eileen
| eileen a întrebat:

Frumusetea simplitatii. Ce ar putea exprima acest concept?

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ganguritul unui copil, primii pasi, primul cuvant, naturaletea unui zambet pe care-l simti pornit din inima, frumusetea care izbucneste din interior...

18 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Daca este vb despre frumusetea simplitatii feminine, trebuie sa fii foarte frumoasa ca sa se spuna asa ceva despre tine.Alt fel ai vazut ca e plina piata de cosmetice si pitzipoance. Daca e vb despre alta frumusete a simplitatii, specifica asta.

Anna
| Anna a răspuns:

Frumusetea simplitatii consta in naturaletea unui zambet, frumusetea unei inimi sincere, a unui caracter slefuit, prelucrat, modelat, a unui chip senin si bland, a unui suflet deschis si curat, a unei fiinte simple, multumitoare.Este frumustea care transpare din interior in exterior.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Lucrurile simple si utile ne pot face sa fim mai fericiti.
Daca aveti 30 de minute libere, urmatoarele doua talk-uri de la TED exemplifica acest lucru:
John Maeda: Simplicity patterns
http://www.youtube.com/watch?v=xHsXfmHaBUo
Don Norman: The three ways that good design makes you happy
http://www.youtube.com/watch?v=RlQEoJaLQRA

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Naturalete, in general.
Pe principiul less is more (care se aplica in special in moda)
Cred in acest principiu, cand te poti pune in valoare ca om, prin ceea ce esti, si conteaza mai mult, decat prin bling/bling-uri vestimentare sau alte accesorii, uneori inutile, chiar exagerat, demodat si discordant purtate.
Un om e frumos prin sufletul sau, prin chipul sau, prin faptele sale.
Principiul se aplica si in alte cazuri, de exemplu, o casa este frumoasa daca este curata si primitoare, nu daca este impopotonata chicios si murdara.
Imi place acest concept, exprima o realitate.

| joy a răspuns:

Si eu ziceam la fel bro'!happy Nu-i asa ca e tare tipa?!

| cristi a răspuns:

De cele mai multe ori unii oameni au o repulsie fată de lucrurile simple si fata de simplitate in general, nu o înţeleg şi nu o acceptă, au tot timpul tendinta de a complica lucrurile.
Dacă au o problemă şi li se oferă o soluţie simplă de cele mai multe ori o vor refuza, nu vor avea încredere în soluţia aceea simplă. Eu cred ca oamenii simpli cum sunt cei de la tara au o viata interioara f bogata si binecuvantata. Simplitatea unui lucru este cea care ii da originalitatea si naturaletea acelui lucru.prin imaginea unor lucruri inocente si f simple de cele mai multe ori se poate vedea profunzimea si esenta acelui lucru cum ar fi zambetul unui copil sau un batranel si sotia ce se tin de mana (iti poate spune tot ce inseamna o viata implinita si plina de dragoste a 2 oameni ajunsi la batranete), curcubeul care este o simpla pata de culoare pe cer, este de o simplitate dezarmanta si totusi este ceva in aceasta simplitate, ceva ce te atrage de inveseleste si te face sa fii mai optimist si increzator.

| gabrielutzu a răspuns:

Frumusetea simplitatii inseamna sa fii asa cum te-a lasat Dumnezeu sa fii si atat.
Conceptul de frumusete a simplitatii se refera dupa parerea mea nu la frumusetea fizica(stiindu-se faptul ca Dumnezeu nu se uita la fata si corpul omului) ci la frumusetea unei vieti simple, linistite si in armonie cu cuvantul Sau.
Viata este si asa destul de grea, de ce sa ne-o mai uratim si s-o mai incarcam si noi cu poveri suplimentare, griji, framantari, si sa nu ne multumim cu ceea ce ne-a fost dat, atat cat ne-a fost dat sa ducem?
Daca Domnul ne-a dat un singur talant si nu cinci depinde de noi ca sa inmultim acel talant printr-o viata traita in Dumnezeu si pentru Dumnezeu...asta inseamna frumusetea simplitatii.

| Dl.Inginer a răspuns:

Am vazut ca lumea se ia de tine si de credinta ta, ca esti pocaita.sincer,esti cea mai tare pocaita sexy de pe acest site! Sincer! esti superba.si tu si prietena ta Ana.

| N538961518 a răspuns:

Nush prin frumusetea simplitatii eu inteleg Natural... iar natural este cel mai frumos posibil.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Naturala si simpla, decat o pitipoanca falsa si hidoasa happy

| bunica a răspuns:

Trandafirul este frumos ca asa este el de la natura.noi oameni avem frumusete de la natura dar si uratenia tot de la natura. uratu este cu sulet bun si frumosul precum trandafiru, vrei sa-l iei in mana si te inteapa.frumusetea simplitatii eu am intalnit-o in satele de la munte.

| irynna a răspuns:

Frumusetea simplitatii.frumusetea naturala, pentru ca fiecare dintre noi avem in suflet o latura naturala, a individualitatii noastre, o latura care da culoare personalitatii si o face mai frumoasa tocmai datorita acestei simplitati.

| tradaro a răspuns:

Frumuseţea Simplităţii poate fi realizată înţelegând doctrina Cauzei şi a Efectului – Legea Kamma.
Orice am face, se va întoarce asupra noastră.
Orice am avea, totul este justificat.
Orice ar avea alţii, este cinstit şi drept să fie aşa.

In multe dintre rezultatele concrete ale ştiinţelor, miraculoasa frumuseţe a naturii înconjurătoare primeşte veşmântul matematic al raţiunii umane, probând felul extraordinar în care mintea omului şi lumea sunt în concordanţă una cu cealaltă.
Cum se poate explica existenţa ordinii în Univers? Cum s-ar putea explica felul în care înclinaţia noastră spre frumos, spre simetrie şi armonie se întâlneşte atât de bine cu puterea de cuprindere a instrumentelor matematice? Cum se întâlnesc acelea cu armoniile naturii, încât, prin intermediul propriei raţiuni, omul ajunge să surprindă frumuseţea lumii cu frumuseţea teoriilor matematice ale raţiunii lui?
Mai mult decât atât, structura materiei şi puterile existente în lume nu se dovedesc a avea doar o frumuseţe inutilă, fără vreo întrebuinţare; ele sunt pline de potenţialităţi, ele sunt gata să primească din partea omului diverse funcţii, concretizând diversele lui intenţii. Simetriile, frumuseţea, armoniile existente în structura lumii fizice sunt pline de raţionalitate.
La fel, şi Sfântul Grigorie de Nyssa remarca armoniile Creaţiei şi valoarea spirituală a lumii în care ne naştem. Pentru Sfântul Grigorie, „ordinea universului este ca o armonie muzicală, care se armonizează cu sine însăşi într-o succesiune şi într-un ritm, care este alcătuit din multe şi diferite elemente şi consună cu ea însăşi şi nu iese niciodată din simfonie, deşi se observă o mare deosebire între lucrurile existente, luate în parte. Căci precum se întâmplă cu cel care potriveşte tonurile cu artă şi scoate cântecul din felurimea notelor, aşa încât dacă nota este la unison, nu formează nici o melodie; tot aşa compoziţia universului este alcătuită şi ea din diferite elemente, care se pot observa unul câte unul şi care printr-un ritm ordonat şi imuabil dau armonia părţilor faţă de întreg care formeaza frumusetea simplitatii".

| J7anine a răspuns:

.

| jamesbond a răspuns:

EU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Frumusetea simplitatii...

Daca se poate transforma in fapte... ar fi ca si cum ar ninge in desert in plina vara...
Dar faptele trec prin prisma... importantei faptelor frumusetea simplitatii...
si simplul nu mai este simplu...

hmm e ca si adierea lina a primaverii si aroma copacilor abia infloriti...

mirosul valurilor primavara..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si sfintii parinti spun ca o viata frumoasa este intotdeauna una simpla in care ficare clipa conteaza ca si cum ar fi unica in univers.simplitatea aduce intelegrea frumusetii fiecarui element din lumea asta ca fiind un dar

| adrianadriana a răspuns:

Viata e frumoasa pur si simplu, pacat ca noi oamenii o complicam...