| anonim_4396 a întrebat:

In cazul evolutiei omoului din maimuta nu putem aplica un principiu al logicii traditionale pentru combaterea lui? Mai exact ma refer la principiul identitatii: "a=id a". adica un lucru este identic doar cu el insusi..Nu putem sa punem aici cazul speciei umane? Si plus ca mai e o teorie care afirma ca orice lucru tinde spre degradare(si termodinamica afirma asta) Atunci cum ne explicam totusi ca exista >evolutie? cei care mai sustin acest lucru mai spun că motilitatea spermatozoizilor umani se plasează între cea a unei specii de maimuţe care sunt monogame şi a alteia care sunt poligame.Ce legătură are motilitatea spermatozoizilor cu monogamia sau poligamia? Nici una..deci teoria evolutiei este o mare minciuna >nu?

Răspuns Câştigător
| Hirako a răspuns:

Desigur happy

Idiosincrazia dilematica isi reverbereaza atenuant ecourile absconse protoarmonice din spatele semitranscendent si disonant al obscurantismului incandescent de sorginte medievala, capsuland filonul crepuscular sincretic si aluziv metempsihotic al transmigratiei alchimice inspre circumvolutiunile interioare ale epocii istorice care tind sa formeze adevarate supape paleontologice inspre propensiunea paradigmelor de orientare paseista.

Acum serios... recunosc cand sunt depasit de situatie, si teoria ta m-a bagat in ceata.Insa teoria evolutioniei nu poate explica cum a aparut prima particula de energie ( celula/atom/cum vrei sa il numesti ) care sa poata exploda, mai apoi, in Big-Bang.Mie unul imi e de ajuns si asta ca demonstratie ca e o teorie nu foarte bine gandita.Bafta oricum!

187 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu prea inteleg ce spui, dar toata clabuceala pe care o vomiti aici e gresita din start, omul nu a evoluat din maimuta.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Asta sustin si eulaughing)

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci de ce dracu incepi cu " In cazul evolutiei omului din maimuta..." si pe urma ii plasezi sprmatozoizi intre doua maimute sa demonstrezi ca omul nu a avoluat decat doar d.p.d.v. intelectual?

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

1)Am zis in cazul adica in cazul situatiei respective
2)pai am demonstrat ca omul nu are nici o legatura cu o maimuta din punct de vedere sexual deci nu are cum sa fie vorba de o evolutie
3)si d.p.d.v. intelectual chiar a evoluat nu poti nega asta

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sigur ca nu are, pentru singura legatura intre om si maimuta e aceea ca are doar stramos comun, dupa aceea liniile s-au despartit, maimuta a ramas in zona primatelor iar omul modern vine din zona hominizilor, ma refer la cei dinaintea lui sa zicem de la A. africanus pana la Homo sapiens.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum spui tu, stimate domn, sper că ai terminat.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru anonim_4396):

Evolutionistii spun ca omul a evoluat din maimutele de azi?

| anonim_4396 explică (pentru Andrei7520152):

Sa stii ca ce spui tu cu cainii nu se numeste evolutie..intradevar inainte existau putine specii de caini si prin imperecherea lor au rezultat alte rase. Putem sa asemanam cu rasele oamenilor: exista, negru, galben, alb..deci eu nu prea i-as zice evolutie si chiar daca ar fi mi se pare extraordinar de aiurea sa compari asta cu evolutia maimutelor. Poate sunt mici asemanari la adn.ok coincidenta.dar sa stii ca maimutele de azi sunt si cele de atunci.i-a zi atunci cum au aparut maimutele astea? maimutele astea sunt specii foarte vechi de maimute..astea de ce nu au evoluat..alte specii antice care se pastreaza de ce nu au evoluat? ....Plus ca daca sustinem ca maimutele de azi nu sunt cele din trecut cade imediat lucrul acesta cu adn-ul.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si maimutele din ziua de azi are stramosi care a disparut dar toate speciile sunt mult mai dinaintea noastra. Dintre toate maimutele cimpanzeul bonobo e cea mai apopiata ruda a noastra, avem ADN-ul comun in proportie de 98, 4%.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Atunci de ce nu crezi in evolutie? sa zicem ca sunt un cunoscator care nu stiu. vreau sa vad argumentul tau

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai am zis eu ca nu cred in evolutie, cand?

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Ai spus: "omul nu a evoluat din maimuta."

| Andrei7520152 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin ala a spus ca 'omul nu a evoluat din maimuta de azi'. doar a vb de un stramos comun nu? big grin

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa si este, am mai spus odata, stramosul comun al oamenilor si cimpanzeilor a trait acum aprox, 7 milioane de ani si a disparut intre timp. Cimpanzeul bonomo este cea mai apropiata ruda a noastra inca in viata si avem in comun 98.4% din ADN. Asta nu inseamna ca ne tragem din cimpanzei.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Inseamna ca am inteles eu gresit ok...

| richarddawkins a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a evoluat din maimuta tu nu intelegi? am evoluat din homonoizii stramosi maimutelor din prezent

| anonim_4396 explică (pentru richarddawkins):

Nu am evoluat din nimic!

| richarddawkins a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru richarddawkins):

Conteazalaughing

| anonim_4396 explică (pentru richarddawkins):

E dreptul meu sa imi tin datele pe care le consider eu in anonimat..si asa o sa le tin mereu.Dar sa stii ca sunt destui care imi stiu varsta pe site-ul asta. oameni pe care ii consider mai apropiati pe site..nu imi spun eu varsta oricui cum nu am nici eu pretentia asta.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fi si tu mai deschis la idei noi, sau macar analizeaza'ti propriile idei mai deschis, altfel ajungi ca ateii sau crestinii astia cu ideile lor fixe, convinsi 100% ca ei au dreptate si restul sunt prosti

| anonim_4396 explică (pentru Andrei7520152):

Probabil..asa este. poate nu te-am ascultat..in fine recunosc ca am gresit aici.

| anonim_4396 explică (pentru Andrei7520152):

Bine..asa voi face pe viitor..Adevarul e ca mi se pare obositor sa dai argumente la orice ti se zice pe site..Si chiar asa este..Este obositor.Dar am procedat grsit..Trebuie in asemenea cazuri sa asculti toate argumentele celorlalti..Asa este. poate m-am fixat prea mult pe o idee.e promit ca ma voi mai informa in continuare.dar incearca sa citesti si tu acolo ceva din lectura care am pus-o. daca iti permite timpul.

NOname
| NOname a răspuns:

Cred că ar fi bine să aruncați aici o privire: http://www.tpu.ro/......-o-femeie/

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

NO imi cer sincere scuze pentru cearta aia..Pace?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuzele sunt acceptate.
Acum ai dat dovadă de inteligență și cei 7 ani de acasă. Felicitări!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Ok at ms..si te rog sa nu te mai bagi in seama cu "prostii" care se cearta si nu tac din gura ca mine in momentul ala fiindca esti mult mai inteligenta decat ei..parerea mea laughing (mda si eu ma uimesc dde ce spun)

| NoChanceForUs a răspuns:

Mă paște fibrilația citind rândurile aceste, stimate domn.
Presupunând că nu voi suferi un anevrism încercând să răspund, mă risc și-ți spun aceste umile cuvinte:
MAI LASĂ-L DRACU DE TELEVIZOR ȘI DE PORN ȘI DU-TE BĂ AFARĂ ȘI FĂ ROST DE-O VIAȚĂ!
Serios acum, aplici legile termodinamicii la evoluția umană? Ce urmează, să aplici legile lui Kirchoff ca să vezi care-i tensiunea spermatozoizilor la ejaculare și să demonstrezi cum e nevoie de un șoc electric pentru o fertilitate sporită?
Sfatul meu pentru teoria dumneavoastră este să apăsați Ctrl+F4 până apare pe ecran : „are you sure you want to commite suicide?"

| anonim_4396 explică (pentru NoChanceForUs):

Sa zicem ca am facut o comparatie mai nereusita incluzand termodinamica.Dar chiar exista o teorie care am uitat cum se numea care sustine ca orice lucru tinde spre degradare..deci nu am spus nimic gresit. Poate cu exceptia termodinamicii dar in unele cazuri se poate aplica la orice lucru care se afla pe acest pamant, adica care respecta legile fizice..chiar in toate daca nu mai insel..insa nu vreau sa vorbesc mai mult ca nu sunt un nu stiu ce cunoscator in termodinamica

| NoChanceForUs a răspuns (pentru anonim_4396):

Să zicem că toată discuția e irelevantă și trebuie încheiată în acest punct.

| anonim_4396 explică (pentru NoChanceForUs):

Discutia cu tine este intr-adevar irelevanta.ti-am vazut parerea si nu mai are rost sa continuam.dar toata discutia in sine in legatura cu intrebarea pe care am adresato are gradul 0 ca irelevanta..Adica este d.p.m.d.v. foarte interesanta..Eu vreau sa primesc cat mai multe rspunsuri.o seara buna!

| Coconutz a răspuns (pentru NoChanceForUs):

"MAI LASĂ-L DRACU DE TELEVIZOR ȘI DE PORN ȘI DU-TE BĂ AFARĂ ȘI FĂ ROST DE-O VIAȚĂ!
Serios acum, aplici legile termodinamicii la evoluția umană? Ce urmează, să aplici legile lui Kirchoff ca să vezi care-i tensiunea spermatozoizilor la ejaculare și să demonstrezi cum e nevoie de un șoc electric pentru o fertilitate sporită?"

Esti un idiot.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Coconutz):

Dac-aș primi 1 leu de la fiecare creatură care nu valorează 2 bani ca ființă umană care mi-a spus asta, mi-aș permite să donez TUP-ului bani de server nou ca să citești mai repede cât de mult nu-mi pasă de opinia ta.

| Coconutz a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Asta nu ma va opri sa imi exprim parerea. Faptul ca ma faci o creatura care nu valoreaza 2 bani fara sa aduci vreun argument dovedeste in continuare ca esti un idiot.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Coconutz):

Aș putea aduce câteva argumente, dar ar interfera cu ideea că nu îți permiți să-mi depun efortul.

| Coconutz a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Te crezi superior. Interesant.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Vezi ca omul nu evolueaza din acesta, ci are un stramos comun. Teoria aia ce afirma ca totul se duce spre degradare, entropie parca ii spune.George Carlin e fan mare al procesului, sunt si eu intr-o oarecare masura, cea ce presupune degradare si prabusire inevitabila a sistemelor.Dar... ENTROPIA SE APLICA IN TERMODINAMICA SI NUMAI IN TERMODINAMICA.La oameni e nevalida complet.Chiar si omul tinde spre degradare.Citisem undeva ca homo sapiens a disparut,tocmai din cauza ca era prea destept,de aceea a disparut ca specie,devenind,inevitabil homo sapiens sapiens,insa o degradare a unui X,ce duce la disparitie completa, in cazul de fata, a dus la aparitia lui Y, deci nu se poate spune ca degradarea a cuprins mai multe "domenii".Ce faci tu cu motilitatea spermatozoizilor se numeste in tehnica, om de paie. Distragi atentia.Cum dracu poti sa faci o corelatie intre motilitate, primate monogame/poligame si evolutie? Delirium tremens ii zice lucrului ce l-ai facut tu aici.Este o nesabuinta sa te legi de evolutie,printr-o amarata de motilitate.Cel mai probabil,motilitatea spermatozoizilor umani, fiind un cuantum de relaxare si destindere a celulelor, este apropiata de cea a speciilor de maimuta mai sus mentionate, prin motilitatea celulelor sexuale se creeaza si o fertilitate mai mare la mamifere, insa treaba cu motilitatea un mizilic de auxiliar.

| Andrei7520152 a răspuns:

Din cate am inteles, a 2a lege a termodinamicii nu intra in conflict cu evolutia prin selectie naturala pentru ca pamantul nu e un sistem inchis. avem soarele. considera si tu contra-argumentul, cauta pe net si vezi daca e mai plauzibila.
vizavi de evolutie, eu cred ca te legi de amanunte mici si pierzi imaginea per ansamblu. sunt mii de fosile intermediare, mai mult sau mai putin complete. dar chiar daca nu existau fosile, mai ai si distributia geografica a speciilor si dovezile adn. si cel mai important, se poate observa micro-evolutia speciilor. s-a observat de ex cum speciile diverg in directii diferite si formeaza o specie doar putin diferita fata de cea veche, doar cat sa supravietueasca intr-un mediu nou. evolutia se poate observa si prin selectie artificiala. sunt sute daca nu mii de rase de caini. fiecare caine e putin diferit de altul, dar toti sunt caini. Au aceeasi schelet, aceeasi organe, se comporta aproape identic. e clar ca au avut un 'stramos comun'. intelegi ce spun? acum nu inteleg de ce trebuie asumat acel principiu (de care zici tu), pentru ca fiecare individ se naste foarte putin diferit la nivel genetic. este dovedit si e un mecanism evolutiv important

| Andrei7520152 a răspuns:

Ok... nu prea stiu cu ce sa incep. Am dat exemplul cainilor pentru ca este un bun exemplu cum viata poate fi modificata. prin definitie, nu este considerata 'evolutia' (evolutia implica selectie naturala, cainii s'au obtinut prin 'selectie artificiala') selectia naturala are aceeasi baza cu cea artificiala - duce la schimbari fizice in timp. dar in natura selectia nu se face artificial ci de mama natura. dar n-are rost sa intru in detalii, incerc sa-ti explic cat mai simplu, ca nu am chef sa iau tot ce ai zis pas cu pas.
Ok, faci aceeasi greseala (dupa parerea mea) te legi de detalii fara sa intelegi ansamblul. nu te supara.
Am dat comparatia cu cainii de ce? nu degeaba, pentru ca am vrut sa demonstrez ceva:
1 fiecare rasa de caine e putin diferit de celalalta rasa, dar sunt destuli de asemanatori sa fie toti numiti 'caini'
2 diferenta s-a realizat gradual, prin selectie artificiala
3 Omul e dpdv anatomico-structural identic cu celalalte primate! Vorbesc foarte serios, studiaza anatomia primatelor (si a omului). fiecare muschi, fiecare os, fiecare organ al gorilei/urangutangului etc e IDENTIC cu cel al omului. Au aceeasi numar de oase, aceeasi organe! De ce? de aia am dat comparatia cu rasele de caini, duci idea cu un pas inainte, de la rase la specii. Intelegi ce spun? dar te las sa te gandesti:
http://images.wikia.com/psychology/images/f/f6/Primatenskelett-drawing.jpg
scuze ca a durat atat sa raspund. sunt si eu obosit.

| anonim_4396 explică (pentru Andrei7520152):

Atunci daca este asemanator trebuie sa ne numim maimute? E complet gresit. Nici o primata nu se aseamana nici macar foarte putin d.p.d.v. intelectual cu omul..Deci cum alte specii nu au evoluat si nu au devenit la fel de inteligente ca oamenii..De exemplu delfinii..la ce inteligenta au avut chiar si stramosii lor nici ei nu se compara cu oamenii..cum ne explicam ca doar omul a evoluat in felul asta? Si sa stii ca int timpul maimutelor alora care zici tu ca sa evoluat omul existau specii si mai inteligente..cum se explica ca acele specii nu au evoluat depasindul pe om ca inteligenta? Cum se explica sentimentele? Cum se explica telechinezia(un lucru real in care nici eu nu credeam inainte sa intalnesc chiar o persoana uimitoare din acest punct de vedere)..Deci te rog..lasama cu putinele asemanari care crezi tu ca sunt foarte multe din punct de vedere fizic..ca daca o luom psihic teoria asta cade.

| anonim_4396 explică (pentru Andrei7520152):

Eu apreciez pentru ca iti pierzi timpul cu intrebarea mea sincer.dar daca tie somn mergi la somn ca intrebarea nu pleaca nicaieriwinking

| Andrei7520152 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Daca tu crezi ca cuvantul 'maimuta' te denigreaza, nu trebuie sa te numesti maimuta :)) tehnic, nici nu suntem. dpdv taxonomic suntem primate
http://ro.wikipedia.org/wiki/Om
Evolutia nu e sinonima cu 'imbunatatire' dupa cum crezi tu. uite, e clar ca n'ai mult habar despre ce vorbesti. am observat ca majoritatea care contesta evolutia nu o cunosc prea bine, din pacate. Cand ai spus 'diferente mici' am ras putin. eu studiez anatomie la faculta de 3 ani, deci poate sunt in ceva mai mare masura sa judec daca sunt diferente anatomice mici sau mari? dar oricum, stiu ca nu te pot convinge si nici nu incerc. am vrut doar sa te lamuresc cum pot mai bine. te salut

| anonim_4396 explică (pentru Andrei7520152):

Tu vrei sa zici ca nu inseamna imbunatatire? te inseli. vrei sa zici ca speciile alea din care am "evoluat" noi erau la fel de inteligente? mi se pare aberant..nu ma poti convinge.e o teorie aberanta.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai de fapt?

| anonim_4396 explică (pentru Andrei7520152):

laughing14laughingEu am zis o varsta. Poate fi reala sau ireala..Eu zic ca este ireala.Dar atunci de ce m-am gandit la 14? Poate mint spunand ca este ireala. Poate sunt mai mic sau mai mare. Poate unii va ganditi ca aceasta explicatie nu are nici un sens.Dar de ce nu are nici un sens? De ce am vrut sa pun un asemenea raspuns? De ce?

| Romanian a răspuns:

Dupa cum se spune, teoria evolutiei este doar o teorie.Nimic demonstrat sigur, precum nu poate fi demonstrata nici inexistenta Lui Dumnezeu. Daca maimutele au fost piatra de temelie a evolutiei speciei umane, atunci cum se explica faptul ca inca mai exista maimute.Nu au evoluat si ele,desi, teoretic, exista dinaintea omului. Teoria evolutiei este doar o teorie, ce serveste pustiului intelectual al ateilor, prea inchisi la minte ca sa gandeasca mai profund decat ceea ce vad ochii orbi ai omului.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Ce mi-a placut ultima propozitie..Frumos raspuns! Noroc ca astia care saustin prostia asta au mai renuntat la intrebare.Dar vreau parerea ta..Este unu care sustine teoria evolutiei si care spune:"Daca asa spune stiinta asa este! Nici o carte care combate aceasta teorie nu este luata in serios" ce i-ai spune?

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta spune, si tot stiinta se contrazice.Dovada,teoria vitezei luminii.Pana recent, erai un dusman al stiintei daca sustineai ca viteza luminii poate fi intrecuta.Si iata, ca s-au desoperit particule ce pot fi accelerate peste viteza luminii.Nimic nu e sigur, in stiinta cea "sigura" pe ea.Astazi vine o teorie, maine un experiment ce o revolutioneaza.Si toti mai-marii strang din buci din 2 in 2 ore, ca sa-si modifice teoriile"sigure din punct de vedere stiintific, inatacabile si absolut dovedite" cand vine altcineva, sau altceva si demonstreaza contrariul.Vai de capu' lor,caci mai bine vede orbul razele Soarelui, decat ei adevarul.E nici macar nu mai au notiunea de adevar, caci, precum insasi stiinta o demonstreaza, totul e relativ.Eu chiar nu stiu ce-i in capul lor.Sunt plin de ceea ce cred ei "adevar", ca doar in scurt timp sa fie schimbat tot ce stiau.Stiinta arata mare, intimidanta si puternica, dar, in realitate, e doar un balon cu aer umflat pana la refuz.Trebuie doar un amarat de ac, si totul se sparge.Copii de 12 ani sparg teorii care pana acum erau sfinte in stiinta. Apoi,sa mai crezi in ei.
Stiinta,precum si tot ce tine de materie,nu trebuie sa fie un scop caruia sa-i servim,ci trebuie sa ne serveasca pe noi intru binele nostru si al semenilor nostri.
Cat despre carti, ele exista, multe nestiute, multe interzise, multe reduse la tacere.Adevarul arde minciuna, nu-i lasa ragaz, o nimiceste si o prabuseste, fara drept de apel.De aceea nu lasa sistemul respectivele carti, sau invataturi, dovezi, etc. sa cada pe mana si cunostiinta populatiei. Putini stiu, si mai putini inteleg.Pacat.
Cat despre respectivii sustinatori ai "sigurantei stiintei",degeaba le demonstrezi,chiar rational si logic,caci precum surdul nu va auzi,nici de-i urli in ureche, asa vor refuza si ei oricare alta optiune, decat obscuritatea, exploatata la maxim, a stiintei.Lumina adevarului e departe de ei, precum si razele Soarelui de de ochii orbului, care inca isi mai si acopera ochii cu palmele, ca nu cumva sa vada.Pacat de ei, precum si de noi toti.Sa nu le facem rau, ca deja isi fac ei singuri.Moartea le va arata adevarul.Va fi insa prea tarziu.Sa cerem mila pentru ei, caci nu toti au fost indrumati catre lumina, ci poate au fost chiar impinsi in intunecimea noptii.Mila pentru noi toti.Amin!

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Mamaaa meritai funda dar iti dau vot.cel mai bun raspuns..bv! o sa copiez ce ai zis tu si daca mai imi spune cineva lucrul asta dau doar paste si send! Iti multumesc foarte mult pentru raspuns..Dovada vie mai voi cei care sustineti evolutia..inclusiv tu @Iolocaurus..ca cei care o contrazic nu sunt niste oameni irationali asa cum afirmai.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Ai zis ceva de copii de 12 ani si chiar mai facut curios. L-a ce te-ai referit? Ce copil a revolutionat stiinta? Pentru ca spui chiar niste lucruri interesante..si multi au ceva de invatat de la tine..Chiar si eu..De acee poate folosesc ce zici tu chiar si in sumedenia de argumente pe care le am. Vreau sa ajung in final sa am atatea argumente incat sa fiu combatut extrem extrem de greu.dar la oameni ca Iolocaurus poti sa ii spui miliarde de dovezi ca daca asa zice stiinta asa e..au pareri in cui..nu ai cu cine..deci iti astept raspunsul

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://stirileprotv.ro/......belul.html
Micul prunc are IQ de pe 170, si calca in picioare pilonii de pana acum ai stiintei.Si sunt mult mai multi,nu numai copii,si nu numai persoane singulare,care schimba tot ce stim despre stiinta,precum misca vantul ramurile salciei.
Din partea mea,foloseste tot ceea ce spun eu, si, daca ai greutati in a rasturna pe nestiutorii acestia, poti sa-mi ceri ajutorul, si te voi ajuta precum voi putea.Insa ai grija la toti ateii acestia.Nu da cu bata in cuibul de viespi.Caci bata adevarului darama cuibul minciunii, dar raman viespile acelui cuib, care vor cauta sa se razbune pe tine, si te vor intepa fara incetare.Limba lor e precum lama,te tot taie,putin cate putin,si apoi isi varsa haul de minciuni,nestiinta sau erezii peste ranile ce ti le fac. Vorba crestinului trebuie sa fie tare precum otelul, grea precum plumbul, si sa loveasca scurt, puternic, si sa lase fara viata minciuna.Caci precum diavolii se pot arata in chip de lumina, asa li se arata lor minciuna in chip de adevar incontestabil.Vai de sufletul lor searbad si pustiu precum pustiul,uscat intru Duh Sfant precum e nisipul deserturilor.
Dupa cum spuneam, nu uita ca la mine ai sa gasesti ajutorul, pe orice problema legata de Dumnezeu, cat stiu eu, te voi ajuta.De voiesti, iti pot oferi cateva site-uri care spun multe adevaruri pe care covarsitor de putini le stiu.Numai sa-mi ceri, si-ti voi da.La revedere!

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Esti tare.te adaug la prieteni.dar nu stiu daca o sa am asa mult nevoie ca ai vazut ca deja la intrebarea asta i-am inchis gura unuia care incerca sa ma convinga dupa ce a vazut ca nu poate imi aducea argumente mincinoase ca cica ciuma a evoluat in sidalaughing) i-am dovedit ca ciuma este cauzata de o bacterie si sida de un virus..dovezi fondate cu link-uri.i-am inchis guralaughing dar daca e apelez la tinehappy mersi pentru ajutor

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Eu am stat mult timp pe religie.dar am iesit ca intru foarte multi atei unul in apararea altuia si crestinii de acolo nu erau informati si nu comentau..si de aceea am decis sa parasesc categoria respectiva.dar daca revin macar stiu ca am un ajutor.dar mi se pare totusi pierdere de timp cu astia ca nu ai cu cine.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Dar imi place stilul tau de a vorbi forte literar..pari un om foarte cult.

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma flatezi...am doar 16 ani, asa ca nu stiu cat de cult pot fi considerat, avand in vedere faptul ca nu am cine stie ce experienta de viata.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Loool la doar 16 ani vcorbesti asa frumos..bv dar sa stii ca ateii astia cand o sa iti vada varsta nu o sa te i-a in serios si o sa zica" ce tu te certi cu un pusti de 16 ani?"

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

La varsta asta nu o sa fi luat in serios in concluzie..maiu bine iti ti varsta sub anonimat..desi daca luom exemplul pustiului de 12 ani..niciodata nu esti prea mic pentru cunoastere

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru lolosaurus):

Incuiatule! ca zici ca stiinta nu zice ca totul e relativ inseamna ca esti un incult.du-te impuscate sau informeazate putin acolo//ba fraiere cu copilul de 12 ani mi-a dat link.a dat si la pro tv..esti cel mai incuiat om de pe TPU! Ba esti un terminat. terminat intelectual.da omul link in fata si tu dovedeste> Unde e raymusic..singurul ateu care sustinea evolutia si aducea contrargumente la orice. discuta frumos..era deschis oricarei opinii...dar tu nu ai cu ce sa contrazici de aia zici: "asa spune stiinta asa e".tu ca om spui ca asa zice stiinta dar tu nu cauti sa te informezi de lucrurile care ti le spun altii si de care nu esti de acord.

| anonim_4396 explică (pentru lolosaurus):

"Conform majoritatii studiilor, mult mai multa inteligenta."
i-a zi-mi mie ce studii? Alea din creierul tau gol?
"Lasa poeziile cantatoare si dovedeste."
nu are cui sa dovedeasca. poate sa aduca orice dovada tu fara ca nici sa o verifici o sa zici ca este o minciuna..am vazut cum accepti tu dovezile impotriva bazaconiilor tale.
"Unde s-a descoperit ba? E ceva batut in cuie? Mananci **** cu polonicul. Si da, stiinta isi recunoaste si repara greselile, pentru ca asa e metoda stiintifica, si asa e normal cand cercetezi lumea inconjuratoare: cand descoperi o greseala sa corectezi pentru o cat mai buna cunoastere. Spre deosebire de religia voastra, care crede ca le stie pe toate si nu stie cum sa-si mai ascunda gunoaiele sub pres."
Se pare ca tu traiesti pe undeva prin anii 1960-2000..am vazut si eu materiale. daca zici asta inseamna ca nici chiar tu nu sti ce sustine stiinta..Se vede ca esti informat. Felicitari dar cred ca ne-am convins de tine! ..eu m-am convins de mult dar acum depinde si de @RomanianKnifeKiller

| anonim_4396 explică (pentru lolosaurus):

Uite ma ca iti dau..Sa vezi ca nu mint..Doar pentru asta.
„Toate mutaţiile punctuale care au fost studiate la nivel molecular reduc informaţia genetică, nu a sporesc. Teoria neo-darwiniană încearcă să explice felul în care evoluţia a dezvoltat informaţii vitale. Diferenţa biologică esenţială între un om şi o bacterie constă în informaţiile pe care le conţin cei doi. Toate celelalte diferenţe biologice derivă din acestea. Genomul uman conţine mult mai multe informaţii decât genomul bacteriei. Prin mutaţii nu se pot acumula informaţii, ci se pierd...

Neo-darwinienii vor să ne facă să credem că mari schimbări evoluţioniste pot rezulta dintr-o serie de evenimente mici, dacă acestea există în număr suficient. Însă dacă toate aceste evenimente pierd informaţii, ele nu pot fi etape în nici un fel de evoluţie pe care încearcă ei s-o explice, indiferent de câte mutaţii există acolo. Cel ce crede că macroevoluţie poate avea loc prin mutaţii care pierd informaţii, este asemenea unui comerciant care pierde câte puţini bani la fiecare afacere, dar crede că astfel se poate dezvolta... Nu s-a observat nici măcar o singură mutaţie care să aducă o contribuţie informaţională la genom. Desigur, asta arată că nu există milioanele şi milioanele de potenţiale mutaţii pe care le cere teoria. S-ar putea să nu existe nici una. Incapacitatea de o vedea măcar o mutaţie care să adauge informaţie e mai mult decât un eşec în a găsi susţinere pentru teorie. Este o dovadă împotriva teoriei. Avem de-a face cu o contestare serioasă a teoriei neo-darwiniene." (Not By Chance, The Judaica Press, Brooklyn, New York, 1997)
„Această idee este centrală în reprezentările evoluţiei, însă mutaţiile pot genera schimbări doar la nivelul informaţiilor existente. Nu poate exista o creştere în informaţii şi, în general, rezultatele sunt deficitare. Nu pot apărea structuri pentru funcţii sau organe noi; mutaţiile nu pot fi o sursă pentru informaţii noi, creative." (In the Beginning Was Information, Master Books, Green Forest, Arkansas, 2006, pag. 127)
Informeaza-te si tu in legatura cu sursele..sa vezi ca cei care au zis asta nu au fost niste prosti care nu au fost luati niciodata in serios..Informeaza-te..Nu am de gand sa iti dau totul mura in gura. Dar la cum te stiu eu o sa zici ca sunt niste aberatii. nici nu o sa te interesezilaughing

| Romanian a răspuns (pentru lolosaurus):

No',ho joiana,si nu ma injura,ca inca nu m-am apucat sa-ti arunc injurii si blesteme,si nici nu o voi face, nu ma lasa intelectul(mult superior tie, animalule)
Cat despre particule, na, sa-ti fie drept uimire:
http://www.evz.ro/......46808.html
Cat despre relativitate,capul ala al tau,asa inteligent precum voiesti a te demonstra pe-aici,n-a auzit oare de teoria relativitatii a lui Albert Einstein,sau de curentele filosofice ce sustin relativitatea adevarului fata de perceptia umana?
Ma rog, poate nu esti chiar atat de inspirat se te gandesti la propria nestiinta(prostie, da' cu alte cuvinte) inainte de a-ti varsa obraznic haul de incultura pe internet.
Cat despre rational si logic, iata "Pariul lui Pascal":Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista,
nu vei fi pierdut nimic, dar daca nu crezi si se dovedeste ca
exista, vei merge în Iad. Asadar, este iresponsabil sa
fii ateu.
Si asta poate fi demonstrata cu ajutorul silogismelor logice(daca stii ce se vor a fi acelea, tu,"prea-desteptule").
Dovada pentru pruncii de 12 ani? Iat-o:http://www.gandul.info/......eo-8106083
Cat despre "multa inteligenta" a oamenilor de stiinta, sa vedem ce parere au avut oamenii care au suferit in ultimele 2 razboaie mondiale,sau in razboaiele din secolul trecut? Nu prea buna,asa-i? Nu prea a ajutat tehnologia la binefacerile lumii,asa-i? Sau sa vedem ce o sa avem de spus la urmatorul razboi mondial, cand tehnologia "mult-prea-luminatilor oameni de stiinta" o sa-si spuna cuvantul.
Mai vrei ceva? Mai voiesti sa-ti dovedesc ceva, tu, minunatule intr-ale nestiintei? Nestiutorule, nici macar nu te documentezi inainte sa-ti arunci prostia pe internet.Sa-ti fie rusine, copil mic, tocmai ti-ai facut de ras tagma de atei, cu acuzatiile lor irefutabile de tot rasul. Jalnic, pur si simplu jalnic!

| lolzcraft a răspuns (pentru Romanian):

> "No', ho joiana, si nu ma injura, ca inca nu m-am apucat sa-ti arunc injurii si blesteme"
> "mult superior tie"

Ai halucinatii?

> "Cat despre particule, na, sa-ti fie drept uimire:
http://www.evz.ro/......46808.html "

Vino cu ceva demonstrat stiintific, nu articole din evz. Inca nu s-a demonstrat exact. Pentru asemenea descoperire e nevoie de multe verificari. Na, sa-ti fie drept uimire, ca eu spre deosebire de tine nu sunt strain de publicatii stiintifice. Pentru tine un mucos de 16 ani e mai greu. Invata-ti Baltagul si mai vedem dupa.

> "Cat despre relativitate,capul ala al tau, asa inteligent precum voiesti a te demonstra pe-aici, n-a auzit oare de teoria relativitatii a lui Albert Einstein"

Tu stii ce spune teoria relativitatii sau arunci cu vorbe pline de tupeu sa te afli in treaba? Abia astept sa vad ce stii.

> "sau de curentele filosofice ce sustin relativitatea adevarului fata de perceptia umana?"

Misticismele new-age pseudostiintifice? Sau ce mai exact?

> "Ma rog, poate nu esti chiar atat de inspirat se te gandesti la propria nestiinta(prostie, da' cu alte cuvinte) inainte de a-ti varsa obraznic haul de incultura pe internet."

Vorbeai cu tine?

> "Cat despre rational si logic, iata "Pariul lui Pascal""

Irational si ilogic.

> "Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista, nu vei fi pierdut nimic"

Timp, bani, griji, sperante, rugaciuni, decizii, umilinta, toate astea inseamna nimic, nu? Si daca nu exista dumnezeu, poate exista cel putin unul din ceilalti N mii de zei.
50% & 50% & 50% &... = 0. 0000... %. Mai suna bine?

> "dar daca nu crezi si se dovedeste ca exista, vei merge în Iad."

Pentru ca dumnezeul vostru e un tiran comunist. Din fericire nu se poate dovedi ca exista, dovedindu-se deja ca nu exista.

> "Si asta poate fi demonstrata cu ajutorul silogismelor logice(daca stii ce se vor a fi acelea, tu,"prea-desteptule")."

Normal ca stiu, dar tu nu prea stii ce e aia 'negativ ilicit', care e o eroare de silogism.

> "Dovada pentru pruncii de 12 ani? Iat-o:http://www.gandul.info/......eo-8106083 "

Lasa-ne cu ziarele, unde e lucrarea stiintifica? IQ mai mare decat al lui Einstein? Nu s-a stiut niciodata IQ-ul lui Einstein.

> "Cat despre "multa inteligenta" a oamenilor de stiinta, sa vedem ce parere au avut oamenii care au suferit in ultimele 2 razboaie mondiale, sau in razboaiele din secolul trecut?"

Si ce vina au oamenii de stiinta? :))

> "Nu prea a ajutat tehnologia la binefacerile lumii, asa-i?"

Pai du-te in pestera atunci, lasa calculatoarele, medicamentele, mancarea de azi, vanezi iepuri, mori dintr-o rana si gata, mai scapam de un specimen d-asta.

> "Sau sa vedem ce o sa avem de spus la urmatorul razboi mondial, cand tehnologia "mult-prea-luminatilor oameni de stiinta" o sa-si spuna cuvantul."

Vorbesti despre ceva ce nu exista.

> "Mai vrei ceva?"

Nu multumim, m-am lamurit, stai jos, nota 0.

> "Nestiutorule, nici macar nu te documentezi inainte sa-ti arunci prostia pe internet.Sa-ti fie rusine, copil mic, tocmai ti-ai facut de ras tagma de atei, cu acuzatiile lor irefutabile de tot rasul. Jalnic, pur si simplu jalnic!"

Blablablabla, minciuni, povesti nemuritoare. Copil mic? Copil mic esti tu fata de mine. Mic si @#$%.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Nu mai puteam de ras la raspunsul tau:laughing) mi-a placut mai ales aia..."mult mai superior tie animalule" laughing Sa sti ca e animal..Asta sustine chiar si el.

| Romanian a răspuns (pentru lolzcraft):

Copile,vorbele tale sunt fara de valoare.Si mi-ar placea sa te consider si pe tine tot asa, insa nu ma lasa constiinta si religia. Oricum, precum spunea si gazda acestei intrebari, vorbesti doar ca sa te aflii in treaba.Nu uita, in lumea asta intotdeauna ai sa fii in minoritatea, impreuna cu haita ta de caini atei care latra la luna, in speranta ca o sa o doboare.Religiile au construit civilizatia, iar stiinta a fost sub controlul religiilor.Deci,latra in continuare, pana o sa-ti puna unul mai bun decat mine botnita.Esti copil mic, si de-ai avea 40 de ani, la ce mentalitate adopti, ma mir ca ai supravietuit pana acum.Comform viziunii ateiste, nu ma opreste nimic sa aplic "legea junglei" asupra oricui este impotriva mea.Bineinteles,exista legea, dar aia poate fi evitata daca ai cap pentru asa ceva.Mai intelept este un mucos care abia stie sa vorbeasca decat tine, micutule.
Oricum, degeaba ne certam ca prostii, vom vedea cine are dreptate dupa ce murim.Pana atunci, mucles! Astea nu sunt intrebari de copii mici, asa ca nu ai ce cauta aici.Nu faci decat sa imi iei vorbele, si sa le manjesti cu excrementele tale "intelectuale". Vino si tu cu ceva de la tine, nu fi ca si viermele ce mananca marul, doar ca sa-i demonstreze ca e stricat.Pe data viitoare, copilas!

| Romanian a răspuns:

Nu am ce sa-ti demonstrez tie.Sunt sigur ca ai realizat pana acum ca oricae argumente ne-am prezenta unul altuia, fiecare va ramane pe aceeasi pozitie.Nici tu nu ma vei convinge, nici eu nu te voi convinge.E ca si cum cainele ar latra la lup, si lupul ar marai la caine.Nu iese rezultat bun.Tot ce faci tu este sa parafrazezi ceea ce spun eu.As putea sa stau ore intregi pe calculator si sa-ti combat teoriile stiintifice si (i)logice, dar eu mai am si o viata in afara calculatorului.Cat despre ultimele "mistouri ilogice" nu sunt mistouri ilogice, ese purul adevar.Despre mancare,cauta Codex Alimentarius,despre cipuri,abunda internetul de articole despre ele,bineinteles,la site-urile care nu sunt controlate si conzurate,ori apartin sistemului oficial,carnea,la fel,cauta pe net si ai sa gasesti,iar zoofilii,ai dreptate,cea mai mare densitate e in Japonia si Sua(desi Sua tot in vest se afla).
Daca el continua ca boul,atunci tu continui ca si un caine(fara suparare,e cel mai bun exemplu din natura).Si multi caini, desi stiu ca nu au cum sa invinga(ipotetic vorbiind, ne imaginam un adversar imbatabil pentru respectivul caine), ei tot atac in fata, doar ca sa-si protejeze orgoliul.Cat despre religie,stii prea bine ca,in majoritatea ei covarsitoare, stiinta s-a dezvoltat in cadrul si cu acceptul religiei, de multe ori(imperiile ameridiene), pentru a sustine religia. Dupa cum ziceam, majoritatea dintre cei mai mari oameni ai civilizatiei europene si americane sunt crestini.Deci,nu ai ce comenta in legatura cu asta.Insa,la tine tot vorba viermelui, ce manca marul pentru a-i demonstra ca-i stricat, se aplica.Voi, ateii, sunteti goi emotionali, iar sufletul vostru e uscat precum praful pustiului.Constiinta voastra e rece precum gheata iar principiile voastre morale nu au sustinere spiritala deloc.Sa vorbesti cu unu' ca tine e ca si cum ai vorbi usilor.Esti copil mic, si naiv pe deasupra. Abandoneaza cearta asta fara de rost, caci stii ca nu va avea nici un rezultat, oricat de tare vrei sa latri.Cuvintele tale ricoseaza din noi ca si gloantele din blindaj.Latraturile tale le aude numai pustiul, iar logica ta e fara de valoare.Intr-adevar,stiinta a elevat lumea aceasta(pe plan tehnologic doar),insa tot stiinta o va distruge, inevitabil, mai ales datorita societatii fara de valori morale, promovata de voi, ateii.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Ai mare dreptate despre cipuri si despre mancare. Uite avem un om cu un bandaj la ochi care nu vrea sau nu poate din cauza prostiei sa si- dea jos..Asta e problema cu el!

| Romanian a răspuns:

Nu tie ti-am trimis acel mesaj, si nu pentru tine am scris acele lucruri.Tocmai ai demonstrat ca tu esti cel mai disperat dintre noi intru a da raspuns, sub orice forma, si pentru orice motiv.Acele cuvinte sunt scrise de catre un crestin,catre un crestin,degeaba incerci sa talmacesti si sa rastalmacesti acele cuvinte, cu mintea ta bazata exclusiv pe ratiune.

Si acum, ca tot am ajuns si la asta.Da, ai castigat.Din punct de vedere exclusiv rational, si pentru oamenii ca tine, ai castigat.Esti fericit? Oricum, in fata noastra, a crestinilor(nu numai noi, orisicare) nu vei castiga niciodata. Orice ai face.Si chiar daca papa de la Roma ar veni si ne-ar spune chiar el insusi, in privat, ca nu exista Dumnezeu.Nici atunci nu am abandona.Nu ai cum sa castigi.
Hienele ataca leii in numar mare, pentru a se hrani cu ceea ce a vanat el, cu munca lui, cu produsul lui.Nu vad ce ai produs tu aici, doar ai iesit hai-hui la vanatoare.Si,ca tot vorbim de hiene si de lei,sa stii ca hienele sunt mult mai rezistente, mai adaptabile si mai inteligente decat leul. Leul va disparea cu mult inaintea hienei, findca hiena nu este vanata de nimeni, are una dintre cele mai puternice falci din lume(la muscatura), dinti mai rezistenti decat ai leului, iar stomacul hienei e asfel costruit incat sa poata extrage substante nutritive si din oase sau par.Hiena este mult mai rezistenta decat leul la boli, iar in societatea hienelor, absolut toti membrii lucreaza organizat pentru bunastarea comunitatii. Tacticile de atac si vanatoare ale hienei sunt asemanatoare cu cele de guerila ale omului.Singurul dezavantaj, in ceea ce putem considera noi, oamenii, ar fi faptul ca nu arata asa de frumos.Desi,puii lor sunt draguti, daca te uiti la poze.Cat despre leu, mascului e un lenes in toata regula. Leoaica este cea care vaneaza, iar leul doar in cazuri rare, cand este foamete. Leul doarme mare parte din zi, si si-o poate "trage" de pana la 50 de ori pe zi.Singura grija a leului este sa se lupte cu straini, si sa alunge puii masculi cand le vine vremea.De asemenea, majoritatea leilor (masculi) sfarsesc prin a fi alungati de catre altii mai tineri, se duc in pustiuri, unde mor de foame, batranete sau boli.Structura sociala, precum si ierarhia la lei se bazeaza majoritar pe forta bruta.De aceea, ei nu se pot dezvolta in voie, precum hienele.La hiene, daca nu ma insel, liderul haitei este o femela.Deci nu exista "discriminare pe baza de sex" la ele.Hiena este o specie foarte adaptabila, ce va supravietui si pe viitor, chiar daca intervine omul. Leul, nu va supravietui singur, fara interventia omului.Dovada,parcurile speciale pentru preventia disparitie leului din Africa.Bineinteles,tot omul e de vina,dar hiena prospera, si leul nu.Ti-am dovedit ca, in realitate, hiena e mai buna, pe aproape toate planurile, decat leul.Comparatia ta nu e buna, si, din punct de vedere al regnului animal(stiintific), nu ne aduce nici o jignire.Hienel sunt mai bune decat leul.Mai organizate, mai inteligente, mai adaptabile.

Si acum sa revenim la subiect.Tie nu avem nimic ce sa-ti infirmam.Ti-ai ales calea in viata.Din cate am observat, noi nu te putem face sa-ti schimbi mentalitatea.Ramai cum esti,e dreptul tau,insa nu uita, te afli intr-o tara profund ortodoxa, exceptand scursurile sociale ce se inmultesc pe zi ce trece.O natiune este formata din poorul adevarat, cei care isi pastreaza caracteristicile istorice ale neamului respectiv.Cei care deviaza, nu mai au dreptul sa se numeasca(in cazul nostru), romani.Deci,cum ziceam,esti intr-o taa ortodoxa,si cat timp,postura a de ateu nu lezeaza aceasta societate ortodoxa(aceeasi societate ORTODOXA) care a infrant cele mai mari imperi din lume d nenumarate ori de-a lungul istoriei,deci nu poti spune ca ne dauzneaza, dimpotriva, ne intareste spiritual impotriva oricarei vijelii a lumii), nu iti va face nimeni, nimica. Sper sa intelegi, desi ma indoiesc de acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Bine spus dar din punctul meu de vedere nici din punct de vedere rational nu a castiga ci poate dintr-un punct de vedere aparent rational.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Lasa-l ma in pace nu ai cui sa ii dai explicatii aproape ne iesea..Noi eram intr-o masina si discutam si el un caine care latra ca prostu' afara fara sa il bage nimeni in seama.

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine,eu sunt de acord.Sa-l ignoram. Daca dai cu pietre in caine, mai tare va latra.Lasa-l,sa steie cu stapanii lui.Nu-i mai raspundem.O sa vezi ca el e disperatul, si o sa tina neaparat sa latre inapoi, chiar daca stie ca noi nu-l mai auzim.Sa ramaie cu maimutele lui evolutioniste.Suntem diferiti fata de el, totalt opusi, inamici daca imi permit a spune.Nu avem cum sa ne facem rau asa.Nici el nu va castiga in fata noastra, nici noi nu vom castiga in fata botului lui.Ca lantu-l tine legat in curtea stapanului, si nu stie ce-i dupa gard.De acum inainte, ignoram fatarnicia si mintea sa inchisa in stiinta.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Dar imi place vorbirea ta metaforica si comparatiile. Cred ca ai numai 10 la romana.

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi,ti-am spus ca el e disperatu'. Priveste cum inca latra, desi stie ca urechile noastre sunt inchise pentru el.Sarman orb.Sarman surd.Nici nu voieste ajutor, pentru a scapa de lanturile ce-l tin.Sarman orb.Sarman surd.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

laughing)

| Coconutz a răspuns:

Stai ma sa vina astia cu cartea de biologie dupa ei.Fi atent aici ca iti explica ei cum sta treaba. Deci un mar este 50 % APA! UN om are 70 % apa. Deci daca deshidratam destul de mult un om el devine MAR!

Avem nevoie de wikipedia sa ne spuna ce sa credem si de carti de biologie.Nu avem pareri personale ci parerile manualui.
Eu nu cred in teoria evolutiei si iti zic de ce.Si asta am descoperit eu singur prin observatie si intelegerea naturii.Nu m-a invatat nici un manual nu nimic.

Uita-te pe cer. Miliarde de stele iti lumineaza noaptea.Si toate functioneaza intr-un mecanism extraordinar.In mijlocul soarelui are loc fuziune de elemente si astfel se creaza elementele din care tu si eu si vecinu suntem creati. Suntem praf de stele.La randul lui praful asta de stele se poate aduna in nebuloase care sunt mamici de stele.In tot timpul asta se creeaza sisteme solare.
iar in miliardele de sisteme solare formate se va naste cel putin unu ca al nostru care permite vietii bazate pe carbon sa infloreasca.

Printr-o minune "divina" apare viata ( nu sunt crestin dar nu stiu ce sa fac de subiectul asta ca eu nu cred in abiogeneza) si dealungul ei apar tot felul de specii.
Speciile astea de animale sunt in perfecta comuniune. Adica uitete in natura si tu. Chiar daca este mai brutala cateodata totul merge conform unui plan.

Acum apare omul.Si ce zice omu? Ma p*s pe planu vostru.Hai sa facem centrale nucleare, hai sa cream masini hai sa facem razboaie si etc.

Cum poate natura sa creeze o astfel de specie care este incapabila sa se integreze in mediul in care a fost creat.Omul este singura specie care adapta mediul conform preferintelor si in modul acesta, intervenind si in lantul trofic.

Suntem glontele ce trece prin capul evolutiei.Noi nu avem voie sa fim aici.

Atatea intrebari care ma framanta si ma ard pe creier dar am ajuns la concluzia ca omul cel putin nu este rezultat al evolutiei si poate sa imi arate orice ce fosile vrea el.
Nu este de ajuns.

| Hmmmm a răspuns:

Esti dovada vie. Ti-ai luat bicicleta pentru alergat, dar bati pasul pe loc. Simplu, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Hmmmm):

Tu nu ai ce face..esti si pe invers si vorbesti numai aiurea..acum vrei sa te razbuni pe mine ca ti-am demonstrat ca esti un prost.dar nu iti iese.

| Hmmmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite cum ma razbunrolling on the floor)...Vezi ca dupa ploaie iese soarele, adica se razbuna vremea. Arunci bumeranguri si se intorc impotriva ta. Pateticrolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Hmmmm):

laughingEsti un fraier..deci tu habar nu ai de nimic.pui raspunsuri la misto si te consideri nu stiu ce geniu.Du-te frate la culcare..ca atunci in seara aia iar te va batea maicata cu facaletu.

| Hmmmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e rolul unui geniu, apare ca prost printre "destepti" si este vazut ca atare. Hai ca ma duc la culcarerolling on the floor).

| anonim_4396 explică (pentru Hmmmm):

laughing Deci mai convins.laughingdaca asta e rolul unui geniu.tu esti cel mai mare.

| dragos9234 a răspuns:

Nu,nu este. Daca evolutia nu ar exista tu in loc sa fii pe TPU acum ai fi prin copaci.

| anonim_4396 explică (pentru dragos9234):

laughingomul exista de mult..niciodata nu a evoluat. exista si dovezi arheologice..si ti-am si dat prin aceasta intrebare..Nu este evolutie. poate doar d.p.d.v. intelectual

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing daca zici tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba frate nu mai scap de tine>? Tu nu ai adus nici macar un argument doar un amarat de link si restul niste aberatii la tot ce am spus..Hai mai vin-o cu conturi ca la toate iti dau ignore..Am vazut ca nu am cu cine incuiatule si de aia ti-am dat ignore nu ca nu as mai avea ce sa zic ca asa as putea continua pana termini dar am mai zis chiar nu am cu cine! vad ca tot nu ma mai lasi cu aberatiile tale..Deci e pierdere de timp

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Iarta-ma ca nu am mai intrat de mult,sa te fi ajutat la discutiile cu astfel de animale. Uita-te la ei,aproape toti oamenii mari din lume,care au ajutat lumea,chiar prin stiinta,au fost crestini,si se trezesc ei, neica-nimeni, sa se dea mari argumentatori, ca a lor e dreptatea, cea desarta pentru majoritatealumii.Civilizatia s-a dezvoltat intru religie, stiinta s-a dezvoltat intru oameni credinciosi(majoritatea covarsitoare), si vin ei, cu teoriile lor de care nu vrea sa auda nimeni. Orbii, sarmanii orbi.Cred ei ca au in fata drumul de aur al adevarului, dar o sa vada cat de desarta e calea aleasa de ei, dupa ce vor muri.Pacat,va fi prea tarziu. Oricum, propun o solutie civilizata.Se numeste "ignor".Le dai "ignor", si nu mai comenteaza tie niciodata, de pe conturile lor.Asa nu mai latra nici o javra.

| lolzcraft a răspuns (pentru anonim_4396):

> "Ba frate nu mai scap de tine>?"

Ba da. Nu-mi mai raspunde si scapi de mine. E prea greu?

> "Tu nu ai adus nici macar un argument"

Minti. Am adus o gramada de argumente.

> "doar un amarat de link si restul niste aberatii la tot ce am spus."

Un link foarte bun si complet, si nici o aberatie.

> "Am vazut ca nu am cu cine incuiatule"

Adica nu convingi prin argumente si dai cu cenzura comunista, lasa, infecta, ignoranta, imediat dupa ce raspunzi ca sa ai ultimul cuvant. Da ignore si arata-ti adevarata fata, ca de mine nu scapi asa.

> "nu ca nu as mai avea ce sa zic ca asa as putea continua pana termini"

Sigur, ai putea sa repeti negatiile irationale pana la infinit, asta nu inseamna ca ar si cantari ceva. De terminat nu termin, asa ca nu stiu de ce te obosesti.

> "vad ca tot nu ma mai lasi cu aberatiile tale."

Nu sunt aberatii, sunt afirmatii demonstrate.

> "Deci e pierdere de timp"

Atunci de ce nu renunti tu? Vrei tu neaparat sa inchizi ultimul lumina? laughing

| lolzcraft a răspuns (pentru Romanian):

> "aproape toti oamenii mari din lume, care au ajutat lumea, chiar prin stiinta, au fost crestini"

Minciuna sfruntata:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheists_in_science_and_technology
http://www.freethoughtpedia.com/wiki/Scientists_and_atheism

> "Civilizatia s-a dezvoltat intru religie"

Prin inchizitie si pumni in gura paganilor si ereticilor, da. Noroc ca acum se mai lumineaza si se vede si progresul mai abrupt.

> "si vin ei, cu teoriile lor de care nu vrea sa auda nimeni."

Prostii. Nu vor sa auda prostii, cretinii si ignorantii. Pe care vrea sa stie pe ce lume traieste (nu aia imaginara din biblie) il intereseaza.

> "dar o sa vada cat de desarta e calea aleasa de ei, dupa ce vor muri."

Argument din viitor? Ilogic.

> "Oricum, propun o solutie civilizata.Se numeste "ignor".Le dai "ignor", si nu mai comenteaza tie niciodata, de pe conturile lor.Asa nu mai latra nici o javra."

Asa, cenzura, solutia "civilizata" comunist-crestina, hai cu inchizitia neamuleee, sa-i ardem pe rug si sa-i facem sa taca cu forta! :))))))

| anonim_4396 explică (pentru lolzcraft):

Ba "animalule"! Prostii ca tine nu o sa renunte niciodata... Daia iti dau ignore.Tu spui numa aberatii.Un link.cer sa zic..asa iti dau 1000 de link-uri.Ti-am dat si bibleografie..Nu orice bibleografie..Bibleografie care contin carti renumite care contrazic teoria asta de... Nu sti nimic..Susti ceva fara argumente si eu nici nu cred ca sti in amanunt ce iti zice teoria asta..Cate lucruri aberante contine..Culmea tu nici macar nu sti sa iti sustii pct de vedere..Neaducand argumente..doar niste tampenii total pe langa.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Asta am si facut am dat ignor da vine intruna cu alte conturi..Numa ca sa nu taca cred ca o sa isi creeze zeci de conturi..asta e animal dala disperat.

| Romanian a răspuns (pentru lolzcraft):

Si ce bai ai cu comunismul? Toate politicile din lume cenzureaza, sub absolut orice forma.Regimurile totalitare prin forta bruta, regimurile fals-demo(n)cratice prin control.
Si, apropo, vezi sa nu faci spume la gura, ca nu-i sanatos pentru tensiune.Mai ai pana sa te maturizezi, asa ca nu muri acum.In caz ca nu stiai,domnule "intelectual",comunismul este impotriva religiilor, si a tot ce tine de acestea, deci, degeaba o tot dai inainte cu aceste incercari de a jigni indirect, caci nu ai dreptate.Nu-ti place aici,printre crestini,Auf Wiedersehen! In vest cu tine,la poponari si zoofili,acolo,unde se afla progresul luminatilor atei.Du-te si tu la cipuri si mancare modificata genetic,cu carne din excremente si lipici.Du-te cu primul vant, printre cei de-o haita cu tine.Du-te, du-te puiule, numa' sa-ti semneze parintii pasaport, ca nu cred ca lasa copii mici de capu' lor sa treaca granita!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce penibil esti! Intrii cu atatea conturi doar ca sa zici si tu ceva sa te aflii in treaba penibilule. Sa sti ca am un iq mult mai mare ca al tau cu siguranta.Tu ai iq de gorila...Hai farte nu am ce sa iti enumar tie..eu aduc 100 de argumente iar tu aduci o mare prostie.Te faci de ras..Ca tot te-ai bagat atat in c.t ar trebui sa iesi din el nu sa te tavalesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baa tu incepi sa ma amuzi..la inceput cand te vedeam comentand pareai mai serios dar nu e nimic de tine..Esti foarte penibil!laughing hai mai intra ca pe mine ma amuzi.o sa si numar..cate conturi ai...DC? O sa aflii tu. poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Insistenta bolnava de a raspunde o ai tu ma ca tu iti faci 10 de conturi.da-mi ignore si sa vezi ca nu sunt la fel de disperat ca tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce argumentarelaughingNu ai facut nici un fel de argumentare..eu chiar ti-am argumentat cu dovezi tu nu ai fgacut nici un fel de argumentare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma eu am adus argumente tu 0 cu argumentele nesimtitule..cum poti sa zici de unu care macar ti-a zis ceva. ceva care poate fi verificat..si tu un animal ca altfel nu pot sa te numesc nu aduci nimic si intri ca un disperat intr-una.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.satanism.ro/2012/03/21/satanismul-secta-criminala/ Ma rog altceva mai bun nu am gasit.\m/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O scuze ma rog vroiam sa dau asta la alta intrebarelaughing))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba tu negi afirmatiile mele fara n ici un argument valid... daca iti amintesti am dat unele printre picaturi la care tu chiar ai zis niste chetii irlelevante.ti-am si spus-o si nu ai mai zis nimic despre asta,, ..Eu am dat tu nimic..contesti in mod irelevant..Nu te poti astepta la un lucru inteligent de la un ateu asa ca tine.tu intra ca nu mi-e greu sa iti dau ignore..prin asta chiar demonstrez ca esti doar un disperat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da! Esti mai diserat decat mine.Tu ti din tot dinadinsul sa ai o replica la tot ce spun eu.E disperare dusa la maxim!

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca el crede ca poate sa faca pe desteptul cu noi, atunci greseste.Bineinteles ca lui ii este mai usor sa aduca argumente, caci e mai usor sa distrugi ceva, decat sa-l creezi.Se aplica teoria viermelui ce mananca marul, pentru a-i demonstra ca-i stricat.Ar trebui sa incercam sa-l lasam in pace, sa latre la noi pana face spume la gura, caci oricum nu va putea scapa de lantul prostiei ce-l tine sclav ignorantei si a pustiului spiritual.Orgoliul lui nu-l va lasa sa incerce in a-si arata lipsa de minte deschisa.S-a inchis in teoriile lui stiintifice, si nu mai vede altceva.Ce sa-i faci.Nu poti cere orbului sa vada Soarele.Doar un doctor foarte iscusit poate sa vindece astfel de orbi.Din pacate, nici tu, nici eu nu suntem astfel de doctori.Sa-l lasam sa latre pentru un timp, si sa vedem rezultatele. Poate oboseste, si-asa nu-l hraneste stapanul bine. Sper sa ne lase in pace, oricum a pierdut dinainte de a se naste.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Ai dreptate..In cazul acestui specimen turbat si disperat este un lucru total inutil sa incerci sa porti o discutie cu acesta..Cu atat de mult o argumentare..Nu numai ca este un animal turbat care trebuie vaccinat cu intelepciune(o doza imensa pentru a-i se vindeca boala prostiei) dar este unul incuiat la minte care nici macar argumente nu stie sa aduca..doar negari in vant aruncate asa fara nici un fel de logica doar cu scopul sa ne arate ca are dreptate. Mintea lui a fost in stare pana acum sa ajunga la contul cu numarul 11..in curand va fi si 12? Turbarea lui evolueaza si daca noi mai continuam nu m-ar mira sa ajunga si la numarul 100..Nu trebuie sa ne putem mintea cu animalul acesta deoarece este cum i-ai explica unui caine termodinamica.El latra fara sa priceapa absolut nimic..Intr-un fel mi-e mila de prostia lui infinita.o prostie care se aseamana cu un abis nesfarsit..Ai perfecta dreptate, in opinia mea..Noi trebuie sa cedam aici deoarece asta nu se va opri nici peste 20 de ani sa raspunda..Lipsa lui de ocupatie se vede clar! Noi poate avand ceva bun de facut ne pierdem timpul de pomana!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te bagi singur in seama..Si de unde sti ca sunt copil.mi-ai verificat ip-ul si mi l-ai dat la fbi sa imi verifice vasta?laughingLol si am gresit da tu habar nu ai de ce e vorba.e vb de ceva mai vechi deci gurita daca nu ai de gand sa ajuti la intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba nu gandesc nasol... Poate ti s-amparut doar un user bun doar pentru ca ma i-au la cearta si ca nu mi-e frica sa tac. Da nu mi-e frica. Nu mi-e frica de ban..Am zis o gramada pana acum si nu am primit. Poate am avut noroc.Dar nu mi-e frica de nimeni pe site-ul asta. Dar cel mai important nu mi-e frica sa imi cer scuze fata de persoanele care mi se par chiar de treaba. Sau poate te-a deranjat intrebarea asta si nu crezi in Dumnezeu..Sincer nu inteleg ce te deranjeaza in toata treaba asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca stii tu de discutia aia inseamna ca sti de multe altele..si daca ma considerai un user bun de ce nu m-ai ajutat in atatea situatii in care m-am certat cu denaturati de aia? Poate da aveam dreptate dar NO chiar nu merita acele cuvinte din partea mea..Adica eu in sinea mea da aveam drepate dar am fost prea dur. Poate da in viata trebuie sa fi dur.Dar no este o persoana de treaba chiar m-am uitat la raspunsuri de ale ei si cred ca este foarte buna la suflet si a reactionat asa pentru ca nu-i plac scandalurile. Am facut asta si pentru abby..cu care ma intelegeam foarte bine..cu ea ma intelegeam cel mai bine de pe site..Si chiar am simtit ca s-a suparat e mine.Mi-am cerut scuze si fata de ea. Uneori e bine sa lasi de la tine ca dupa te indepartezi de toti, chiar si de cei care chiar iti erau prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ai drepate.Dar cand am intrat si am vazut raspunsul ei am simtit ca trebuie sa ma impac cu ea..Si ti-am mai spus dc am mai facut-o..nu vreau sa ma repet.Dar pur si simplu nu imi place sa raman asa certat cu lumea..Doar daca sunt de aia chiar prosti ca sa zic asa gen Iolocaurus, sau raymusic(care atentie in trecut mi s-a parut cel mai de treaba ateu, si singurul cu care mai puteai sa porti o discutie normala.) atunci na cu aia nu prera pot sa ma impac daca isi cer ei scuze..In rest..nu mi-am calcat nici o demnitate..Si chiar esti de treba tu de aia ti-am si dat funda aia ca eu ma gandeam sa nu dau funda la intrebarea aia ca erau numa' filme bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incurand vom ajunge la raspunsul cu numarul 210. Daca s-ar face un clasament cred ca intrebarea asta ar iesi pe primul loc ca numar de raspunsuri big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noapte buna!

| Hirako a răspuns:

Interesanta teorie, insa daca stam sa analizam mai in detaliu, vom observa ca divulgaritatea umanistica a unui om s-ar putea retusa pe un blastom al nonsalantei nonconformistice, astfel incat aceasta republistica interumana s-ar putea repudia pe un anumit tronson umanitar.Mai mult, s-ar putea restructura pe un anumit disconfort plurirenascentistic.

| anonim_4396 explică (pentru Hirako):

Ca sa mai si glumim..iti dau o completare la ce ai spsu tu: sunt intr-o urbanistica intr-o cazistico medicala a unui univers transvers. intr-un vechi sinus-inversus intr-un nonsalant nonconformist sub jan calvin. Si nu stiu daca dumneavostra pledoaria ca sa imi oferiti aceasta continenta parasinusoidala pe care niciodata acest univers sinus inversus ar putea reconstitui...

| harciog a răspuns (pentru Hirako):

Hirako Shinji, nu crezi ca ar trebui sa gasesti alte "tronsoane"mai celeste dpdv intelectual sa-ti expui teoriile?

| Hirako a răspuns (pentru harciog):

Sunt sigur de asta.Dar, la ora asta, nu am cum sa mai gandesc limpede. Oboseala isi spune cuvantul oh go on

| anonim_4396 explică (pentru Hirako):

Asa e..Plus ca un simplu atom care a aparut ca prin farmec prin nimic.un "a aparut" care nu este valabil intr-un vid lipsit de timp..nu putea sa dea o simetrie perfecta in natura..si cu atat mai putin nu putea sa creeze viata.o explozie nu creaza viata si o anihileaza.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ci* nu si.

| harciog a răspuns (pentru Hirako):

Te inteleg Hirako, te inteleg.Noapte buna.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Hirako):

Stii si tu ca balmajesti aiurea? Nu poate explica deoarece nici o data nu a existat nimic, nimicul chiar nu poate fii explicat sub nici o forma. Tot timpul a existat ceva, acel ceva a evoluat. Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga si totul se transforma. Cat despre evolutia omului, A.D.N.-ul uman este in proportie de 97% IDENTIC cu A.D.N.-ul tuturor fiintelor vii. Diferenta dintre Homo Sapiens Sapiens si celelalte animale, la nivel de creier, este proportia pe care o ocupa lobul frontal.
La om, el ocupa 40% din creier.
La maimuta, 15%.
La caine, 7%.
La pisica, 3%.
1 cm cub din lobul frontal, poate contine pana la 2 milioane de retele neuronale. Omul de pe strada nu foloseste mai mult de 4000-5000 de retele neuronale, per total!
Cele 97% de A.D.N. sunt aproape in stare latenta ( fortat+natural )... de aici si utilizarea a doar 5% din emisfera cerebrala stanga si 1-2% din emisfera cerebrala dreapta.
Sanatatea corpului bio-chimic este de doar 5% din potentialul total! Si asta la copiii inca sanatosi. Un om de vreo 60 de ani, daca are 2% sanatate e bine.
Avem 20 de amino-acizi in stare de informatie genetica, dar 8 dintre ei sunt blocati si inutilizabili de omul de rand. Amino-acizii reprezinta "the building-blocks" pentru cele aproximativ 100.000 de proteine.
Glandele endocrine ale omului sunt blocate in proportie de 80%, in principal pineala si pituitara.

Evolutie sau nu? Putem evolua si depasi barierele de mai sus? Ce zici? Sau nu suntem finte biologice si avem bariere si limite laughing? Intrebarea e, de ce? de ce suntem noi si nu au fost alte forme de viata inteligente?

| anonim_4396 explică (pentru mihaitaLGP):

„Toate mutaţiile punctuale care au fost studiate la nivel molecular reduc informaţia genetică, nu a sporesc. Teoria neo-darwiniană încearcă să explice felul în care evoluţia a dezvoltat informaţii vitale. Diferenţa biologică esenţială între un om şi o bacterie constă în informaţiile pe care le conţin cei doi. Toate celelalte diferenţe biologice derivă din acestea. Genomul uman conţine mult mai multe informaţii decât genomul bacteriei. Prin mutaţii nu se pot acumula informaţii, ci se pierd...

Neo-darwinienii vor să ne facă să credem că mari schimbări evoluţioniste pot rezulta dintr-o serie de evenimente mici, dacă acestea există în număr suficient. Însă dacă toate aceste evenimente pierd informaţii, ele nu pot fi etape în nici un fel de evoluţie pe care încearcă ei s-o explice, indiferent de câte mutaţii există acolo. Cel ce crede că macroevoluţie poate avea loc prin mutaţii care pierd informaţii, este asemenea unui comerciant care pierde câte puţini bani la fiecare afacere, dar crede că astfel se poate dezvolta... Nu s-a observat nici măcar o singură mutaţie care să aducă o contribuţie informaţională la genom. Desigur, asta arată că nu există milioanele şi milioanele de potenţiale mutaţii pe care le cere teoria. S-ar putea să nu existe nici una. Incapacitatea de o vedea măcar o mutaţie care să adauge informaţie e mai mult decât un eşec în a găsi susţinere pentru teorie. Este o dovadă împotriva teoriei. Avem de-a face cu o contestare serioasă a teoriei neo-darwiniene." (Not By Chance, The Judaica Press, Brooklyn, New York, 1997)

| mihaitaLGP a răspuns (pentru anonim_4396):

Analizeaza, distrugerea este tot un mod de creatie. Mutatia este stoparea evolutiei. Mutatile sunt provocate de virusuri, virusuri care stopeaza evolutia. Logic, mutatile nu duc la evolutie, deci nu poti demonstra ca omul a existat sub aceeaşi forma mereu. In plus, este demonstrat ca o data cu trecerea anilor au loc schimbari.
Apendicele nu are nici o utilitate cunoscută pentru omul modern și adesea este îndepărtat când se infectează. Oamenii de știință sunt de acord că în trecut a ajutat la procesarea celulozei aflată în dieta bogată în frunze pe care o aveam. De-a lungul evoluției, pe măsură ce dieta noastră s-a schimbat și am început să mâncăm alimente mult mai ușor de digerat, apendicele a devenit inutil. Apendicele probabil va sta cu noi multă vreme de acum înainte – fără a face nimic, in timp va disparea.
Măselele de minte
Primii oameni consumau o mulțime de plante - și trebuiau să mănânce destul de repede pentru a consuma o cantitate suficientă zilnic încât să le fie asigurați toți nutrienții necesari. Din acest motiv avem un set suplimentar de molari care fac gura mai "productivă" la mestecat. Acest lucru a fost esențial doarece corpul nu avea capacitatea de a digera suficientă celuloză. Pe măsură ce dieta s-a schimbat, arcadele noastre s-au micșorat iar a treia pereche demolari a devenit inutilă. În prezent circa 20% dintre oameni nu au avut niciodată măsele de minte.

Evolutie sau nu?

Cum mai spunea cineva intr-o intrebare:

Cllausz explică:

Eu personal consider ca Dumnezeu ca si cuvant, vazut ca substantiv, e cam gresit. Dumnezeu reprezinta un proces, o actiune continua, trebuie inteles ca si verb. Dumnezeu este doar un sinonim pentru existenta, pentru suflet, pentru om, pentru materie, pentru antimaterie, pentru celule si particule, pentru iubire, pentru sexualitate, pentru frumusete, pentru zambetul unui copil, deoarece tot ceea ce exista se afla intr-o continua miscare. La nivel macro sau micro. La nivel de perceptie.
Ca exemplu, imaginati-va o simpla piatra. Aparent, e nemiscata. Dar daca analizam "piesele" care o constituie si ajungem la nivel micro, observam ca de fapt anumite particule si nuclee sunt intr-o continua miscare pentru ca, la nivelul nostru de perceptie, sa vedem piatra ca fiind nemiscata si sa putem interactiona cu ea in mod fizic, palpabil.
Un al doilea exemplu la nivel macro ar fi intregul univers, care este intr-o continua miscare, milioane de galaxii care contin milioane de planete care se nasc si mor, stele nenumarate care se creeaza si explodeaza chiar in momentul in care eu tastez.

Totul, dar totul se afla intr-un echilibru perfect, binele si raul, lumina si intunericul, avem nevoie sa oscilam intre ambele extreme pentru a simti ceea ce exista la mijloc: viata.

Religiile care raspandesc si induc ideea de pacat si vinovatie, precum si ideea cum ca Dumnezeu ar fi o entitate pe care noi, oamenii, prin actiunile noastre "bune" sau "rele" i-am influenta si schimba "starea de spirit, emotiile" e complet eronata.

Dumnezeu e de asemenea in fiecare din noi, si fiecare din noi. Toti creeam propriile realitati clipa de clipa prin alegerile facute si prin gandurile si actiunile noastre. Suntem dumnezei, care iubim, uram, creem, distrugem, simtim viata prin fiecare celula si ii dam propriul inteles, fractionand-o in scopuri care sa ne dea sentimentul ca suntem importanti in ceea ce facem. Si chiar asta e adevarul. Eu sunt important, tu esti important, noi nu suntem separati decat de perceptii, experiente si emotii.Tot si Toti suntem viata si Dumnezeu in cea mai perfecta stare a sa, exact asa cum e acum.

In concluzie, cred in evolutie. Nu cred in creatie, Argumentez.

Religiile sunt creatile unor minti bonlave pentru indoctrinarea si manipularea maselor. Nu ne este frica de moarte, ne este frica de vesnicia ei.La scara universala, nu suntem mai deosebiti de o piatra. Contam doar pentru noi ca neam si rasa, daca Terra explodeaza, nu va fi decat sfarsitul planetei si vietii pe care aceasta o intretine. Timpul tot asa va curge prin infinitul univers. Biserica ajuta substatial la conducerea lumii si aicea revin, nu ne este frica de moarte si doar de vesinicia ei. Binele fara rau nu ar putea sa existe. Daca ar fi doar bine, nu ar putea sa te controleze. Iadul creaza frica, frica care te face sa te indrepti spre rai, alinarea celor slabi, persoanele care nu isi pot accepta realitatea. Totul a devenit un mediu de viata, ideei plantate la varste fragede, cand nu exista discernamant sau capacitati de intelegere. Nu exista doi autori, raul si binele, exista un singur autor. Acesta merge pe mai multe drumuri, aparent drumurile nu au legaturi intre ele dar totusi duc tot acolo. Biserica ajuta la conducerea lumii, noi nu avem acces la informare, nu detinem secretul. Biserica e condusa de ei prin noi, preotii sunt oameni simpli care prin urmarea unei scoli au desavarsit o meserie. Pana la urma oare ce persona e mai potrivita in transmiterea unei stari emotionale decat acea persoana care crede cu desavarsire? dovezile sunt insuficente si neconvingatoare. Cred in evolutie, de aicea vine si intrebarea cine la creat pe Dumnezeu? Nimeni, pentru ca nici o data nu a fost nimic, nimicul nu poate fii explicat sub nici o forma. Tot timpul a existat ceva, acel ceva a evoluat. Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga ci totul se transforma.

| anonim_4396 explică (pentru mihaitaLGP):

Bine, bine, eu ma opresc aici pentru ca vad ca dam intr-un alt subiect iar..asa putem sa o tinem pana la anul'..acum urma sa ma bag cu argumente religioase. dupa tu dadeai contraargumente dupa iar eu spuneam ceva. dupa normal ca mai spune-i si tu ceva..intr-un final cand se incheia discutia asta dupa deschideai inca un subiect..se vede clar ca e foarte mult de vorba.dar eu m-am cam saturat ca mereu sa demonstrez ceva..Si daca intru in o asemenea discutie incluzand religia iti garantez ca va tine extrem de mult..Deoarece ateii informati, sa zicem ca si tu esti unul, au foarte multe argumente ale lor, dar pot sa fie combatute, nu ma mai bag in alta discutie..nu de alta dar poate am si altceva de facut, nu mai imi pierd timpul in zadar deoarece e doar pierdere de timp sa dam in continu argumente..In sinea ta ai dreptate nu ma intereseaza ca nu am reusit sa te conving dar totusi poate ti-am ridicat macar un mic semn de intrebare..nu doream mai mult. poate si tu mi-ai ridicat dar in viitor o sa ma informez in legatura cu ce mi-ai mai scris..deoarece nici un argument nu trebuie lasat asa la voia intamplarii..mult succes mai departe! e mai bine sa incheiem discutia in acest punct.

| anonim_4396 explică (pentru mihaitaLGP):

Si sa iti mai spun ceva ca sa nu iti faci o parere gresita despre mine..nu sustin Biserica.

| Hirako a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur happy

Idiosincrazia dilematica isi reverbereaza atenuant ecourile absconse protoarmonice din spatele semitranscendent si disonant al obscurantismului incandescent de sorginte medievala, capsuland filonul crepuscular sincretic si aluziv metempsihotic al transmigratiei alchimice inspre circumvolutiunile interioare ale epocii istorice care tind sa formeze adevarate supape paleontologice inspre propensiunea paradigmelor de orientare paseista.

Acum serios... recunosc cand sunt depasit de situatie, si teoria ta m-a bagat in ceata.Insa teoria evolutioniei nu poate explica cum a aparut prima particula de energie ( celula/atom/cum vrei sa il numesti ) care sa poata exploda, mai apoi, in Big-Bang.Mie unul imi e de ajuns si asta ca demonstratie ca e o teorie nu foarte bine gandita.Bafta oricum!