| Steregoi a întrebat:

Incercare de readucere la viata sau resuscitare a unui cadavru neintrat in putrefactie caruia i se scoate tot sangele mort si i se transfuzeaza sange viu proaspat de la un donator compatibil.

Este posibila revenirea la viata sau resuscitarea cadavrului in acest mod? S-a incercat asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Nu ca e mort deja

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca nu e posibil. Nu sangele e mort, ci creierul. Vei invata la biologie in gimnaziu de ce asa ceva nu are nici o logica

| NGheorghe a răspuns (pentru Brigaela):

Sigur ca nu e posibil... deoarece i ni ma este cea "moarta" si nu bate, pardon, nu pompează. Nu are nicio logica deoarece fără circulație sangvină zici: adio transfuzie! Asta nici măcar infuzie nu se numește. Este injecție cu sânge.

| Frank51 a răspuns:

Celulele creierului mor dupa 4 minute in lipsa de oxigen, ceea ce vrei tu sa faci este sa reanimezi doar un cadavru pentru ca acesta nu va mai putea realizafunctii umane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur, s-ar putea sa creezi un Steregoi...