| RAY a întrebat:

Exista mistere pe lumea asta care sa sfideze ratiunea?

Răspuns Câştigător
21 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Probabil cel mai cunoscut din întreaga lume este Triunghiul Bermudelor. Dacă vrei sa te documentezi, caută despre el pe Wikipedia.

| daffyduckk a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Triunghiul Bermudelor n-are nimic irational in el -.-" forta magnetica e doar mai mare acolo, asta e tot.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru daffyduckk):

În general el a fost în trecut catalogat ca fiind un subiect straniu pentru oamenii obișnuiți. Bineînțeles, dacă privim din punct de vedere științific, sunt dovezi și probe care arată explicațiile raționale ale evenimentelor tragice petrecute în acea zonă. Au fost lansate mai multe teorii despre fenomenele din Triunghiul Bermudelor, printre care și teoria magnetismului. Trecând de teoriile științifice, Triunghiul Bermudelor a fost doar o sursă de inspiratie pentru mulți regizori care s-au bazat pe tragediile petrecute acolo, însă în ciuda acestui lucru, zic eu că este un subiect interesant de abordat.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Mii de vapoare si mii de elicoptere si avioane trec prin acea zona zilnic si nu toate dispar misterios.
Nu e nimic ce sfideaza ratiunea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Alea prezentate de Morgan Freeman pe Discopery science.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Normal. Daca cauti pe google vei gasi multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sfideze ratiunea nu, desi exista lucruri pe care nu le intelegem in prezent si poate nu le vom intelege niciodata. Totusi nu cred ca exista ceva care sa sfideze legiile naturi, desi undeva in subconstient imi doresc ca sa exista ceva paranormal/supranatural.

| kteichd a răspuns:

Probabil

| товарищ a răspuns:

Da. Cum ar fi matemetica. Intre 0 si 1 sunt o infinitate de numere, ceea ce consideram a fi irational. Unii oameni considera acest lucru a fi logic, dar eu cred ca este total irational... Satanismul si Crestinismul este irational. In opinia mea, viata sfideaza ratiunea. Viata e un haos.
Spunem despre un om rational ca este "intreg la minte", adica gandeste coerent, iar un om irational ca este nebun.
Cred ca cel mai irational lucru ar fi sa judecam ca ceva este irational...

| RAY explică (pentru товарищ):

Si tu meriti funda, pacat ca pot da doar una, foarte bun raspuns

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Cu timpul vom rezolva multe din misterile "paranormale".De ce? Pentru ca uni oameni prefera sa gaseasca raspunsuri in loc sa dea vina pe achiuta sau nu mai stiu ce personaj.Nu ca voi ati fi interesati, haide fantomele!

Răspuns utilizator avertizat
| daffyduckk a răspuns:

Da, intamplarile paranormale.
(Si-o sa spui ca nu exista spirite/demoni si eu o sa-ti zic sa te documentezi foarte bine si o sa descoperi multe lucruri interesante si REALE despre demoni, apartitii spirituale, fenomene paranormale etc.)

| RAY explică (pentru daffyduckk):

Da-mi si mie un document ceva

| RAY explică (pentru daffyduckk):

Engleza,germana,spaniola,romana,poti sa imi dai

| RAY explică (pentru daffyduckk):

Esti pasionata de panamoral?

| anonim_4396 a răspuns (pentru daffyduckk):

Am o intrebare cum stii ca e real? Care e etalonul care dovedeste faptul ca: acele entitati sunt reale si nu sunt create de mintea umana, nu de alta dar pe aceste criteriu putem spune ca si haluginatiile unui schizofrenic sunt reale. Practic nu exista o aparatura nici, legi delegata matematic care sa dovedeasca existenta asa-numitei energi spirituale.

| daffyduckk a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a dovedit de-a lungul timpului faptul ca supranaturalul nu e doar o chestie ce tine de imaginatie sau o farsa, si sa stii ca-s destul de dovezi care afirma ceea ce spun, dar daca esti asa sceptic, de ce nu te informezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru daffyduckk):

Sunt sceptic, dar inainte sa fi fost si eu credeam, totusi la un moment dat am realizat ca foarte usor perceptia poate fi derutata, iar realitatea e relativ, si e greu sa distingi ceia ce e real si ce nu, desi cum am zis, exista o parte din mine care vrea sa creada. Legat de aceste dovezi unde sunt? Prin ce mecanisme s-au dovedit/experimentat?

| daffyduckk a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca exista si dovezi stiintifice, pune mana pe o carte buna, numai astepta sa ti se dea totul pe tava sau sa te contrazici cu cineva doar pentru ca aveti perceptii diferite. Bye~

| anonim_4396 a răspuns (pentru daffyduckk):

Nu fa confuzie intre conceptie si perceptie. Cand ma refer la perceptie, ma refer la ceia ce pot simti, auzi, vedea, etc., iar uneori simturile te pot insela, de fapt te inseli singur, deoarece iti formezi o preconceptie despre o anumita chestiune.