| Borgir a întrebat:

In momentul in care iubesti poti ierta mai usor decat daca nu ai iubi?

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ierti mai greu, pentru ca doare al naibii de tare, dar pana la urma tot ierti...

| EmaS a răspuns:

Dragostea acopera totul, crede totul, iarta totul.

| Vizitiul a răspuns:

Cand iubesti cu adevarat, ierti. Iar iertarea poarta denumirea de concesie, in acest caz. Cand iti place sa crezi ca iubesti, ierti, dar iertarea poarta denumirea de ipocrizie. Pana la urma, usor cu iertarea asta nu-i niciodata, atata timp cat omul are constiinta.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Da, pentru că eşti orbit de acest sentiment pe care eu îl numesc extravagant.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de cit de grav ti s-a gresit. Daca e vorba de lucruri minore, adesea, nu numai ca sunt iertate, dar sunt trecute cu vederea, si de aceea unele casnicii nu sunt reusite, pentru ca la inceput, din cauza sentimentelor, cei doi au acoperit prea mult, nu au luat seama la greselile partenerului, daca pot trai cu ele trecind cu vederea sau iertind mereu sau daca le vor face probleme pe parcurs (vorba tatalui meu: deschide bine ochii inainte de nunta, ca mai apoi sa ii inchizi). Daca insa e vorba de ceva grav, iertarea poate deveni f grea, aproape imposibila. Pentru ca esti ranit de ce ti s-a facut si asta poate schimba totul in respingere.

| Parintele a răspuns:

Ce-ia aia iubire?!? A ierta, suna ca dracu! Prefer a intelege.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cand iubesti, doare si ierti foarte greu ( sau deloc, dupa caz ).
Cand nu iubesti, ierti ( poate inconstient ) si ce a facut si ce n-a facut, pentru ca te doare in cot!

| fabiola a răspuns:

Depinde ce trebuie sa ierti! Tradarea nu o poti ierta asa usor. Daca ierti tradarea, inseamna ca dragostea s-a tranformat in interese sau compromisuri. Celelalte motive le ierti mai usor, dar nu la nesfarsit.

| Artemisia a răspuns:

Da se poate.
Daca ti mult la o persoana, chiar daca acesta greseste fata de tine tu o poti ierta, pentru ca nu vrei sa o pierzi, logic.
Dar si iertarea merge pana la un anumit punct. Daca intr-o relatie se intampla niste lucruri mai grave, numai merge.
Cel putin asa cred eu.
Eu nu as putea sa iert un om care este infidetl, care imi asunde ceva pe la spate.
Daca te inseala iti demonstreaza el singur ca nu ii mai pasa de tine.

| ELLSSA a răspuns:

Cand iubesti ierti mai usor, intr-adevar!

| ostea a răspuns:

Dacă iubești cu adevărat, ierți mai ușor pentru că iubirea te face mai bun.

| onasis1961 a răspuns:

Daca iubesti cu adevarat se poate ierta absolut tot inclusiv infidelitatea. Femeia devine infidela din trei motive:1-Din curiozitate! 2-Din obligatie! 3-Din placere! Daca e din al treilea motiv, e grav, inseamna ca nu o satisfaci si atunci trebuie sa cumpanesti mult daca merita iertare!

| Evileye6 a răspuns:

Atunci cand iubesti iar persoana iubita iti greseste este mai greu sa o ierti caci dragostea face tradarea si mai grea caci tu credeai ca acea persoana tine la tine.
Si totusi sunt unii care sunt orbiti de dragoste, cea ce multi fac, si pot ierta orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea,dragostea si iar dragostea.S-o luam logic iar, in caz contrar, fiecare "s-o ia"cum vrea.A iubi este o traire intensa. Cind vorbeste de iertare deja mi se pare ca un pas peste o mai veche ura.Ura este si ea o traire intensa.Aceste doua trairi intense se vor absoarbe una pe alta.Deci daca e dragoste adevarata nu-i neaparat ca ierti, o iertare pe care ti-o impui, dar realizezi ca ti-a disparut puterea de a uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca iubirea e oarba (uneori), depinde si de greseala comisa, infidelitatea nu este de iertat, asta daca o face fara stirea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pace tie vorbitoruleeeeeeeeeeeeeeee!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spiritual vorbind, iertarea vine din iubire.laic vorbind, ierti doar cand iubesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

aha, o sa-mi fac si eu o gagica si chiar daca raspunde aiurea o s-o fundez devil

| FallInLove a răspuns:

Nu, nu.chiar de loc, + ca iubirea te face mai egoist.