| LaviniuA a întrebat:

In ce situatii ar fi justificata sinuciderea? Afara de cei bolnavi in stadiu terminal cu dureri mari, ar mai fi si alte cazuri?

De exemplu o persoana tanara se imbolnaveste, traieste cu dureri in fiecare zi, nu mai lucreaza de ani buni, i se agraveaza bolile, ajunge sa nu se mai poata deplasa, traieste izolat, nici de Dz nu se apropie.
Bolile sunt o povara pentru respectivul si el e o povara pentru familie ca are nevoie de bani ca sa traiasca.
Eu zic ca da, ar fi necesara si justificata in cazul asta.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In ce situatii ar fi justificata sinuciderea?
daca ucizi pe cineva ar fi moral sa te sinucizi, daca esti pedofil, daca ai violat o fata, daca faci rau unor oameni buni, daca viata e prea grea, daca iti ucizi iubita din gelozie

| RAY a răspuns:

CostinAlamariu spui asta pentru ca habar nu ai cum este sa o boala care sa te termina cu suferinta ei, e usor de spus, de parca iar pasa unui om cu cancer de iadul vostru

| dullcat a răspuns:

Buna.Sinuciderea se refera la situatia cand cineva isi ia propria viata prin diverse metode.Cred ca tu vorbesti de moartea asistata, care e realizata in spital, cu ajutor de la medic etc.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sinuciderea nu este justificată niciodată, nici măcar în cazuri de boli terminale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici una. Niciodată.

| Robert160 a răspuns:

Dacă cineva comite acest faptă, vor fi anumiți oameni care nu vor fi de acord cu aceasta și alții care vor fi, ceea înseamnă că nu se va putea hotărî obiectiv dacă a fost justificată.