| Helpi a întrebat:

Hei! Am nevoie de un raspuns urgent si cat mai complex :* Am vazut pe youtube filmuletul acesta :
https://www.youtube.com/watch?v=DhVkA16zYD8
si as vrea sa stiu cum as putea face si eu experimentul cu apa de la sfarsit? De ce ai nevoie ca sa faci un asa sistem ca acolo? Nici nu stiu cum sa caut pe google si de asta apelez la voi fiindca stiu ca ma veti putea ajuta.
Va multumesc mult de tot si dau funda celui care imi explica detaliat ce trebuie sa fac sa construiesc si eu asta si cum functioneaza. Stiu ca sunt fizicieni pe aici ^_^

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pai in primul rand iti trebuie camera de filmat (sau mobil), ca efectele de stabil, curgere in jos si curgere inapoi apar din cauza frecventei cu care se filmeaza.

| Helpi explică (pentru doctorandus):

Asa si cum ar trebui sa fac un asemenea aparat ca sa spun asa pentru ca apa sa curga in modul acela?

| doctorandus a răspuns (pentru Helpi):

Apa curge cum vrea ea, potrivirea sau diferenta intre frecventa difuzorului si frecventa camerei de luat vederi produce efectul de pe YouTube, adica il produce pe inregistrare, ca asa te poti uita la apa si vezi o curgere banala.