| ExprimareLibera a întrebat:

Există o corelație între emergenta conștiinței si numărul neuronilor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obiectiv nu cred că pot să fiu deoarece nu sunt avizat în domeniu, dar da putem spune că numărul neuronilor a jucat un oarecare rol. Totuși la nivel psihologic mă gândesc că conștientizarea a venit necesitate, adică fiecare specie are o anumită "conștiință" de sine, dar nu își conștentizează nici statutul ei ca specie, nici statutul altei speci în mod (conceptual/abstract). Pur și simplu noi am devenit cu timp conștienți de ideea de cauză și efect, ceea ce a dat o emancipare a unei raționalizări primitve ( vezi de exemplu apariția religiei http://www.descopera.ro/......pranatural ). De la dezvoltarea gândiri, până la un limbaj complex tiind să cred că a fost doar un pas, dar și cel mai important pas din evoluția umană.

7 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Sinapse.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stiu ca ai vrut sa te "dai mare" dar daca totusi crezi ca te pricepi citeste pe aici: http://www.scientia.ro/......onstiintei

| ExprimareLibera explică (pentru Salontanul):

Cu ce anume ma dau mare?

| ExprimareLibera explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc pentru link, dar as aprecia dacă aș primi o părere obiectivă.

| Salontanul a răspuns (pentru ExprimareLibera):

E cam mult de cand am terminat eu scoala ca sa mai pot face legaturi de astea cu atat mai mult cu cat n-am facut prea multa metafizica, filozofie, etc. Daca vrei ceva din domeniul IT, armata, probleme de viata, literatura, mai repede poate ca te pot ajuta.

| ExprimareLibera explică (pentru Salontanul):

Am auzit că ați lucrat în cadrul armatei; mă bucur că sunteți informat si in alte domenii.

| RAY a răspuns:

Nu nr conteaza si conexiunile intre neroni, viteza, plus ca noi avem un nerocortex foarte complex