| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun material mai transparent decat sticla? Cum se masoara transparenta, mai mult decat ochiometric?

3 răspunsuri:
| Cryss a răspuns:

Nu cred ca exista vreun material mai transparent ca sticla thinking Nu am auzit, si nici nu am gasit happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cristalul (sticla de plumb) este o sticla în care sodiul şi calciul au fost înlocuiţi cu potasiu şi plumb (6SiO2·PbO·K2O) şi se caracaterizează prin proprietaţi de refracţie bune şi densitate mare. Flintul si ştrasul contin un procent de plumb mai mare ca cristalul. Flintul se foloseşte pentru prisme şi lentile optice. Transparenta cea mai mare o poti gasi la oamenii din ziua de azi, nu la toti, dar se gaseste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sticla in general este transparenta ci sticla clara, ea se masoara cu un aparat care este setat sa masoare transparenta sticlei clare in functie de nivelul optim pentru. ochiului uman ziua, tot simtul vazului reprezinta standardul transparentei cred, un alt material mai transparent k sticla nu cred sa existe