| TFKatarina a întrebat:

Heii! Am o intrebare.Voi credeti in fantome? Daca da,de ce? Eu una sincer nu cred,dar am auzit multe persoane care cred.laughing
So,eram curioasa sa aflu si parerea altora.
Iar daca vi s-au intamplat vreodata "lucruri strani" care va fac sa credeti in fantome,daca vreti, va rog sa le lasati in raspunsuri. :*

36 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

E un pic ponosit termenul de fantoma, insa in definitiv suntem noi toti, toti avem o parte ce exista intr-o dimensiune mai subtila pe care ochii nostri nu sunt obisnuiti cu ea; poate fi comparata cu dimensiunea in care mergi cand visezi. Pare ca e ceva fictiv visul insa uneori este o dimensiune la fel de reala ca cea in care existam noi acum.

| RainmakerX a răspuns:

Mi-e mai frica de oamenii care stau la miezul noptii pe strazi decat de fantome...

| untu a răspuns:

Credem in existenta fantomelor (suflete ratacite)! Se simte o usoara adiere rece cand trece pe langa tine, asa am simtit si eu, dar am vazut miscarea franjurilor de la perdele!

| Speed99 a răspuns (pentru untu):

Tocmai ai descris adierile de curent. Nu inteleg cum oamenii pot fi asa de... in fine.

| untu a răspuns (pentru Speed99):

Te inseli, crede-ma ca am verificat bine, nu exista nici o adiere de curent, usa si geamurile sunt inchise bine!

| Speed99 a răspuns (pentru untu):

Ma amuzi. Nu stiu de tine, dar eu ma abtin foarte tare de la niste argumente in defavoarea opiniilor tale, dar nu vreau sa pornesc o cearta aici, si sa transformam pagina intrebarii asteia in chat. Poti sa crezi ce vrei pana la urma, atata timp cat stai la distanta de mine. Bafta!

| untu a răspuns (pentru Speed99):

Ai vazut videoclipurile despre fantome de pe Youtube.com? Sunt dovezi reale!

| TFKatarina explică (pentru untu):

Si ce imi dovedeste mie ca sunt reale? Suntem in 2017.SI eu pot sa iau o poza/un video si sa adaug o umbra, ceva ceata sau ceva de genul.Multe sunt click-bate sau sunt facute pentru viziornari.

| untu a răspuns (pentru TFKatarina):

Serios? care programul se pot face asa ceva efecte vizuale?

| TFKatarina explică (pentru untu):

Photoshop.Daca cauti pe net ai sa vezi tot felul de lucruri uimitoare realizate de oameni.Nu cred ca ii e greu nimanui sa ataseze o umbra la ceva tongue

| Speed99 a răspuns:

Scuze, dar eu cred ca ideea de "fantome" si "supernatural" in secolul 21 este destul de copilareasca, nici nu cred ca ar mai trebuii sa se mai puna intrebarea "Voi credeti?", deoarece este dureros de evident ca nu exista asa ceva, si numai daca si aduci vorba de "supernatural", e destul de jenant in timpurile astea. But hey, maybe I'm just weird.

| Speed99 a răspuns (pentru Speed99):

Ceea ce incerc sa spun este ca nu inteleg cum oamenii mai cred pana si in religii si barbosi din ceruri in secolul acesta, dar-mite fantome. Dar asta-i opinia mea, daca tu esti religios, props to you!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Indiferent ce crezi despre fantome, nu se schimba cu nimic starea lucrurilor.
Un orb poate sa creada ce vrea despre o pictura.
Oricum nu va sti niciodata.

| Pool77 a răspuns:

Nu cred, ca si Ateu ar fi culmea sa cred in asa ceva.
Mi se pare o chestie prosteasca, sincer. N-are nici un sens, fantome demoni satana etc, personal cred ce vad, si in aproape 19 ani ai mei, nu am vazut nimic legat de asa ceva.
Da, cand eram mic am avut "fantezii" cum ca se holbeaza cineva la mine din usa, chestii de genul si fara rost.
Stiu sigur ca ai mei au adus Popa in casa sa se uite daca totul e ok, si a facut incantatii si prostii, daca pe atunci eram la mentalitatea asta il bateam pe preot, practic ne-a luat banii si cam atat a fost, a facut nu stiu ce semne de **** pe perete si faza ceea mai faina a fost ca cica eu sunt blestemat laughing)))))
Ma mai intalnesc cu el, il iau mereu la misto, ii spun si lui ca e foarte fain posedat, mai ales in cluburi, ca acolo nu vine nimeni.
Mi se toate o prostie, mai bine zis o fantezie creata de mintea noastra si evoluata de filme.
Insa, daca ar trebui sa ma duc undeva unde se invoca spirite/fantome, nu m-as duce, am frica aceea in mine, din filme si din povestiri.

| drutzix a răspuns:

Nu cred.

| Theo94 a răspuns:

Nu cred ca exista, mai ales ca cele din filme, dar atunci cand oamenii mor ar putea sa elibereze o energie ce le-a pus corpurile in miscare, ce i-a facut sa functioneze organismul, ce i-a tinut in viata, si acea energie sa aiba inteligenta proprie si care ar putea interactiona cu unii, dar nu exista dovezi, deci nu cred ca exista.

| TFKatarina explică (pentru Theo94):

Va veni o clipa cand murim si vom afla si noi ce si cum.Pana atunci no stress, viata e frumoasa big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Jager a răspuns:

Vrajeala. nu exista.
Singurele temeri pe care le simti sunt de a fi urmarit, de a cadea si de cineva cand vrea sa ti faca rau. Sunt mostenite de la stramosii nostri.
Ceea ce exista acum cu fantome etc sunt acele temeri, doar ca sunt "sintetizate" intr-un fel, deoarece imaginatia noastra de atunci pana acum a explodat, in sensul ca ne putem imagina aproape orice, cateodata putem prezice.
Nu crede toate prostiile. happy

| TFKatarina explică (pentru Jager):

Cum am mai spus eu una nu cred, insa am vazut foarte multe chesti cu fantome, au am zis ca-s fake dar multi credeau, de asta am vrut sa aflu parerea altora happy

| Adiq a răspuns:

Nu cred. Nu exista fantome. Chiar daca sunt pasionat de filmele de groaza, fantomele sunt pura fantezie si uneori dorinta de a explica un fenomen pe care oamenii nu-l pot explica.

| GlowingShadow a răspuns:

Fantomele, viata de dupa moarte (ce aiurea suna...) au fost inventate sa putem digera mintal tragedia mortii mai usor. Ca si in cazul religiilor antice cand lumea credea in fel si fel de zei. Aveam zeu pentru mare, pentru agricultura, pentru vulcani, cutremure, Soare, fertilitate etc. Cum stiinta a explicat multe din acestea, zeii nu-si mai aveau rostul si au disparut.
Multe dintre "fenomene paranormale" se pot explica foarte simplu. Creierul e usor de influentat, un camp electromagnetic mai puternic ne poate face sa devenim paranoici, ba chiar sa avem halucinatii. Zgomote, ultrasunete toate ne afecteaza creierul.
Eu am cateva intrebari cand vine vorba de fantome:
1. De ce e invelita toata povestea asta in mister, in frica cand ar trebui sa ne bucuram de ele? Pana la urma ar fi dovada ca exista viata de dincolo. Deci, ceva nu e logic in toata povestea asta.
2. Fantomele pot misca usi, geamuri, paturi, scaune, mese orice, doar un pix, un creion nu ca sa-si scrie problema pe o hartie.
3. Se plimba aiurea uneori pe filmari de proasta calitate, in loc sa se duca in fata cemerei, sa se prezinte si sa-si spuna oful.
Pur si simplu nu vad nimic logic in povestea cu fantomele. Stiinta a dovedit faptul ca suntem fiinte biologice ca oricare alta de pe planeta, murim ca si alte vietuitoare si atat. Fantome, zei, demoni, ingeri si alte povesti de genul sunt pentru lumea unicoarnelor.

| TFKatarina explică (pentru GlowingShadow):

Interesante argumente, insa pana la urma, din pacate nu vom afla ce e dupa moarte decat cand se va intampla..Ma rog, bafta in toate happy

Răspuns utilizator avertizat
| TFKatarina explică (pentru KoroSensei):

Nu cred ca daca faci doar ceea ce vrei ajungi in Iad, la o adica poti face ceea ce vrei si pe o cale ''legala''.

| Edyez a răspuns:

Sincer, eu spun că există z dar nu așa zise "fantome" ce le vezi în desene animate ci unele spirite rămase după moartea oamenilor iar din cate am auzit spiritele sunt rele acum nu stiu dar părerea mea ca 98% există spirite cum tot părerea mea ca 99% există extraterestrii undeva ca doar nu suntem noi unicele persane existente.

| TFKatarina explică (pentru Edyez):

Si eu cred in extraterestrii sincer.Sunt prea multe planete in univers ca a noastra sa fie singura populata o_O.
Iar cand am zis fantome, intr-adevar ma refeream la spiritele despre care vorbesti.Totusi posibil sa existe, insa nu prea mi s-a confirmat nimic deocamdata, iar daca exista, nici nu as vrea sa mi se confirme laughing

| duckermlocker a răspuns:

Exista! Pot sa confirm...am fost acolo, am trecut prin astalaughing)))

| TFKatarina explică (pentru duckermlocker):

Ai fost si prin Iad/Rai? rolling on the floor))

| duckermlocker a răspuns (pentru TFKatarina):

Pot sa confirm...sunt un tranzistus-universus intr-un centru Jean Calvin (Klein)rolling on the floor)

| AnonimJR4 a răspuns:

Am fost la casa unei matusi moarte si eram in casa si s-a luat doar acolo curentu'

| RoxanaAndreea12 a răspuns:

Si eu cred cu toate ca nu mi s-a intamplat ceva laughing Dar sunt multe faze reale ceea ce ma face sa cred acum sa nu credem ca exista si sirene, zombie si toate cacaturile posibile laughing Dar in chestii supranaturale eu una cred

| TFKatarina explică (pentru RoxanaAndreea12):

Nu stiu ce sa zic, in ziua de astazi se pot face super multe editari pe filmari/poze, etc.De ex si eu pot lua o poza oarecare trec o umbra acolo si gata e fantoma.De asta mi-e cam grue sa cred.

| TheCleo a răspuns:

Toate lucrurile pe care le auzi sunt FAKE. Mi-am consultat profesorul de religie in legaura cu asta, si a zis ca intr-adevar, exista unele locuri cu energii negative, dar fantome nici vorba.