| cornelmarius a întrebat:

Informatia este dependenta de constiinta? Poate sa apara informatia fara constiinta?

7 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Cum definesti informatia, sau constienta/constiinta (La care te referi?)?

| RAY a răspuns:

Informatia poate sa apara in lipsa constientei, pana nu o aparut viata era multa informatie deja in univers

| T0T a răspuns:

Nu este dependentă de conștiință și poți observa asta la animale, acum diferă mult modul de a o acumula.

| sublime89 a răspuns:

Constiinta e cea care nu poate aparea fara informatie. O dovada pentru asta suntem chiar noi oamenii.

| Dorotheea21 a răspuns:

Informatia "este dependenta" de sistemul nervos si atat.
Acum depinde si de cum definesti tu "constiinta". happy
Ce este, unde isi are locul, cum se manifesta, s.a?
Real este insa faptul ca de informatii din mediul inconjurator beneficiaza, actioneaza si reactioneaza in conformitate cu ele inclusiv vietati fara creier, ex. meduzele. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista informatie fara constiinta. poti sa nu fii constient ca ai o boala dar sa stii ca exista acea boala sau sa crezi ca ai o alta boala decat cea pe care o ai in realitate.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Virusii /ADN-ul sunt bucati de informatie ce s-au creat fara constiinta. meduzele de exemplu nu au creier.