| StimabiluI a întrebat:

În clipului din link-ul următor vedem un sistem de propulsie care pare să funcționeze la o primă vedere, dar cine are niște cunoștințe elementare de fizică știe că acest sistem este imposibil:

https://youtu.be/PY-4K4e5s6w?feature=shared

Însă întrebarea mea este: ar fi posibil din punct de vedere teoretic să se construiască o navetă spațială care în loc de air jet să aibă o nocturnă alimentată cu baterii nucleare pentru o durată de funcționare cât mai lungă, iar în loc de umbrelă să aibă atașată o pânză solară de dimensiuni mari care să poată fi propulsată în mod constant în spațiul interstelar fără a mai fi nevoie de lumina soarelui?
Care ar fi inconvenientele sau limitările fizice ale unui astfel de sistem?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Forma nu are nicio importanta in vid, user dullcat5678.
Termenii: aerodinamic sau hidrodinamic se adreseaza formelor potrivite pentru a fi propulsate cu cea mai mica rezistenta in aceste medii. Spatiul cosmic nefiind un mediu ce opune rezistenta la deplasarea prin el, nu ai nevoie acolo de o "forma dinamica".
Daca ai vazut Star Trek, sigur ti-au atras atentia navele spatiale ale civilizatiei Borg, niste cuburi matahaloase, de 28 milioane tone metrice.
ISS insasi, cu cei 108 m ai ei lungime, si o masa de 450 de tone, fiind proiectata pentru deplasarea in spatiu, nu are nici o singura piesa care ar sugera aerodinamicitate.

Pentru userul care a pus intrebarea:
Japonia a testat in 2010 o vela solara pe nume Ikaros, iar Space X a avut doua misiuni, LightSail 1 si LightSail 2, cu sateliti deplasati cu ajutorul velelor bombardate cu fotoni.
Dupa cum vezi, nu este o idee strict teoretica.
Nu cunosc inconvenientele care ar apare in cazul utilizarii unui laser care "sa bata" in vela, in locul fotonilor emisi de steaua noastra locala.
De altfel, nu este o idee noua, in 1610 Johannes Kepler si-a imaginat navigatia in spatiu cu ajutorul velelor, iar in 1974 sonda Mariner 10 si-a folosit panourile solare cu ocazia unei situatii de urgenta, lasand lumina soarelui sa o deplaseze...

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acesta este Perpetuum Mobile, speta 4.
Un astfel de sistem n-ar putea functiona in spatiul interstelar, fiindca n-ar avea trotuar la dispozitie. big grin

| dullcat a răspuns:

laughing Asta intra la categoria if it works it's not stupid.Misto.Nu ma pricep la din astea, insa tind sa cred ca orice mijloc de transport, inclusiv navele spatiale, se vor inspira tot mai mult din forme organice regasite in natura.De exemplu, trenurile de mare viteza din Japonia sunt deja concepute astfel. Apoi, daca ai vazut filmul Dune, mie mi-a ramas gandul la acele elicopterele care semanau cu libelulele.

| Darkmagic a răspuns (pentru dullcat):

Forma nu are nicio importanta in vid, user dullcat5678.
Termenii: aerodinamic sau hidrodinamic se adreseaza formelor potrivite pentru a fi propulsate cu cea mai mica rezistenta in aceste medii. Spatiul cosmic nefiind un mediu ce opune rezistenta la deplasarea prin el, nu ai nevoie acolo de o "forma dinamica".
Daca ai vazut Star Trek, sigur ti-au atras atentia navele spatiale ale civilizatiei Borg, niste cuburi matahaloase, de 28 milioane tone metrice.
ISS insasi, cu cei 108 m ai ei lungime, si o masa de 450 de tone, fiind proiectata pentru deplasarea in spatiu, nu are nici o singura piesa care ar sugera aerodinamicitate.

Pentru userul care a pus intrebarea:
Japonia a testat in 2010 o vela solara pe nume Ikaros, iar Space X a avut doua misiuni, LightSail 1 si LightSail 2, cu sateliti deplasati cu ajutorul velelor bombardate cu fotoni.
Dupa cum vezi, nu este o idee strict teoretica.
Nu cunosc inconvenientele care ar apare in cazul utilizarii unui laser care "sa bata" in vela, in locul fotonilor emisi de steaua noastra locala.
De altfel, nu este o idee noua, in 1610 Johannes Kepler si-a imaginat navigatia in spatiu cu ajutorul velelor, iar in 1974 sonda Mariner 10 si-a folosit panourile solare cu ocazia unei situatii de urgenta, lasand lumina soarelui sa o deplaseze...

| relian a răspuns:

Ce anume este imposibil? Ala in video ce arati se deplaseaza cum crezi tu?
Exact ce vezi, aia se intampla, nu stiu ce ti se pare atit de imposibil laughing
Dupa cunostintele tale de fizica, este imposibil sa te deplasezi asa, interesant.
Intreb si eu, ce cunostinte de fizica ai? Ce vezi tu in acel video nu pare, chiar functioneaza laughing aai acolo un motor care depaseaza acea galeata ce o fi.
Asa sunt si barci care functioneaza la fel, nu stiu ce vezi tu imposibil

| relian a răspuns (pentru relian):

Dullcat fata, nu stiam ca in spatiu sunt form organice laughing Cum am spus, mai bine taci si doar citesti, nu te mai face de ca rahat, ca nu da deloc bine.
Dupa tine in spatiu ai nevoie de navete spatiale cu forme aerodinamice sau despre ce forme organice vorbesti?

Navetele spatiale pot sa aiba orice forma, si de era sa zic eu ce laughing dar ma abtin.
Trenurile de mare viterza din Japonia, spui tu is concepute astfel, adica cum?
Ia baga sa stim si noi ce au copiat aia din Japonia, ce forma organica laughing o avea oare forma de penis laughing
Elicoptere care seamana cu libelulele, asta da, dar nu doar alea din filmul ce spui, orice eleicopter seamana cu o libelula, ca de acolo sau inspirat.
Banui ca nu ai vazut niciodata un elicopter nici in poze, iar in spatiu daca nu-i atmosfera, te doare la basca ce forma dai unei navete.

Răspuns utilizator avertizat