| Kolp a întrebat:

La intrebarea aceea:,, Cum poate fi un cuvant feerici chiar daca nusi cunoaste sensul?"

Raspunsul meu:

,, Cuvântul a creat lumea şi ne-a entuziasmat, sub impulsul cuvântului, Dumnezeu Creatorul a tot şi toate a creat: vieţuitoarele lumii, a despărţit uscatul de ape şi a aşezat norii pe întinsul cerului, a desăvârşit procesul creaţiei prin cei dintâi oameni pe care i-a aşezat în Edenul pământesc.
Acest lucru, un lucru pur are puterea de a provoca dezastre uriaşe dar în acelaşi timp de a face minuni, depinde persoana care-l grăieşte. Are puterea de a cunoaşte oamenii dar şi de ai înduşmăni. Cuvântul este doctorul unei minţi bolnave, preludiul faptelor, arma supremă.
Banalitate deja, dar pentru cei care încă îl cinstesc, se poate transforma într-o speranţă pentru o persoană, într-un imbold pentru alta, într-o corecţie pentru următoarea…
Trebuie respectat fiindcă este trupul şi sângele sufletului nostru, nu trebuie batjocorit şi blestemat deoarece este un sacrilegiu. De la naştere până la moarte, în toate imprejurările vieţii, omul este un moştenitor al cuvântului care va trece din generaţie în generaţie iar dacă nu e tratat cu respect, undeva în negura timpului l-am putea pierde."

Este o parte dintr-o compunere de-a mea...

Cuvantul ar trebui sa fie fericit numai prin existenta lui...intelegi din textul de sus

Si raspunsul final: De ce un cuvant ar trebui sa-si cunoasca sensul? Ar trebui sa fie fericit doar pentru ca este,, popular", adica este rostit de multa lume, aclamat si venerat.

Răspuns Câştigător
| Georgel26 a răspuns:

OK~! Un cuvant poate insemna o viata! Spre exemplu, o persoana. daca primeste un sfat care i-ar putea schimba viata, si este macinat de acel sfat.tot destinul lui va ajunge sa depinda de acel cuvant sau grup de cuvinte care ii va modela viitorul.

Sau daca unei persoane dragi ii vei spune odata un cuvant urat, indiferent de imprejurare(nervos sau irascibil). acea persoana nu va uita niciodata cuvantul respectiv daca acel cuvant a sapat destul de adanc in sufletul ei.Cuvintele trebuie cantarite. unele au o valoare extrem de mare, altele sunt aruncate in vant si se pot intoarce oricand impotriva ta.Totul depinde de tine(mai precis de limba buzele si in speta de constiinta ta big grin )

4 răspunsuri:
| Georgel26 a răspuns:

Pai e chiar filozofic ceea ce ai spus dar e si foarte real.Adica cuvantul reprezinta deja o parte din noi odata ce a fost rostit, aruncat in lume, insa e important de retinut ca nimic nu il mai intoarce inapoi daca cuvantul acela raneste spiritual pe cineva.
Cuvantul poate da si lua viata, poate naste si poate dobori anumite sentimente si trairi.si mai important decat toate, cuvantul ne diferentiaza de animale si de celelalte vieturitoare.
Si ca sa raspund la ce ai scris, cred ca numai anumite cuvinte pot fi fericite datorita modului si imprejurarilor in care au luat nastere. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am

| Kolp explică:

Daca dai si un exemplu esti tarebig grin:Xbig grin:X

| Kolp explică:

Frumos :-X