| Superior a întrebat:

Imi place sa cred in paranormal si mister,asta incluzand aparitiile extraterestre, surprinderea altor vietati umanoide si a fantomelor. Personal, cred in fantome 99%. In extraterestri 50% iar in creaturi precum Skinwalker, Mothman si The Rake 100000%.
Voi si argumenta :
1. Fantomele,din moment ce sunt crestin consider ca exista spirite. Iar spirite,au fost surprinse pe diferite camere de supraveghere,si am vaga impresie ca uneori se afla printre noi. Sunt fel de fel de videoclipuri, unele trucate, dar altele chiar au o autenticitate crescuta si te lasa cu un gol in inima.
2. Extraterestrii, nu sunt sigur, dar de 2 ori, am reusit sa vad 2 constructii bizare,ce cred ca ar fi un OZN. O data am vazut o mica lumina galbena pe cer,dar am crezut ca e un lampion (un balon cu lumanre). A doua oara am vazut o bila alba,pe timp de semi-noapte. Era reclama la un film si admiram cerul,pana vad ceva ce se deplasa cu o viteza uluitoare. A aparut din nimic si a disparut in nimic. Nu am mai dormit aproape o saptamana de atunci,si nu am fost crezut,dar e suficient sa cred eu,pentru moment. Asemenea mai sus,sunt videoclipuri pe net, unele date si la televizor, probabil 90% trucate, dar am vazut cateva care chiar m-au facut curios.
3.Creaturile precum Skinwalker,The Rake, Mothman, Nightcrawler trebuie sa fie 1000% reale. Am intalnit ceva de genul,inca nu stiu daca era doar imaginatia mea,dar e suficient si atat. Eram la tara,si in curte era un picior alb,ce a disparut imediat m-am uitat. Din fericire,animalele din curte erau bine, dar nu stiu ce a fost aia. De asemenea, omul abia stie 20% planeta, si poate nici 5% din tot,depinde la ce ne raportam. Sincer mi-ar place sa explorez pe pielea mea astea,dar mi-e prea frica. Poate cu un grup de prieteni as face-o.
Conducatorii nostri probabil stiu mult mai multe decat noi,oamenii de rand,despre toate aceste ciudateni,dar nu vor sa bage spaima sau agitatie intre oameni,asa ca ne ascund, si incearca sa musamalizeze totul. Dar voi, credeti in ceva de genul? Argumentati.

28 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cred in extraterestrii 100% si in fantome 50%.
Am un sentiment nasol cand ma gandesc ca U.S.A si Rusia ne tin in''bezna'' cu privire la acest subiect.Adica la extraterestri..Sau nu neaparat cele doua tari, vreau sa spun de acea elita la care noi nu avem acces.sad

| Mayar a răspuns:

'fantoma' suna ciudat si de luat in ras, ma nou... Entitate cred ca suna mai bine. Da, exista, dar cum la ortodocsi si catolici se sfinteste in fiecare an casa, plus is alte cladiri, imormantarile- ei bine, sunt facute asa cum trebuie, evident. Drept urmare pe la noi nu prea sunt spirite/entitati dinalea cum vezi mai ales la americani. Poti cauta pe Youtube serialul A Haunting si o sa vezi acolo multe chestii.
Extraterestrii nu exista, sunt doar alte forme ingenioase ale diavolului care au succes la multime, la plebe.
Celelalte creaturi sunt scorneli ale imaginatiei umane.

| Superior explică (pentru Mayar):

"Celelalte creaturi sunt scorneli ale imaginatiei umane.", anual sunt descoperite peste 500-1000 specii noi de vietati. La fel cum o rozatoare noua a fost/va fi descoperita, asa va fi si cu aceste entitati umanoide.

| Mayar a răspuns (pentru Superior):

Fiecare are dreptatea lui ce sa mai zic...
Daca te refeir la specii care inca nu sunt descoperite sau absolut normale, alea nu sunt creaturile la care te.ai referit in intrebare

| RAY a răspuns:

Pesudostiinta,tu poti crede in orice dar e credinta nu stiinta, de ce ar opri guvernul.ca lumea creada in fantome sau aliens? Alea nu sunt dovezi, tu in justitie asa te-ai prezenta? Cum nu exista martori victima a fost ucisa de o fantoma sau aliens ca guvernul interzice asta

| anonimg a răspuns:

Crestinismul se bate cap in cap cu prezumtiile( https://dexonline.ro/definitie/prezum%C5%A3ie ) stiintei. Este prezumtie si nu se pot dovedi stiintific nici extraterestrii, nici fantomele sau alte fiinte supranaturale.

Crestinismul sustine ideea ca exista si alte planete locuite, dar la care omul muritor nu poate ajunge, si nici locuitorii lor nu isi doresc sa ajunga pe pamant. Biblia vorbeste despre acestea, si acei oameni sunt asemeni lui Adam si Eva dar care nu au cunoscut niciodata pacatul. Ei au cunostinta despre suferinta care exista pe pamant; ei cunosc ca Fiul lui Dumnezeu a venit aici si a murit pentru noi. Ei isi doresc ca si celelalte fiinte necazute in pacat (adica ingerii) ca sa se termine durerea si suferinta de pe pamant.
Deci daca vorbim despre extraterestri, acestia exista asa cum sunt descrisi mai sus, si nicidecum asa cum am auzit si am vazut la tv sau pe net.
Daca este ceva ce ne ne pot duce in eroare, acestia sunt ingerii rai; acestia pot sa ne duca in eroare atata timp cat nu cunoastem adevarul despre ei; si adevarul despre ei il gasim scris in Biblie. Ei pot lua chiar si forma si vocea, si cunostinta despre trecutul celor dragi ai nostri care nu mai sunt in viata. Ei pot face sa apara pe cer si pe pamant multe minuni. Si scopul lor principal pentru care fac asta este doar ca sa il indeparteze pe om de Dumnezeu.
Si cu cat oamenii aleg sa creada mai mult in aceste lucruri, cu atat dorinta lor este satisfacuta.
In principiu, exista asa:
-ingeri buni
-ingeri rai
-locuitori ai planetelor necazute in pacat
-noi oamenii care locuim pe Terra, si Dumnezeu care ne conduce pe toti.
Aceasta ne-a fost descoperit, si despre asta putem vorbi.
Iar ceea ce ai vazut pe cer pot sa fie meteoriti sau stele cazatoare. https://www.youtube.com/watch?v=wAE0AVLzkA0

| Sn4k3 a răspuns:

Si eu sunt cam la fel ca tine, doar ca la faza cu fantoma 99%, extraterestrii 50% nu prea sunt de acord. Adica la cat de mare e universul sunt 100% sanse sa fie si altcineva, oricat de departe, chiar s-au descoperit si planete asemanatoare cu a noastra. Cred ca mai multe sanse sunt sa existe extraterestrii si nu fantome.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu cred in fantome 3-5%, in extraterestrii 100%, iar in creturile alea urate maxim 1%.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cand eu spun ca animeurile, gamesurile si filmele astea sf si nebune va prajesc creierul nu credeti. Da, cu siguranta exista alte dimensiuni, cuantica o demonstreaza chiar daca nu e unanim acceptat. Da, pe Terra exista 2 civilizatii - Una e elita care ne tine pe noi pwlimea in prostie. Daca pwlimea va afla vreo data adevaruri nu va fi decat atunci cand va fi pregatita. Asta cam greu, pwlimea e tampita, si ca sa afle trebuie sa mai si ceara si le e frica de ce pot afla. Mult ar fi de trancanit. Vezi asta si gandeste - https://www.youtube.com/watch?v=f9wA9T2IVJU&t=348s

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Iar dau vina pe animeuri...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Unii mai au glume de care stiu doar ei, de aia copii care se baga in vorba sunt uneori certati. Apoi in glume exista si ceva adevar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Daca zic ca culorile au miros, ii adevarat?

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Practic da, vopseaua are miros pana se usuca laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Culoarea in sine, nu forme solide/lichide/gazoase

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu poti face si zice orice tampenii vrei in speranta ca te ridici deasupra altora. Eu evit sa fac asta si tac sau ma informez, caut confirmari la ceea ce nu sunt sigur si daca nu stiu macar nu-i invat pe altii rau. Sinestezia este un fenomen cunoscut din antichitate, au fost cu trecerea timpului sinestezici intre oameni normali sau mari personalitati. Numele este dat de oamenii de stiinta care recunosc fenomenul dar inca nu este studiat si explicat suficient. Oamenii sunt f diferiti, natura si functiile sunt inca un mister si le numim uneori paranormal sau mai aberant minuni. http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=7010
http://www.gandul.info/......ile-281408
https://www.dcnews.ro/......74717.html

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii tacuti nu sunt prosti, ei gandesc mai mult si mai bine decat cei care nu au timp pentru ca vorbesc prea mult. http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=8253

| Clorox a răspuns:

In legatura cu 3, cred ca stai prea mult pe internet...

| Speed99 a răspuns:

Amice, fara disrespect, dar care e logica ta? Cum adica tu crezi in fantome 99% si in extraterestrii doar 50%? Sunt trilioane de galaxii in universul asta, fiecare cu sute de milioane de stele, fiecare formand un sistem solar consistand din, in medie, 6 planete. Sansele ca noi sa fim singuri sunt efectiv, logic si teoretic, invalide.

Cum sa crezi mai mult in paranormal - fantome - decat in stiinta pura - extraterestrii? Chiar nu am mai intalnit pe altcineva cu mindset-ul asta. In fine, poti crede ce vrei, dar mie mi se pare destul de copilaresc.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

1. Inca nu a arata nimeni un video care nu a fost trucat sau alte dovezi pentru existenta fantomelor/spiritelor etc. Daca ar fi fost un fenomen am fi gasit o modalitate de a-l masura.
Majoritatea aparitiilor fantomelor sunt datorate unui continut mare de CO2 in aer + un sunet inaudibli care cauzeaza ochiul sa vibreze (18.59 hhz daca imi amintesc eu bine).
Deci exista o explicatie rationala, trebuie doar sa te informezi.
2. OZN =/= Extraterestrii. OZN inseamna obiect zburator neidentificat deci si un elicopter poate fi un OZN.
3, Nu sunt informat de restul dar The Rake e un creepy-pasta scris de cineva. Restul sunt legende urbane.
E foarte greu sa musamalizezi ceva, tot am fi auzit de la cineva ceva. De exemplu am auzit ca exista Black-Site-uri CIA care practica tortura sau cum ii spun ei Tehnici Avansate de Interogare desi existenta lor este la rangul Top Secret.

| Theo94 a răspuns:

Dintre toate tipurile de creaturi pe care le-ai enumerat, probabilitatea cea mai mare de a exista sunt extraterestri.

Am vazut un documentar pe net mai demult si in el se spunea ca unii pun extraterestri la categoria paranormal si asta este gresit.

| MistretulPufos a răspuns:

Frate iti confirm eu ca extraterestrii exista ca eu sunt un reptilian

Răspuns utilizator avertizat
| Gerard9965 a răspuns:

Eu ubul nu cred.

| GGabiy a răspuns:

Am vazut un film in care daca vedeai experimente facute de armata, erai impuscat in cap de politie, intelegi tu ideea.Lumea nu trebuie sa afle toate "minunatiile"

| Lulupana1234 a răspuns:

Eu cred foarte mult în Spirite, fantome, duhuri rele sau apariții misterioase, de când am aflat de aceste lucruri ciudate visul meu a fost să vad cu ochii mei adevarul, exista sau nu există paranormal.Aceasta dorința era cel puțin pe locul 3 său 4 pe locul viselor.Acum am avut ocazia și sunt destul de mulțumită, nu m-a întrebat nimeni și nu mi s-a cerut părerea dar as vrea să vă spun și voua cei care vedeti acest mesaj, s-a întâmplat cam asa.O prietenă de-a mea a venit la mine intr-o seară cu părinții ei pentru ca familia mea făcuse un gratar, la un moment dat ne-am plictisit și am zis sa ne jucam v-ati-ascunselea, nu stiu daca am scris bine.Am hotărât ca ne putem ascunde peste tot în casă fără probleme, am inceput să număr, am auzit că a ieșit din camera în care numărăm eu, se ascunsese undeva pe hol într-o cameră, am terminat de numărat și am deschis ușa repede ca să o găsesc la fel de repede și în fața mea pe hol am vazut o umbră neagră care fugea repede spre holul care se prelungea în stânga, holul ducea spre terasa și pod.Am urmărit umbra,nimic,nu era ea,prietena mea era în camera alăturată holului,dacă nu era ea atunci cine? Habar nu am, ne-am speriat tare. După gratarul a fost gata, ne-am dus pe terasă și stateam amândouă lângă ușa care ducea fix spre holul acela, ușa s-a zgâlțâit de două ori fără motiv, iar stare de șoc și nimeni care să fie după ușa, Problema nerezolvată.