca pe sine, mai multi maimutoi si de aici toate celelalte. ( a fost o gluma) Nici evolutionisti nu au o dovada clara in vederea sustineri ideilor pe care le propaga, totul se bazeaza pe principi si teori create de ei, deci la limita gandiri lor. Eu am o teorie privind aceste "descoperiri", am doua vase cu doua vopsele, una alba (evolutie) si una neagra (involutie), daca le amesteci pe cele doua niciodata nu vei reusi sa faci o vopsea mai alba ci intotdeuna una de un cenusiu oarecare si din ce in ce mai cenusiu. Este evident ca nu exista o evolutie a societati, omenirii, fiintelor si asa mai departe ci doar o degradare morala si fizica continua, evolutia tehnologica nu are legatura cu acesta stare a omenirii si nu poate fi luata in calcul.
Este evident ca mai ramane DOAR credinta.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Subscriu BRO Cenzuratu'

N-o s-o mai ia nimeni de la capat...

| Thunder a răspuns:

Amandoua teoriile scartaie. Nu stiu cum a putut aparea totul din nimic, la fel cum nu cred ca am fost creati de Dumnezeul prezentat in Biblie. Totul e un mare NU STIU. Expertii isi pot bate capul inca vreo 2000 de ani, ca tot nu vor ajunge la ceva concret. Am o intrebare: Ce facea Dumnezeu inainte sa creeze Universul? Mergea asa prin nimic si s-a gandit sa creeze ceva?
Cind investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.

| andre999 a răspuns:

Daca tu crezi ca atomii s-au creat in urma unei explozii intamplatoare si aceti atomii "intamplator" si-au pus electronii in comun (care apropo intamplator orbitau in jurul unui nucleu) si au format molecule si care intamplator au format o macromolecula(ADN) care sa aiba tot programul unei fiinte si apoi a aparut o celula care intamplator s-a diferentiat in mii de organisme atunci da evolutionismul este "true". Insa daca crezi ca totul a fost facut de un Creator desavarsit de un programtor care a programat legiile universului in cele mai mici detalii si care a creat fiecare specie in parte (nu una din care s-au format toate) si omul dupa chipul Lui atunci Creationismul este raspunsul la intrebarea ta. Daca noi am evoluat dintr-o amarata de maimuta atunci inseamna ca suntem lipsiti de scop in acest univers. Ce mai conteaza ca sunt rational daca dupa 70 de anii dispar ca o capra, absurd din natura?

| profudereligie a răspuns:

Teoria ştiinţifică este forma cea mai apropiată de realitatea obiectivă a cunoaşterii umane. Este ansamblul de legi, concepte şi relaţii ce definesc coerent şi logic această realitate. Din acest punct de vedere singura teorie viabilă este cea evoluţionistă ce explică raţional diversitatea lumii vii. Creaţionismul nu este nici măcar teorie, este o supoziţie, eventual o credinţă şi probabil va fi un basm al copilăriei omenirii, cum sunt toate celelalte basme.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Eu sunt adepta Creationismului. Universul acesta infinit a fost creat de un Spirit etern, omniprezent, omniscient, omnipotent, fara atribute humanoide, perfect, Caruia judeii Ii spun D-zeu/Adonai. Illuminatii nostri bancheri au probe serioase care atesta veridicitatea afirmatiilor mele. Dar nu au pofta sa le faca publice, deoarece prefera sa-i manipuleze pe pleb... oameni prin intermediul religiilor idolatre.

| jumpper a răspuns:

Un singur lucru iti pot spune: "Creationism". Cei ce zic ca am evoluat din ceine stie ce specie e o prostie. Nimeni, nici cel mai mare savant nu poate creea ceva din "NIMIC". Tot ce realizeaza omul este din materia care deja exista. Numai Dumnezeu a facut totul din nimic. Ex: 1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
( Facere 1, 1-3). Restu gasesti in Biblie.

| Zambet a răspuns:

Eu sunt creata de Dumnezeu, nu am evoluat din maimutawinking

| AloneQsFini explică:

Folosesti internet tu? te numesti user TPU?

| AloneQsFini explică:

Parintele asteptam raspunsul tauhee hee

| gill8513 a răspuns:

O singura problema. Daca omul a evoluat din maimuta acum multi ani, de ce acum cand suntem asa de evoluati si avem asa multe aparaturi, nu se mai transforma nici o maimuta in om?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a discutat de atitea ori subiectul asta, incit deja a devenit banal. De ce nu folosesti functia cautare sa vezi de cite ori s-a intrebat si cite raspunsuri si polemici a stirnit? Unele raspunsuri sint chiar foarte interesante si argumentate, asa cum ceri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profudereligie, ce ti-a intors-o ala direct cu atac la persoana.
Unul mai sus spunea ca "Ambele teorii scartaie". Imi poate spune cineva cand anume s-a acceptat de catre comunitatea stiintifica "TEORIA CREATIONISTA"? Probabil am ratat eu momentul respectiv. Fantezia aia cu greu se poate cataloga ca si supozitie, si asta daca esti gata sa accepti niste fantezii.
In favoarea teoriei evolutiei as aduce:
-Retrovirusurile endogene
-Pseudogenele
-Ceasul molecular
-unele fosile pe care creationistii le-ar categorisii ca fiind "tranzitionale" (desi aceasta idee e cu totul aberanta in comunitatea stiintifica, fiecare individ fiind practic considerat o forma tranzitionala ); Oricum, just in case: en.wikipedia.org/wiki/List_of_transitional_fossils
-Procentul de material genetic identic pe care oamenii il au in comun cu primatele, procent ce scade cu cat ne intoarcem pe "ramura" arborelui vietii (asta din perspectiva speciei homo sapiens).
-dovada incontestabila ca cimpanzeii si oamenii au stramos comun : cromozomul cu nr 2 din cariotipul uman e format din alti 2 cromozomi ce se gasesc separat in cariotipul cimpanzeului;
-cred ca in total, peste 100000 de lucrari ce analizeaza, valideaza, completeaza teoria evolutiei publicate in reviste de specialitate (pnas, nature, science, pubmed etc)
-organe vestigiale (balena cu remanente ale oaselor membrelor posterioare)
-microevolutie (asta o accepta si ID-otii)
-macroevolutie
In favoarea ipotezei creatiei:
-revelatia unor indivizi;
-Biblia, Qur'an-ul, si alte scripturi sfinte (aici e mai sensibila problema, pentru ca toate aceste scripturi se contrazic intre ele);
-"minunile dumnezeiesti" nici macar un caz nu este analizat in vreo revista stiintifica, pentru a o valida sau nu.

In fine, chiar, sa zicem in cel mai improbabil scenariu in care s-ar dovedi cumva ca viata a fost creata de o fiinta inteligenta (nu se poate exclude ca vreun extraterestru sa fi avut tema de casa "crearea de organismelaughing, a merge mai departe si a dovedi ca acel "creator" este fie Allah, fie zeul ortodox, fie zeul catolic, fie zeul evreu, fie Vishnu, fie Zeus, Apollo sau Zamolxis e foarte greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profudereligie, instrumentalistii nu sunt de acord ca teoriile stiintifice infatiseaza realitatea in intregul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spiritul si trupul sunt deopotriva importante, desi, fireste, cu deosebirea intre spirit si truphappy deci creationismul e cel mai adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia lasa-ne bre in pace. ce sa spun. m-as mira sa se fi nascut al de stie.pe pamant.doar in ceruri sa fie cineva.intreaba pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca omul a evoluat din maimuta acum multi ani, de ce acum cand suntem asa de evoluati si avem asa multe aparaturi, nu se mai transforma nici o maimuta in om?"
Intelegi gresit ceea ce explica teoria evolutiei. In cazul oamenilor, specia noastra are in comun cu celelalte hominide un stramos. Imagineaza-ti o ramaura a unui copac. Am avut un stramos comun cu cimpanzeii, iar stramosul acesta comun la randul sau a avut un stramos comun cu gorila, iar acesta din urma la randul sau a avut un stramos comun cu urangutanul si asa mai departe. Intelegi cum sta treaba.
Apoi, ar fi imposibil conform teoriei evolutiei ca o maimuta actuala sa "evolueze" in om. Ar necesita ca, spre exemplu, un cimpanzeu sa isi urmeze ianpoi toti pasii pe care i-a facut de cand s-a despartit de linia noastra evolutiva acum 5-6 milioane de ani(imposibil), si de acolo sa urmeze exact aceleasi cai(mutatii genetice identice, conditii de mediu identice cu cele care au permis evolutiei omului-la fel IMPOSIBIL) ca si stramosii nostri. Acum intelegi ignoranta si penibilitatea intrebarii tale? Poate daca ai citi cu adevarat o carte serioasa care descrie exact cu ce se ocupa teoria evolutiei, dovezile care o sustin si explicatiile pe care le da nu ai mai pune asemenea intrebari care nu fac decat sa arate ca de fapt tu nu stii mai nimica despre subiect. Iti recomand "The greatest show on Earth" a lui Richard Dawkins, scrisa special pentru a prezenta dovezile ce sustin teoria evolutiei. Daca vrei lasa-ti un ID ceva si ti-o trimit eu cu tot cu audio in engleza. (Nota: varianta mea e in engleza, asa ca varianta audio te va ajuta destul de mult).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceleasi intrebari si acelesi raspunsuri.si numiti asta, progres si evolutie? creationismul ca si evolutionismul indeamna la aflarea adevarului si astfel cautand sa mergem inainte impreuna, fara sa ne contrazicem si sa o ardem ca elena udrea cu parul in ochi, folosind expresii inutile si aburitoare de genul vedeti ce FILOZOF sunt? Doamne da destepti ne mai aflam.ma mir cum de nu santem in ceruri si ne taram hoiturile pe aici, visand la inaltimi.