| amproblemepsihice a întrebat:

Hei TPU, din cate am vazut de-a lungul timpului au fost facute sute de experimente si testari ale bombelor nucleare (majoritatea dintre ele pe ceva insule indepartate si nepopulate, logic).
Din cate stiu eu, un atac nuclear, chiar si daca acesta ar fi asupra Americii, ne-ar afecta si pe noi deoarece norul radioactiv de la vreo 2-3 bombe, se imprastie pe sute de mii de km si face rau intr-o mai mare sau mai mica masura tuturor oamenilor! Ei bine, cum de acele teste nucleare cu bombe precum bomba tarului, echivalenta a 5 milioane de kilotone de tnt nu ne-au afectat pe toti? Nu ar fi trebuit sa aiba consecinte dezastruoase acele bombe, norul radioactiv care ar fi fost dirijat imprevizibil de catre curenti in anumite parti ale globului? As vrea sa-mi explice mai detaliat cineva care cunoaste bine acest fenomen!

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Tu te referi la acel "fallout" rezituurile aruncate in atmosfera. Treaba cu ele e ca in vreo 2 saptamani scad pe la 1% din valoarea intiala la capitolul radiatii deci nu-i destul sa mai omoare. Locul unde a explodat ramane contaminat dar in rest nu prea fac nimic.

Reziduurile alea sunt ok si daca stai la gen 20-30 Km de locul exploziei. Daca esti in beci cand exploadeaza si stai acolo vreo 2 saptamani e relativ safe sa iesi dupa, evident presupunand ca evacuezi zona dupa.

| Nilsson a răspuns:

O bomba nucleara nu emite atat de multe deseuri radioactive incat sa afecteze la scara globala.
Mai periculoase au fost accidentele de la Cernobal si Fukushima.