| blondissima a întrebat:

IQ-ul e o constanta sau o variabila?
Cei care ati facut de-a lungul timpului, mai multe teste de inteligenta, ati obtinut acelasi rezultat sau nu?

Răspuns Câştigător
| petruclaudiu78 a răspuns:

E normal sa obtii rezultate diferite, la acelasi test, la momente diferite. Rezultatele la orice test sunt influentate de mai multi factori: inteligenta, cunostintele acumulate, starea de moment (odihnit sau obosit, stresat sau degajat, vesel sau trist, calm sau nervos s.a.m.d ), experienta in ceea ce priveste rezolvarea unui anumit tip de teste etc.
Fiind vorba de acelasi test, memoria poate avea o influenta semnificativa (iti amintesti o parte din raspunsurile corecte).
In plus, un test IQ, oricat de bine elaborat ar fi, nu iti poate da decat o imagine aproximativa a inteligentei.
Oricum, la ora la care postez (chiar daca aici e "doar" 00.30) am toate sansele ca in urma efectuarii unui astfel de test sa constat ca sunt retardat mintal.
Mai bine ma retrag, deci.

22 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

La mine au iesit toate cu minus de ordinul sutelor.Se pune?

| cristi202 a răspuns:

E variabila. La oboseala, la stres, la anumite lucruri ce pot afecta gindirea, IQ-ul poate scadea surprinzator. La fel si daca mintea e "lucrata", antrenamentul mintii face ca IQ-ul sa creasca. In acest sens, e de vazut filmul insiprat din realitate "The blind sinde" cu Sandra Bullock, in care un tinar om al strazii, fara prea multe capacitati ajunge totusi sa termine o scoala, sa intri si la o facultate si sa devina cineva in fotbalul american.

| cristi202 a răspuns:

@Knowledge:
Nu specifica ca omul era prost dar da de inteles. Daca te uiti atent in film la evaluarea ce i s-a facut. poti vedea ca se spune ca statea prost la toate capitolele, sub 10% la fiecare capitol, doar la capitolul protectie fata de ceilalti statea f bine, 98%, ceea ce l-a si facut bun in locul ce il avea in echipa. Asta e de fapt ideea filmului. In plus, se vede cum prin munca, meditatii, reuseste de la note mici sa treaca la note mari si sa aiba capacitatea de a ajunge la o facultate, unde, daca ii urmaresti istoria vietii lui pe net, descoperi ca a crescut la tote capitolele unde era slab.
Chestia e ca personalitatea umana poate fi imbunatatita prin lucru, prin formare, in orice aspect al ei, si inteligenta nu face abstractie de la asta.

| Angel0 a răspuns:

Sa refaci acelasi test de inteligenta la nesfarsit inseamna ca sunt ceva probleme pe undeva.

| Klepto a răspuns:

Am facut unul acum 8-10 ani, am avut un numar destul de mare pentru varsta mea.
Am facut unul recent si imi vad raspunsul era foarte foarte scazut.In loc de upgrade, am facut un downgrade, dar cam totul este paradoxal la mine, poate mi s-a intamplat doar mie fenomenul asta.

| Klepto a răspuns:

@blondissima In niciun caz, ce am dat eu a fost acum prea multi ani a fost un test IQ combinat cu coordonare mana ochi, ce am dat eu recent a fost o penibilitate cu forme geometrice taiate haotic de niste copii de gradinita care au mancat prea multe dulciuri.
Oricum stiam ca-s prost de mult timp, n-am nevoie de niciun test sa definitiveze un adevar.

| Klepto a răspuns:

@blondissima El ii modest, stie ca-l duce mintea, eu ma desconsider/subapreciez ca sunt realist si asta-i adevarul. Daca spun eu asa ceva sau alta persoana, inseamna ca este adevarat?

| Necrophagist a răspuns:

Eu nu imi mai fac de ceva timp, pana si psiholoaga saraca se intreaba de ce nu mai apar la darwin awards

| Necrophagist a răspuns:

Taci blondissimo ca modestia da bine

| Skylar a răspuns:

De la primul test scade constant...firar

| Skylar a răspuns:

@Anja IQ nu are cum sa creasca, cu asta te nasti... daca vorbesti despre memorie, cultura etc e altceva

| NickiMinaj a răspuns:

Eu nu am facut niciodata un test de IQ, nu simt nevoia unei confirmari.

| blondissima explică:

Harciog, iar te subestimezi!

| blondissima explică:

@Anja, corect. Depinde de test. Dar oare a repetat cineva acelasi test, si a obtinut rezultate diferite?

| blondissima explică:

@Klepto, acelasi test?

| blondissima explică:

@Klepto, ca sa nu ma repet, citeste ce i-am raspuns lui harciog.

| blondissima explică:

@kron, dupa cum bine vezi, parerile sunt impartite.

| Kanghu a răspuns:

Este intr-un fel o constanta, care e afectata numai de starea in care te aflii. IQ`ul depinde foarte mult de logica, logica nu se poate invata, cu ea te nasti. Nu vor exista intrebari gen "Cine l-a ucis pe X sau Cu cine s-a casatorit Y".

@cristi202 Specifica cumva in film ca omul era prost? Crezi ca trebuie sa fii mai presus de un om al strazii ca sa termin o facultate? Conteaza cumva IQ`ul sau inteligenta in fotbal?

| Jadis a răspuns:

Este variabila. De-a lungul timpului dobandim mai multe cunostinte si informatii care favorizeaza cresterea IQ-ului. Nu putem ramane cu acelasi IQ care l-am avut la 10 ani sau la 50 de ani de exemplu. Toate se schimba cu trecerea timpului. Mi se pare logic...

Si la testele de inteligenta depinde de gravitatea si complexitatea testului. Pot fi unele grele la care nu faci fata prea bine si de aceea la rezultat IQ-ul tau va fi mai scazut. Altele pot fi simple ceea ce va face sa iti dea rezultatul cu IQ-ul mai mare.

Deci dupa mine este variabil!

| n0matterman a răspuns:

E variabila dar nu ceva prea "socant", pana la urma vorbim despre coeficient.

| jordan210cm a răspuns:

Iq-ul in sinea lui cred are o valoare maxima constanta la fiecare dintre noi, insa rezultatele unui asemenea test sunt variabile tocmai din cauza ca la randul lor depind de mai multe variable.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IQ-ul este o unitate de masura de sine statatoare. Nu poti pune o astfel de intrebare. De fapt vad ca poti, dar cine sunt eu ca sa te impiedic...