| crysstyann a întrebat:

Intrebare pentru ateii : De ce voi ateii nu credeti in dumnezeu ce va facut pe voi sa spuneti ca nu exista, ce dovezi aveti voi de nu credeti oare si parinti vostrii tot atei sunt nu vau invatat sa mergeti la biserica de mici sau sa va invete vreo rugaciune ceva sa va arate cine este dumnezeu.

45 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Proastă intrebare, nu ceri socoteala copiilor pentru convingerile parintilor si invers. Strabunica-ta nu avea televizor cand s-a nascut, tu de ce ai? I-aţi capre si pastele, esti mai util păstor decat...pastor.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sa inteleg ca tu esti credincios? Atat de credincios incat nici pe la scoala n-ai dat. Despre Dumnezeu, cum ai aflat? sa nu-mi spui ca a aparut Biblia sub forma de audio-book! A dracul tehnologia asta! S-au gandit la analfabeti ca tine, ca astia sunt usor de prostit cu povesti de adormit copiii.
Cred ca esti cel mai fericit dintre oameni! Asta, conform chestiei aleia din audio-book-ul tau: Fericiti cei saraci cu duhul!

| ramona30 a răspuns:

Sunt prea obosita sa mai raspund la atatea intebari despre religie si o sa dau copy paste la niste raspunsuri mai vechi ale mele sau ale altor utilizatori
E foarte greu ca noi ateii sa credem ca lumea a fost creata in sase zile; ca femeile provin dintr-o coasta a barbatului; ca un sarpe, un magar si un tufis in flacari vorbeau limbajul uman; ca toata planeta inclusiv muntii au fost inundati pentru a ineca raul; ca milioane de specii animale au supravietuit pe o barca; ca limbile vorbite provin din turnul lui Babel; ca Nilul s-a transformat in sange; un bat s-a transformat in sarpe; ca vrajitorele si vrajitorii exista; ca a plouat cu mancare din cer timp de 40 de ani; ca soarele a stat pe loc ca sa-l ajute pe Ioshua si a mers inapoi pentru regele Hezekiah; ca o mana separata de corp a plutit in aer si a scris pe un zid; ca oamenii au fost orientati de o stea catre o anumita casa; ca Isus a mers pe apa; ca pestii si painea s-au inmultit miraculos pentru a-i hrani pe infometati; ca apa s-a transformat instantaneu in vin; ca bolile mintale sunt cauzate de demoni; ca exista un diavol cu aripi care produce raul; ca Isus a disparut si apoi s-a materializat din aer; ca oameni au fost vindecati de umbra lui Petru; ca pe necredinciosi ii asteapta un loc al torturii eterne…in timp ce viata dupa moarte ii asteapta numai pentru Crestini.

| ramona30 a răspuns:

Sunt foarte multe dovezi pentru care suntem convinsi ca nu exista zei. O scurta prezentare a cateoriilor de motive pentru care nu credem in zei.
Ar fi 3 categorii de dovezi:
1) Nu poate exista o fiinta precum D-zeu (omniscienta, omnipotenta, omniprezenta). Ratiunea logica exclude existenta unei astfel de fiinte.
2) D-zeu nu face ce se presupune ca ar trebui sa faca.
3) Biblia este plina de contradictii, erori mesaje sangeroase, sexiste.
Bine aceste elemente nu conteaza pentru masa de credinciosi formata din babe, manelisti, needucati, oi si Ema. Ei vor veni cu citate din Biblie si vor raspunde ca robotei care au un program setat ca daca ii pui sa creeze ceva din creierul lor se va strica robotelul.

| ramona30 a răspuns:

Crystyan mi-ar trebui zeci de pagini sa-ti insir prostiile din biblie pe care voi crestinii nu vreti sa le vedeti.Nu vreti sa vedeti ca Dumnezeul biblic este un razboinic sexist. A comandat moartea tuturor celor care-i sunt impotriva, inecari si exterminari in masa; pedepseste urmasii pana la a patra generatie (Exod 20:5); ordona spintecarea femeilor insarcinate si a copiilor; cere animale si sange uman pentru a-si calma mania si vanitatea; este partinitor fata de un singur grup uman; considera femeile inferioare barbatului; e un sadic care a creat iadul pentru a tortura necredinciosii; discrimineaza handicapatii (Leviticul 21:18-23); a ordonat ca virginele sa fie luate ca prada de razboi (Num. 31:15-18, Deut. 21:11-14); a trimis ursi sa devoreze 42 de copii pentru ca au batjocorit un profet; pedepseste oamenii cu serpi, caini, dragoni, sabii, sageti, topoare, foc, foamete si infanticid; si spune ca tatii trebuie sa-si manance fii (Iezechiel 5:10). Ti se pare bine? Ai trai langa o asemenea persoana?

| ramona30 a răspuns:

Asa ca mai intrebai ce nu face si ar trebui sa faca. Si aici ar fi foarte multe.
Dumnezeu este absolut just, si cu toate acestea el condamna oamenii destinati la a face lucruri imperfecte la suferinta infinita în Iad pentru greseli finite, sentinta, de altfel, inacceptabil de injusta. Absurditatea acestei pedepse este scoasa în evidenta de faptul ca sursa initiala a acestei lumi imperfecte este Dumnezeu însusi! Un Dumnezeu absolut just care-si condamna creatia pentru a carei imperfectiune este el însusi responsabil la chinuri eterne este unul imposibil.

| ramona30 a răspuns:

Biblia este, teoretic, cuvântul absolut al lui Dumnezeu: ea contine instructiuni adresate oamenilor, pentru a evita focul cel de veci al Iadului. Iata, ce dragut din partea lui Dumnezeu sa ne dea solutii pentru a depasi problemele pentru care el însusi este, de fapt, responsabil! Acest zeu atottiitor ar fi putut, printr-un simplu act de vointa, sa elimine problemele pe care umanitatea trebuia sa le îndure, dar în loc, în a sa întelepciune nemasurata, a optat pentru varianta de a ne oferi un amalgam de carti indescifrabile, numite „Biblie", ca si unic mijloc de a evita Iadul pe care l-a pregatit pentru noi. Acest zeu perfect a decis sa-si reveleze vointa în aceasta scriere imperfecta, scrisa în limbajul imperfect al oamenilor, tradusa, copiata, interpretata, discutata, votata si înteleasa în fel si chip de catre noi, creaturile sale imperfecte. Niciodata doi oameni, luati aleator, nu se vor pune de acord cu privire la ce înseamna, concret, cuvântul lui Dumnezeu, din moment ce cea mai mare parte a mesajului biblic este fie incoerent, fie inconsistent. Si cu toate acestea, Dumnezeu se asteapta ca noi, reamintesc, creaturile sale imperfecte, sa rezolvam acest puzzle plin de paradoxuri folosindu-ne de mintile imperfecte cu care tot el ne-a echipat. Mai mult ca sigur, un Dumnezeu atotputernic si întelept ar fi trebuit sa intuiasca ca era mai bine sa-si reveleze vointa direct noua, si nu sa permita sa fie dezbatuta, modificata si, în ultima instanta, prost înteleasa din cauza limbajului diferit si inconsistent de care dispunem.
Nu trebuie decât sa arunci o privire sumara în Biblie ca sa-i descoperi inconsistentele, din moment ce se contrazice în multe locuri în chestiuni fundamentale, cum ar fi în cazul justitiei divine. Acelasi Dumnezeu care-si asigura poporul ca fiii nu vor fi pedepsiti pentru pacatele tatilor lor va distruge, spre exemplu, un întreg camin pentru pacatele unui singur om (care furase din prada de razboi a lui Dumnezeu); vorbim de acelasi Dumnezeu care a adus ciuma printre mii de oameni nevinovati pentru a-i pedepsi pentru faptul ca regele lor David a efectuat un recensamânt; si acelasi Iahve care le-a permis oamenilor sa-i ucida Fiul pentru ca facuse câteva erori la planificarea creatiei, pe care dorea sa le îndrepte. Gânditi-va numai la câti oameni au fost împietriti, arsi de vii, înjunghiati, violati sau trimisi în sclavie din cauza simtului paradoxal al justitiei al lui Dumnezeu! Sângele copiilor nevinovati a patat mâinile zeului perfect, corect si plin de compasiune Dumnezeu…
Nici macar nu vorbim de diferentele dintre varianta biblica si descoperirile arheologice, ci de contradictiile în materie de istorie din cadrul Bibliei însesi. O persoana care va citi si va compara continutul Sfintei Scripturi nu va sti exact cine erau sotiile lui Esau, daca Timna îi era acestuia concubina sau fiu, sau daca linia genealogica a lui Iisus este prin Solomon sau prin fratele lui, Nataniel. Si acestea ar fi doar câteva dintre sutele de contradictii cu privire la fapte istorice. Daca Biblia se contrazice în chestiuni care tin de viata pamânteasca, de zi cu zi, cum am putea avea încredere în ea în ceea ce priveste chestiunile morale sau spirituale?

| ramona30 a răspuns:

Biblia îsi interpreteaza gresit propriile profetii. Cititi Isaia 7 si comparati-l cu Matei 1, pentru a gasi doar una dintre profetiile gresit întelese de crestinii pasivi sau ignoranti. Semnul dat de Isaia regelui Ahaz avea intentia de a-l asigura asupra faptului ca dusmanii sai, regele Retin si regele Remalia, vor fi înfrânti, iar profetia a fost împlinita în chiar urmatorul capitol. Cu toate acestea, în Matei 1, nu numai ca termenul de „fecioara" este atribuit Fecioarei Maria, dar o profetie deja împlinita este revendicata pentru nasterea imaculata a lui Iisus!
Împlinirea profetiei din Biblie este citata ca si dovada a naturii divine a lui Iisus, dar acesta este doar un exemplu de o asa-numita profetie al carei scop a fost denaturat pentru a sustine o doctrina falsa si absurda. Efectiv, nu exista limite pâna unde persoanele naive si impresionabile nu ar merge în credinta lor, în ciuda nenumaratelor dovezi împotriva acesteia!
Biblia este imperfecta. Nu e nevoie decât de o imperfectiune pentru a demonta presupusul caracter absolut al cuvântului lui Dumnezeu, însa mult mai multe au fost gasite. Un Dumnezeu perfect care-si reveleaza vointa absoluta într-o carte imperfecta este unul imposibil.

crystyan iti ajung astea sau iti mai dau cateva? Oricum nu te vor impresiona cu nimic si vei continua sa lingi icoane.

| ramona30 a răspuns:

Stai linistit Crystyan, stiam ca am scris degeaba ca tu vei linge icoane in continuare. Mi-am dat seama de asta pentru ca stiam ca marea masa a credinciosilor este formata din babe, manelisti si analfabeti. Iar tu nu stii sa scrii, nu stii sa desparti in cuvinte, nu stii sensurile acestora, nu intelegi nimic logic sau rational. Invata mai intai limba romana.

| ramona30 a răspuns:

@Baka nu fi rau. Stii ca nu asta am spus. laughing)

| FucktheSystem a răspuns:

De ce nu cred?-Nu există dovezi concrete
Ce dovezi am? Nu eu spun că există deci nu eu trebuie să dovedesc
Dacă părinții mei sunt atei?-Nup
Dacă m-au învățat să merg la biserică?-Nu m-au învățat pentru că sunt de părere că biserica e doar o instituție coruptă.
Dacă m-au învățat rugăciuni?-Da, dar nu mi-am ocupat mintea ținându-le minte.
Dacă mi-au arătat cine e Dumnezo?-Au încercat dar nu m-au convins.
Și totuși tu creștin cum poți să scrii Dumnezeu cu d mic, ești ateu sub acoperire?

| FucktheSystem a răspuns:

Nu contează dacă credem sau nu în Dumnezeu, numele se scriu cu literă mare oricum.

| MMihai a răspuns:

Să înțeleg că tu crezi că ești reprezentantul lui Dumnezeu, pe Pământ?
În ce calitate ai pus întrebarea respectivă?
Eu nu mai sunt ateu, eu am fost ateu cam din 1964 până prin 1994-1995, dar tot nu am nici o treabă cu creștinismul, că eu cred că nu există diavoli și că fiecare om este o ființă divinică și nu o oaie mai mult sau mai puțin „ rătăcită ".
Dacă tu vrei neapărat, să te consideri o oaie, este problema ta și nu te pot oprii!
Citește și tu cartea Eseuri despre Originile Creștinismului de George Ory, sau ceva de tipul acesta!

| MMihai a răspuns:

Prietenului tău Cristi202 i-am scris următoarele:
„ Am avut o carte pe care am împrumutat-o unei babe despre care cred că a murit, între timp și cred că s-a pierdut astfel cartea.
Era tipărită înainte de 1989 și era tradusă din franceză, și se numea ceva de genul Originile creștitinismului.Eseuri critice cred că era tipărită în Editura Științifică și enciclopedică în 1981 și era scrisă de un individ care parcă se numea Georges Ory sau cumva asemănător. Dacă o găsești să o citești."

| MMihai a răspuns:

Tot prietenului tău cristi 202 i-am scris :
„ ___________________ Păcatul Non Creației _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii . Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.
Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu harul creației.

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației .

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Creatorul , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei cu harul creației, cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .
Sunt și religii mincinoase care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".)

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune astea sunt cărămiduțele, puse de mine , și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri papalele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului, i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii dar cu panteon divinic vid și simultan cu panteon malefic vid )
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

/ Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea fi să pui și tu cărămiduțele tale la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

( Chiar ce zici, de ideea asta, cu cărămiduțele, este bună sau rea ?)

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum.

Ți-am scris data trecută, de caracterul divinic al ființei umane, evident că dacă fiecare om fiind un epsilon Dumnezeu nu există nici o iertare a păcatelor !"

În rezumat eu consider oamenii niște ființe divinice, hărăzite de Creator , cu „ harul creației" !
Pentru voi oamenii, sunt niște oi !
Diferență de idei !

| MMihai a răspuns:

Pictam și eram ateu și am fost că am vrut eu la biserici, că am vrut eu să văd icoanele și cum erau pictate.
Am văzut fresce de pe pereți de la bisericile românești!
Am avut o carte cu frescele lui Michelangelo de la capela Sixtină.
etc.
Educația religioasă, mi-am făcut-o singur!
În 1992 sau în 1993 sau în 1994 s-a organizat un fel de excursie pentru tineri la Viena!
Excursia era sponsorizată de bisericile de acolo.
Ca să nu ne facem de răs că nu știam creștinism, trebuia să facem un curs scurt de creștinism și de catehism ortodox.
Cursul era ținut de o scârbă și un gunoi de popă împuțit, numit Constantin Galeriu și avea o bibliografie, foarte cuprinzătoare!
Gunoiul ăla lătra la niște ore la care eu nu puteam să ajung, că aveam treabă pe la uzină și biserica Silvestru unde lătra gunoiul ăla, îmi era peste mână, și nu prea am frecventat „lătrăturile" acelui idiot scârbos!
Cursul s-a finalizat cu un examen scris!
Am participat la examenul scris!
Un băiat care era inginer și care „ ne coordona" a venit și mi-a spus că am scris cea mai bună lucrare, sau oricum una dintre cele mai bune lucrări că el nu citise chiar toate lucrările!
După câteva zile, m-a informat tot el, că au apărut niște copii de șmecheri „care trebuie să vadă ei " Viena și că eu am fost șters de pe listă, neavând cine să mă sprijine!
Că s-a cam certat el, cu Galeriu, care i-a spus că eu cunosc „periculos de bine religie ", și că există riscul să mă angrenez în dispute teologice cu ăia de pe acolo, că este sigur că eu cunosc și alte religii, că i-au spus unii că am participat la adunări bahai, la adunări catolice, evangheliste și adventiste șamd, lucruri corecte.
Că în lucrarea scrisă se vedea că citisem și lucruri de filozofie ezoterică și cartea în trei volume de Mircea Eliade, Istoria credințelor și ideilor religioase, pe care el nu o recomandase la bibliografie!
Că am scris în lucrare, că omul independent de apartenența sa religioasă, a fost hărăzit de Creator cu harul Creației și că treaba cu „ harul creației ", vine din altă religie, despre care el nici nu a auzit, dar nu vine sigur din creștinism, și că idei că trebuie să găsim ce apropie religiile între ele și nu amănuntele care le despart, sunt totuși periculoase!
Că să mă duc eu și să vorbesc eu, cu gunoiul de popă Constantin Galeriu, să scoată pe altul și să mă lase pe mine, să particip la excursia asta la Viena, dar să mă duc „bazat", adică să îi împing un cadou, sau să îi promit că îi pictez o icoană sau ceva gunoiului ăla de popă!
Nu m-am dus nici măcar să îl înjur pe căcatul, ăla de popă, prof. univ.dr. Constantin Galeriu.
Ne mergând la Viena, mi-am pus problema că mi-am pierdut timpul și „ m-am infectat cu creștinism" și că trebuie să uit tot creștinismul pe care l-am învățat atunci, îndobitocindu-mă în felul acesta, și m-am întrebat, cum ar trebui oare să fie, o religie adevărată!
Dacă aș fi ajuns atunci, la Viena, poate aș fi fost creștin!
Ne ajungând la Viena, am priceput că creștinismul nu era pentru mine, că eu nu sunt o oaie, eu sunt om și o ființă divinică!
etc.

| MMihai a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine, dar nu există diavol!

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Este aiurea chestia cu iubirea aproapelui și ș-a probat tâmpenia cu ocazia primului război mondial, când s-au ucis creștini între ei.

Ar trebui înlocuită cu iubirea pentru oricine de oriunde, fără nici un fel de discriminare interumană!
Etc.

| Klepto a răspuns:

Imi pare rau, dar am consumat tot ce aveam cu Ema ieri la o alta intrebare.Se pare ca trollingul religios este-n floare.

Semnat KleptoSustineCategoriaReligieSiCrestinism.

| DorelSudoru a răspuns:

Daca deja o iei asa dai in troll...Asa si nu vad nici o intrebare care e de discutat de raspunsuleste da

| chelstone a răspuns:

Ramona, n-au cum sa inteleaga ceva, ei sunt indoctrinati, le este frica sa gandeasca obiectiv, tot timpul prostimea a cumparat escremente impachetate frumos pe care mai apoi le etalau ca pe niste comori, ei cumparandu-si de fapt robia vesnica, si-au dat libertatea in schimbul unor iluzii vandute de altii, si de ce?! pentru ca sunt incompetenti sa priveasca lucrurile obiectiv, iar cand rahatul are si un miros puternic pun mainile la ochi pentru ca ii ustura si astfel resping mana care-i scoate din robie si se afunda mai mult in ceea ce cred a fi libertate.

| Kosuchin a răspuns:

Nu cred pentru ca tu nu stii limba romana :'( btch.

| bamse a răspuns:

Eu sunt ortodox, dar nici mie nu imi suna bine intrebarea.

Mai degraba ii intrebai sunteti botezati? De ce nu ati renuntat la botez? sau

O sa va botezati copiii?

sau

cand v-ati casatorit ati facut si cununia religioasa?

De ce? ( pentru cei care le-au facut )

Astea sunt intrebari la care trebuie sa raspunda, daca doreste bineinteles, un ateu. De ce face gesturi crestine ( pentru cei care le fac )

Insa asta cu bunica era asa tu de ce nu esti asa e nasoala rau. Doar la animale vad ca progeniturile fac aceleasi lucruri ca si parintii. La oameni exista libertatea de a alege si cade varianta ca bunica credea si tu nu...

| Eva a răspuns:

Eu nu sunt atee, dar de câte ori citesc întrebări ca aceasta a ta, am un puseu subit de comprehensiune pentru convingerile şi preeminenţa ateilor. Şi asta mă întristează, oarecum.
În altă ordine de idei, ar fi frumos să scrii Dumnezeu cu literă mare.

| Laura a răspuns:

Dumnezeu nu este substantiv propriu deci nu se scrie cu majusculă decât dacă este la începutul frazei.
@crystyan Ce legătură au părinții?

| Laura a răspuns:

@crystyan Îți citesc răspunsurile printre rânduri, nu ești în stare să folosești semne de punctuație? A fost bine că ai scris dumnezeu cu d mic. Pentru că este substantiv comun. Cel puțin în cazul meu, educația n-am primit-o de la părinți. De exemplu, nu discriminez pentru că am principiile mele și nu pentru că așa mi-au spus părinții. Merg la școală ca să învăț și nu că așa mi-au zis părinții. Îți mai dau exemple? Și chiar dacă ai adresat întrebările alea Ramonei, lasă-mă și pe mine să răspund:
1) Să-i ajute pe oamenii din Somalia, să nu mai lase nedreptatea să aibă loc în lume, să nu mai lase bebelușii să ardă prin maternități, să nu mai lase nevinovații să fie agresați, să nu mai lase să se întâmple accidente, să nu mai discrimineze, să nu mai fie narcisist, să nu mai lase biserica/religia să profite pe urma lui. Mai vrei exemple?
2) "Biblia, citită cum trebuie, este cea mai bună dovadă pentru ateism." - Asimov parcă. Dacă nu observi contradicțiile din biblie ori ești chior ori tâmpit.

| crysstyann explică:

De ce criticat ca scriu dumnezeu cu d mic daca oricum nu credeti in el si spuneti ca nu exista ar trebui sa nu va pese cum scariu si da stiu ca trebuia sa scriu cu D mare dar nu am vrut am scris intentionat asa dar voi oricum nu intelegeti de ce sunteti niste oi pierdute

| crysstyann explică:

Eva cred am zis sa raspunda doar ateii nu am spus sa raspunda si cei care cred in dumnezeu

| crysstyann explică:

Laura@ cum ce legatura doar ei i-au crescut si educat pe copiii daca acestia ar fi fost credinciosi nu ar fi invatat si pe copii sa fie tot asa pentru ca copiii fac tot ce fac si parintii cand sunt mici daca au fost crescuti cu incredere in dumnezeu nu ar fi devenit atei

| crysstyann explică:

AlleDaDetine Dar unde scrie ca exista acel Miss balaba dar de dumnezeu scrie in biblie si despre Iisus Hristos si minunile pe care le-a facut si cum a inviat din morti.Cat despre buda spune-mi ce minuni a facut cum demonstreaza el ca este dumnezeu ce minuni scrie ca a facut sau Alah unde scrie ca a facut vreo minune, a murit altcineva pe cruce pentru pacatele oamenilor in afara de Hristos nu cred a inviat altcineva mortii in afara de Hristos sau a iubit altcineva pe oamenii incat sa se jertfeasca pentru ei raspunde daca sti

| crysstyann explică:

Ramona@ Raspunde mi la 2 intrebari
1 Ce ar trebui sa faca dumnezeu si nu face?
2 De ce spui ca biblia este plina de contradictii daca tu nu o intelegi cum trebuie?