NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Mă gândeam la pedofilie şi cum marea majoritatea agresorilor sunt de sex masculin. Mă întrebam de ce.
Voi aţi auzit de cazuri, în care femeile au vânat, au răpit şi au agresat sexual (în unele cazuri şi ucis) copii (nu mă refer la o simplă seducere a minorilor/adolescenţilor, ci la viol la propriu a copiilor sub 10 ani)? Sau este o dereglare psihică specifică bărbaţilor, poate cu mici excepţii? Dacă da, după părerea voastră, de ce?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Da, e de pus in balanta.
Dar intrebarea ta este daca nu avem de a face cu o "dereglare psihică specifică bărbaţilor".
Fiind vorba de un grup extins, aceasta dereglare e de presupus ca se transmite din generatie in generatie afectind insa doar barbatii (sau o submultime a lor). Cum se transmit unele caracteristici distincte de la o generatie la alta? Pai ori genetic ori prin traditie culturala si influentarea individului dupa nastere.
Ar mai putea fi de presupus ca ambele sint posibile. Indivizii sint foarte maleabili in privinta introducerii unor deprinderi. Obisnuinta e a doua deprindere. Dar atunci avem de a face cu alt paradox, anume ca si o femeie agresata in copilarie ar deveni agresoare. Altfel insemna ca nu agresiunea este cauza pentru ca ea nu are efect decit la barbati. Si daca nu agresiunea e cauza, atunci nu mai ramine decit transferul genetic.
Eu nu am nicio preferinta de cum ar trebui explicat fenomenul. Dar, principial, nefiind initiat, sint tentat sa dau importanta rezultatelor unor studii stiintifice. Acestia sint cei care au timp si bani sa caute.

81 răspunsuri:
| THCC a răspuns:

Probabil pentru ca barbatul este partenerul activ, iar femeia partenerul pasiv. Dorinta sexuala/de reproducere este mai mare la mascul decat la femela, putem observa asta si in regnul animal. Cred ca se ajunge la pedofilie din fantezii sexuale si din lipsa unui partener sexual.

NOname
| NOname explică (pentru THCC):

Da, posibil.
Majoritatea masculilor sunt dominanţi, inclusiv sexual, iar unii mai slabi şi frustraţi, ajung să vrea să domine un copil lipsit de discernământ şi apărare, cum deseori se întâmplă şi în cazul preoţilor, în special catolici, cărora ramura lor religioasă le impune să rămână celibatari şi totodată le interzice relaţiile sexuale cu o femeie în afara căsătoriei, aşa că unii, mai lipsiţi de scrupule şi săriţi de pe fix, ajung să profite de copii, care încă nu înţeleg multe şi nu-i pot judeca (după mintea lor de perverşi preasfinţiţi, mai ales că Biblia nu interzice în mod expres pedofilia, deci este interpretabil şi o interpretează în favoarea lor de perfizi).

| Alcyon a răspuns:

Oamenii care fac asta, au probleme psihice. N-are nicio legatura cu religia. Nu te supara, dar tu ai facut o fixatie cu chestia asta.

NOname
| NOname explică (pentru THCC):

Mă gândeam cum, deseori, ca o soluţie în cazul pedofililor activi, majoritatea dintre noi se gandestesc la castrare şi nu se referă la extirparea ovarelor, ci exclusiv la castrarea masculilor în cauză, căci ei se consideră (unica) sursa problemei, cazurile de pedofilie feminină fiind ca şi inexistente (personal nu cunosc niciunul). Ciudat, nu?

NOname
| NOname explică (pentru Alcyon):

Doar analizez realitatea, Alcyon, care vorbeşte de la sine.

Crezi că este o simplă coincidenţă că atâţia preoţi catolici (şi nu numai) au fost implicaţi în atâtea scandaluri legate de pedofilie? Sau toţi au fost acuzaţi pe nedrept? Să fim serioşi! În mod clar, există o legătură pe undeva (între preferinţele lor sexuale şi religioase). Trebuie să fii orb sau ignorant, ca să-i negi existenţa.

| Happyjump a răspuns:

Pentru ca asta ii face sa se simtă superiori, puternici si duri, sau poate au fantezii

NOname
| NOname explică (pentru Happyjump):

Probabil, dar de ce femeile nu au astfel de dereglări sau cazurile sunt extrem de rare? De ce este o boală psihică (presupun că este) specifică bărbaţilor?
Sunt şi multe femei care doresc să domine, dar dorinţa lor nu ajunge să se transforme în pedofilie, a unor bărbaţi - da. De ce?

| spy2o a răspuns:

Prea mult testosteron! Femeile nu au.

| Alphawolf a răspuns:

Barbatii sunt mai activi, se gandesc mai mult la sex, nu prea au nevoie de o pregatire, le creste pulsul aproape instantaneu. Faptul ca la femei le creste pulsul mai greu, sansele sunt mai mici de a-si pierde capul, faptul ca ele se gandesc mai putin la sex decat barbatii, indica ca nevoia lor pentru sex este mai scazuta, iar de aici putem conclude ca si pericolul de a fi afectate psihic din cauza lipsei de sex este mai scazut.

Nu pot realiza ce poate face o femeie cu un copil de 10 ani, ei ii trebuie de cel putin 13-14, iar ea fiind pasiva, pulsul ii creste mai greu, timp in care poate gandi situatia. In plus, ea are sanse mult mai mari decat barbatul de al seduce pe copil, iar la copil sa-i placa si "tainuiasca" intamplarea(asfel de cazuri sunt mai mult de comun acord decat violuri, chiar daca acordul unei parti este a unui minor... naiv).

| Narcis2007 a răspuns:

Poate pentru ca... femeile nu pot viola baieti sub 10 ani?
Oricum exista si cazuri in care femeile violeaza baieti dar de cele mai multe ori ei nu il considera viol(doar o parere personala). Un barbat pe internet spunea ca a avut primul contact sexual cu DADACA lui cand nu erau parintii acasa si nu parea sa il deranjeze asta desi se poate spune ca a fost agresat sexual

| Gabbriell a răspuns:

Au existat si cazuri din astea, nimic nu este imposibil.

http://stirileprotv.ro/......soare.html

| Inferno a răspuns:

Ti-ai raspuns singura:
"Majoritatea masculilor sunt dominanţi, inclusiv sexual, iar unii mai slabi şi frustraţi, ajung să vrea să domine un copil lipsit de discernământ şi apărare..."
Asta cred si eu.

NOname
| NOname explică (pentru Alphawolf):

Da, poate e şi asta, Alphawolf, dar tot mi se pare cam dubios.

De exemplu, s-a observat că mulţi băieţi, dintre cei care au fost agresaţi sexual în copilărie, ajung la maturitate să fie la rândul lor agresori (probabil retrăind într-un fel bolnav acele momente, care la un oarecare nivel le-au produs şi plăcere şi hrănindu-se astfel cu frica şi imaginara plăcere a altor copii/victime).
În cazul fetiţelor molestate sexual, deşi rămân şi ele cu o grămadă de traume, la maturitate nu se observă aceeaşi dorinţă de a abuza sexual copiii, ci mai degrabă de a-i proteja, să nu li se întâmple acelaşi lucru.
La faze din astea, parcă am avea de a face cu două specii diferite, două fiinţe construite (psihologic şi fiziologic) complet diferit.
Probabil asta se întâmplă şi din motivele enumerate de tine şi de alţii, dar cred că pe undeva intervine şi instinctul matern/parental al femeilor, al potenţialelor mame, care în multe cazuri este mai puternic decât la majoritatea bărbaţilor. Femeile în general nici nu concep ideea de a răni un copil, de a-i răpi copilăria, mă rog, cu unele excepţii. Bărbaţii, în schimb, (desigur, nu toţi) deseori se gândesc doar la satisfacerea propriilor dorinţe, oricât de bolnave, la eliberarea sexuală cu orice preţ... ceea ce este oarecum confirmat şi de zoofilie, necrofilie, întâlnite şi ele cel mai des în rândul bărbaţilor.
Mă rog, probabil totul e mult mai complex, cu diverse particularităţi şi substraturi.

Tare mi-ar plăcea să aflu şi părerea de specialitate a unor psihologi, psihiatri... Poate ei ar reuşi să elucideze misterul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebarea.
Aceeasi enigma din perspectiva societatiide nedescifrat de-a lungul secolelor. De ce masculul este intodeauna cel mai agresiv.
In peincipal pot spune din propria perspectiva ca aceasta manifestare vine dintr-o dereglare psihica. De ce barbatul? Din perspectiva anatomiei sau psihologiei?!? Necesitatea de reproducere constienta sau nu.
Barbatul din perspectiva societatii a fost intodeauna creionat ca fiind pumnul de fier al societatii, familiei etc, masculul care bate cu pumnul in masa samd. De aici pot deriva multe aspecte care contureaza un astfel de psihic slab cu un caracter pe masura.
Ma rog, nu m-am exprimat pe masura sunt multe de zis. Pe scurt: slab mental, stima de sine goarte scazuta, izolare si lipsa comunicarii cu cei de varsta li(unii se incadreaza destul de bine in societate si aici este cu totul o alta categorie). Cauzele ce euc la asemenea manifestari sunt foarte multe tind cont in principal de mediul de unde provine individul. Scuze ca am scris pe fuga si agramat pe alocuri.
Toate cele bune.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Narcis2007):

Pai...practic,nici nu e viol.Chiar mi-ar fi placut sa ma "violeze" o dadaca d-aia buna cand eram mai mic.

Pana la urma nu este vorba doar despre sex si pedofili.Si in cazul celorlalte infractiuni precum furtul si crima...si aici tot barbati sunt majoritatea care le fac.
Pur si simplu femeia o arde mai mult cu pacea(nu toate).
Si din punct de vedere al constructiei corpului mi se pare ca se observa faptul ca barbatul este facut sa fie mai dur.
Pana la urma n-avem nici o dovada ca cele doua sexe gandesc diferit la capitolu' pedofilie si viol.Parca este demonstrat doar ca barbatul a si pus in practica aceste fantezii.
Si totusi... daca stai sa te gandesti putin femeia nu prea are cum sa violeze decat un eunuc sau unu' care-i tot pe acolo. Dracu', ceilalti nici n-ar trebui sa fie fortati sa o faca.Iar daca e vreo urata nu exista un motiv ca barbatul sa faca pe victima ca sansele sa fie violat sunt destul de mici si e mai mult o sursa de amuzament daca nu reuseste, nu o trauma laughing

| Wehrmacht a răspuns (pentru Alphawolf):

Ce sa faca? Isi da cu Nutella pe ea si-l pune la treaba, ca limba are.

| Inferno a răspuns (pentru Alcyon):

"Oamenii care fac asta, au probleme psihice."
Ai gasit pedofilia in DSM V?

| Narcis2007 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Completare: dadaca era grasa

| Happyjump a răspuns (pentru NOname):

Pentru ca s-au inventat vibratoarele.

Ma rog, poate pentru ca invers ar arata chiar ciudat, un copil sub 10 ani o are foarte mica, nici nu ai cu ce

NOname
| NOname explică (pentru Happyjump):

Metode de a forţa un copil (organele sexuale ale căruia nu sunt pe deplin dezvoltate şi care nu e neapărat băiat) să întreţină relaţii sexuale de varii tipuri cu o femeie s-ar găsi destule, ideea e că în cazul femeilor, se pare, nu există o astfel de dorinţă/atracţie sexuală (altfel, măcar de câteva zeci de cazuri pe an tot am auzi şi psihologii nu ar trata doar pacienţi pedofili de sex masculin, ci şi feminin, la fel şi puşcăriile ar găzdui şi femei vinovate de violarea unor copii, nu doar pedofili-bărbaţi, nu crezi?).

NOname
| NOname explică (pentru Alcyon):

Un pic de umor negru (că tot apărai Biblia).;))
https://www.facebook.com/......839970505/

| doctorandus a răspuns:

Femeile pedofile aleg in general metode in care nu e nevoie de violenta, de ex. se fac dadace si abuzeaza copiii fara a lasa urme. Iar abuzul sexual nu e musai consumat prin contact sexual.

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Da, e in DSM-5 la pagina 700.

NOname
| NOname explică (pentru Alcyon):

Sfaturi maritale în Biblie...

https://www.facebook.com/......837848372/

...plus căsătoriile cu copile (după caz, răpite, violate, cumpărate...).

În schimb, Biblia are o problemă cu căsătoriile consensuale între doi adulţi care se iubesc, doar pentru că se întâmplă să fie de acelaşi sex.
Religia şi logica.

Bonus: https://www.facebook.com/......507203839/

| Radu284 a răspuns:

Nu inteleg de ce pui pedofilia si abuzul (violul, rapirea) copiilor in aceeasi oala. Pedofilia este atractia sexuala pentru copii, nu violarea lor. Adica, cineva poate sa violeze copii si fara a fi pedofil, iar un pedofil poate sa nu violeze niciun copil toata viata.

Cat despre "de ce nu violeaza femeile copiii", probabil din cauza ca acestia (sub 10 ani) nu au erectie, asa ca sunt mai greu, daca nu chiar imposibil de violat? Dar sunt o gramada de cazuri in care femei de peste 18 ani 'violeaza' 'baietei' de 14 ani. Am vazut multe stiri in America despre profe care faceau asta. Probabil ca se intampla cazuri de genul asta si la noi, dar nu se fac plangeri impotriva lor.

NOname
| NOname explică (pentru Radu284):

1. M-am referit exclusiv la pedofilii activi (cei care trec de la dorinţe şi la fapte).

2. Am explicat deja şi lui Happyjump că sunt mai multe posibilităţi de a avea contacte sexuale şi în lipsa organelor sexuale (funcţionale); deci nu asta ar părea să fie principala "problemă".

3. Citeşte pe viitor totul şi cu atenţie, ca să nu mă mai repet. Mulţumesc.

| anonim191 a răspuns:

Barbatii au o problema uriasa.sunt defecti din nasterelaughing

| anonim191 a răspuns (pentru Gabbriell):

Tu stii ce e ala un pedofil?

| Happyjump a răspuns (pentru NOname):

Poate