| alejinxique a întrebat:

In cadrul Uniunii Europene ce moneda era inainte de euro?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era ECU.moneda europeana.era incercarea si inclestarea cea mare intre valute, dolar marca, si ecu cu care uniunea incerca sa se impuna.nici euro inca nu e o moneda sigura, dar se incearca mentinerea si stabilitatea ei.e o lupta apriga pentru suprematie economica si financiara.

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dolarul şi marca germană dictau.
De altfel Euro este "fiul" mărcii germane.
Uite o treabă: Hitler îşi dorea o Europă unită sub dominaţie germană.
Ce este UE? O Europă unită sub dominaţie germană!
Gândeşte critic, gândeşte raţional!
Numai bine.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o moneda unica, cum de fapt nu exista nici in prezent, nu toate tarile din UE au ca moneda euro. Fiecare tara avea moneda ei nationala. Pentru schimburi externe se folosea, mai mult, dolarul SUA. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dolarul era la putere, tot cu dolari se faceau tranzactiile importante.Euro a aparut dupa formarea Uniunii Europene.
ooOOMrDibbsOOoo, chiar si in Romania, nu puteai sa vinzi ceva in lei pentru ca automat plata se facea in dolari.Fostele uzine romanesti, au fost vandute pe dolari, nu puteai sa ceri unui arab lei, cand el iti oferea valuta(dolar) cu o mai mare stabilitate fata de leu, care se deprecia dramatic in 90.Adica ce vreau eu sa zic, tranzactiile facute pe sub mana depaseau cu mult bugetul Romaniei pe 10 ani.

| 1Many a răspuns:

Nu era nici o moneda, dolarul era la putere.

| ooOOMrDibbsOOoo a răspuns:

Ba nu, nu era dolarul fiecare tara ca si acum pe langa EURO, avea propia ei moneda, exemple : Franta : Franci, Ungaria : forinti Romania : vechiul LEU... si daca vroiai sa te duci in franta sa iti iei ceva dar aveai bani romanesti ii schimbai in franci si iti luai, etc happy intelegi tu, si pentru ioandelasal si Many dolarul era la putere in SUA nu in europa