| Steregoi a întrebat:

Legile fizice, chimice, biologice au evoluat?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Premisa centrala pe care se bazeaza fizica moderna este ca legile fizice sunt imuabile in timp si spatiu. Nu exista dovezi ca s-ar modifica dar nu se poate sti cu certitudien acest lucru.

| Steregoi explică (pentru Inferno):

Tocmai aceasta imuabilitate a legilor fizice e o dovada ca nu exista haos si nici evolutie așa cum e ea înțeleasă in teoria evoluției. Aceste legi fizice imuabile sunt întreținute de Dumnezeu pentru ca aceste legi sa nu se modifice. In Biblie Dumnezeu este prezentat ca neschimbător si statornic in căile lui.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doar legea lui Murphy se modifica, in functie de "cum da domnul" doamnei sin parcarea TIRurilor

| Steregoi explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Legea_lui_Murphy

"Dacă ceva poate să meargă prost, va merge prost".

Dumnezeu nu s-a temut ca prin libertatea de alegere lucrurile aveau sa decurga prost sau spre rau pentru ca el stia ca in cele din urma scopul lui bun se va indeplini. Indeplinirea profetiilor lui Dumnezeu arata ca scopul bun al lui Dumnezeu e in decurs de implinire. Chiar si necredinciosii vad efectele rele ale necredintei si cauta sa evite aceste efecte numai ca ei nu merg la cauza principala a acestor efecte care este necredinta. Necredinciosii lasa necredinta sa-si faca de cap si sa le cauzeze suferinta la fel ca un bolnav care lasa boala sa-si faca de cap fara sa ia nici o masura contra bolii si contra cauzelor care genereaza si intretin acea boala. Cauza care genereaza necredinta e nestiinta si nebunia adica nefolosirea ratiunii. Aceasta boala e ca "o buba rea". Dumnezeu da fiecaruia potrivit alegerilor lui. Apocalipsa 16:2, 3:"2. Şi s-a dus cel dintâi şi a vărsat cupa lui pe pământ. Şi o bubă rea şi ucigătoare s-a ivit pe oamenii care aveau semnul fiarei şi care se închinau chipului fiarei.
3. Şi al doilea înger a vărsat cupa lui în mare, şi marea s-a prefăcut în sânge ca de mort, şi orice suflare de viaţă a murit, din cele ce sunt în mare."

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

" pentru ca el stia ca in cele din urma scopul lui bun se va indeplini". Si si-a trimis duhul sfant sa o'mpuieze pe Maria; caci sarmanul Iosif era cam impotent.winking laughing

| Steregoi explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da, Dumnezeu a ales-o pe Maria pentru ca era imaculata si "nespurcata" cu pacat mostenit in samanta de vreun barbat. Apoi Iosif si-a dovedit potenta facand frati pamantesti pentru Hristos.

| Steregoi explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Hristos a primit in dar viata de om nemuritor pe Pamant si a renuntat de buna voie la viata pamanteasca ce i-a fost data de Dumnezeu prin Duhul Sfant si fecioara Maria. E o chestiune contabila. Daca cineva mi se face dator atunci pot alege din dragoste ca dumnezeu sa ofer ceva la schimb. Datoria era neascultarea. Neascultarea trebuia platita prin ascultare de catre cineva asemenea lui Adam care se bucura de viata pamanteasca nemuritoare adica de catre Hristos. Dumnezeu a anticipat aceasta posibilitate de a indrepta lucrurile in mod drept in caz ca fiintele inzestrate cu libertate de alegere aveau sa devina rebele. Un inger bun ar trebui sa renunte complet la viata pentru a rascumpara un demon. Pentru oameni Dumnezeu a gasit aceasta posibilitate insa pentru demoni nu exista nici o posibilitate decat daca alt inger moare pentru totdeauna. Probabil ar exista posibilitatea ca ingerul ce ofera rascumpararea sa renunte pentru totdeauna la a fi inger si sa i se ofere la schimb o viata de om pentru a rascumpara un demon. Totusi cand Hristos a fost transferat in Maria de fapt Hristos n-a murit si nu a fost jertfit in cer. Totusi nu reiese de nicaieri ca Dumnezeu accepta o astfel de tranzactie intre el ingeri si demoni. Insa e clar motivul pentru care Dumnezeu nu accepta astfel de tranzactii. La fel ca Adam si Eva toti ingerii au fost creati individual sau separat si nu au rezultat in urma unor relatii s exuale. Acestia s-au bucurat de conditii perfecte si cu perspectiva de a nu muri niciodata si de aceea prin neascultare ei au pierdut dreptul de a fi rascuparati prin cineva fie inger sau fie om.

| Kron5tadt a răspuns:

Legile nu evolueaza (ca nu sunt vietati), indiferent de domeniu. Insa, pot fi schimbate, modificate, sau chiar anulate.

| Steregoi explică (pentru Kron5tadt):

Legile fizice si chimice nu pot fi modificate.

| CrimsomTide a răspuns:

Legile, nu, gravitatia, temperatura de fierbere sau inghetare a apei sau mecanismul reactiei dintre o baza si un acid sunt aceleasi ca si acum 100000 de ani. Ceea ce a evoluat este modul de intelegere a lor.

| Steregoi explică (pentru CrimsomTide):

Deci aceste legi nu au evoluat sau nu s-au modificat. Legea biologica cu doi ochi doua maini etc a fost stabilita de la bun inceput de catre Dumnezeu.

| CrimsomTide a răspuns (pentru Steregoi):

Darwin sau Dumnezeu? Dumnezeu sau Darwin? Aceasta-i intrebarea! Gogule, da-mi o fisa, ca trebuie sa dau cu banul!

| Steregoi explică (pentru CrimsomTide):

Dumnezeu nu da cu zarul. Cand se tragea la sorti pentru desoperirea raufacatorului in Israelul antic Dumnezeu manipula sortii spre gasirea raufacatorului.

| CrimsomTide a răspuns (pentru Steregoi):

Ca tot vorbeam despre legile naturii: daca Dumnezeu nu da cu zarul, atunci de ce exista "loteria genetica", ca lege naturala?

| Steregoi explică (pentru CrimsomTide):

Zarurile se supun doar legilor fizice.