| PanicInThePentagram a întrebat:

Exista perfectiunea? (gen omu' perfect)

73 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Este unu' aici GenOm care poate sa-ti spuna.Eu nu ma pricep decat la capre. Nu vrei si tu niste capre?
Nu-i lua in seama lui Ema ca ea doar placa asta o pune.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Acesta este adevarul.Eu nu pot sa imi permit sa il schimb in functie de situatie si imprejurari!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Cunosc placa.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Si eu pe a ta. Mai folosesti expresia cu caprele, jacuzzi, cretinoizi? Sigur ca da!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Mucles, du-te la reeducare sa inveti cu adevatat sensul invataturilor lui Isus si apoi vorbim, El nu mi-ar fi dat ignore.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nici tie nu ti-ar strica un curs care sa iti aduca aminte de bunele maniere!

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde...perfect pentru cine.
Poți fi perfect pentru mine și un absolut dezastru pentru altcineva.

http://www.youtube.com/watch?v=z5aK_LDK3gs

| EmaS a răspuns:

Unul singur este perfect:Isus Hristos!

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Isus nu e om!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

1Timotei2:5,, Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,,

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

O fi fost, da a murit si chiar daca a inviat e Dumnezeu acum nu Om.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Nu te deranjeaza pletele sale?

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Ale cui?!

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Ale lui Iisus.Nedovedite complet, dar foarte plauzibile.Si nici toga sau ce purta el nu prea era asa curata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Bună întrebare. Ştii că întreba cineva acum ceva timp dacă e "păcat" să porţi plete. Probabil majoritatea creştinilor au răspuns că e blasfemie.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Probabil ca asa se purtau atunci inteleptii si carturarii. Vrei sa spui ca Domnul domnilor nu era curat, El care este Izvorul apelor vietii?!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ce va pune evreii astia vorbele in gura la toti fraierii si s-a ajuns pana acolo incat pe un pamantean sa-l inghititi drept fiul unei incertitudini nevazute si neinchipuite, ah, dar ce spun, parca in cartea de basme "Vechiul testament" cica e la fel ca noi, sa te tavalesti pe jos de ras, ce cretinisme.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Daca ai intelege cu adevarat ceea ce este scris, nu ai rade, ci te-ai pocai de pacatele tale.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

"Fiti voi dar curati in inimile voastre si neprihaniti, nu in port.Fi tu dar smerit,smereste-te si multumeste si adu slava Domnului si nu multumi croitorului ce ti-a facut portul.Ce va vrea Domnul sa vada la sfarsitul zilelor? O capa imaculata purtata cu mandrie si zeflemea de un suflet murdar, ori un al sau rob smerit, cu capa murdara, dar cu dragoste pentru el si Vesnica Sa Imparatie?" (Ev. Vl., 4:1-4)

Cred ca ai prins ideea principala.

Si da, asa purtau inteleptii israeliti pe atunci.Romanii aveau mai toti parul scurt, sau daca era des, cartliontat, dar nu lung. Aveau niste probleme de ordin bigot cu barbatii cu parul lung.

| harciog a răspuns:

Intreaba-l pe Gen-omul de pe site.El este.

| shadovv a răspuns:

Iisus Hristos.

| WR104 a răspuns:

Dan Diaconescu sau Chuck Norris.

| Hombre a răspuns (pentru WR104):

De ce nu-i spui numele intreg mai? Dan Diaconescu Killer Ciocoi de Caracal, EL lider maximo.Si consoarta lui este prea disparuta si cautata Elodia.

| WR104 a răspuns (pentru Hombre):

Se subintelege.
Toata lumea il stie pe domnul Dan, eroul romanilor.

| Laura a răspuns:

Desigur.

| 4b a răspuns:

Perfectiune intruchipata numa' in vise sau in SF-urilaughing
PS: Creatorul era inclus in intrebare? mno, daca asa sta treaba, El e perfectwinking

| SaveTheNature a răspuns:

Astia care iau premiul NOBEL pentru Pace sunt in viziunea mea, apropiati de perfectiune.

| 220V a răspuns:

Perfectiunea nu exista si nici nu o sa existe, niciodata

Răspuns utilizator avertizat
| ReadAllAboutMe a răspuns:

Perfectiune poate exista dar un om perfect. nu prea credlaughing Nu exista nici o dovada... prin care sa dovedeasca ca chiar exista asa ceva.laughing Cum spuneau si altii poate exista oameni cu defecte putine. Dar oricum stii vorba aia''Nimeni nu e perfect''.

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Singura fiinta perfecta de pe pamant e ''Iisus Hristos''.

| Luissa123 a răspuns:

NU ..nu are cum
oricum ar fi fost plictisitor ..parerea mea

| Lightning1997 a răspuns:

Omul din greseli invata, toti gresim, deci nu exista oameni perfecti. Oameni aproape perfecti, in schimb, pot exista.

| DragosConstantin a răspuns:

Nu...cu totii avem defectele noastre.

| aylyn_2380 a răspuns:

Pentru fiecare exista un om perfect.

| Geass a răspuns (pentru aylyn_2380):

Ce întreabă omul şi ce înţelegi tu.

| CeaCuMasca a răspuns:

Cum sa existe omul perfect, cand perfectiunea-i relativa?

| Fast92 a răspuns:

Nu cred ca exista omul perfect, pentru cu fiecare ne nastem cu cate un defect ( de limbaj, de comportament...), perfectiune exista numa in anumite domeni ( medicina.).

| WhatheWow a răspuns:

Omul tinde spre perfectiune!

| mixxjim a răspuns:

Perfectiune poate, om perfect sigur nu happy cum ai vedea tu omul perfect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu sunt omul perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există. Şi de-ar exista, ar fi efemeră şi plictisitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma simt perfecta dar in ochii altor oameni sunt imperfecta.

| xBya a răspuns:

Omul perfect nu exista si nu va exista pentru ca n`are cum. Fiecare dintre noi se considera sau considera pe altcineva perfect, dar nimeni nu va fi vreodata 'omul perfect' pentru toata lumea.
Ce intelegi prin perfectiune? Doar calitati, fara defecte? Chiar daca ai intalni un astfel de om, nu ar fi tocmai pe placul tau pentru ca ai fi in umbra (si nu numai tu), deci daca chiar ar exista asa ceva, nu ai recunoaste nici fata de tine insuti din cauza invidiei.
Cum am mai spus, omul perfect nu exista, deoarece noi, cei din rasa umana suntem facuti sa suferim, sa facem rau, lucruri pe care nu le adaugi la categoria 'trasaturi ale perfectiunii'. Probabil ca apare intrebarea 'dar printre miliardele de oameni de pe Terra chiar nu se gaseste un astfel de om?'. Nu, nu se gaseste. Daca s`ar gasi, ar fi ca in cazul unui sofer care conduce cu viteza prea mare, la un moment dat ar pierde controlul si asta pentru ca ar avea o viata prea simpla, fara urma de suferinta. Concluzia e ca perfectiunea si existenta umana se bat cap in cap.

| Adrianetc a răspuns:

Nu exista om perfect, insa cred ca Cel care a creat totul este Perfect

| casablanca40 a răspuns:

Problema este ca fiecare vede perfectiunea diferit, deci o perfectiune universala nu poate exista. Numai o persoana imaginara gen Dumnezeu poate fii perfecta deoarece el nu poate fii verificat, studiat, perceput.

| BiancaBaby a răspuns:

Nu fiecare om are calitatile si defectele lui

| jrockfreak a răspuns:

Daca un om ar fi perfect nu ar avea nimic interesant in el, zic eu. Ar fi...nu stiu cum sa zic, cred ca ar fi gol...