NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Mă gândeam la pedofilie şi cum marea majoritatea agresorilor sunt de sex masculin. Mă întrebam de ce.
Voi aţi auzit de cazuri, în care femeile au vânat, au răpit şi au agresat sexual (în unele cazuri şi ucis) copii (nu mă refer la o simplă seducere a minorilor/adolescenţilor, ci la viol la propriu a copiilor sub 10 ani)? Sau este o dereglare psihică specifică bărbaţilor, poate cu mici excepţii? Dacă da, după părerea voastră, de ce?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Da, e de pus in balanta.
Dar intrebarea ta este daca nu avem de a face cu o "dereglare psihică specifică bărbaţilor".
Fiind vorba de un grup extins, aceasta dereglare e de presupus ca se transmite din generatie in generatie afectind insa doar barbatii (sau o submultime a lor). Cum se transmit unele caracteristici distincte de la o generatie la alta? Pai ori genetic ori prin traditie culturala si influentarea individului dupa nastere.
Ar mai putea fi de presupus ca ambele sint posibile. Indivizii sint foarte maleabili in privinta introducerii unor deprinderi. Obisnuinta e a doua deprindere. Dar atunci avem de a face cu alt paradox, anume ca si o femeie agresata in copilarie ar deveni agresoare. Altfel insemna ca nu agresiunea este cauza pentru ca ea nu are efect decit la barbati. Si daca nu agresiunea e cauza, atunci nu mai ramine decit transferul genetic.
Eu nu am nicio preferinta de cum ar trebui explicat fenomenul. Dar, principial, nefiind initiat, sint tentat sa dau importanta rezultatelor unor studii stiintifice. Acestia sint cei care au timp si bani sa caute.

81 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......733290952/ :))

NOname
| NOname explică:

Ce ziceţi de acest pamflet?
https://www.facebook.com/......371597886/ :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......063839553/ :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......2838803871

Dacă prostimii i-au trebuit preoţi...

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/VABSoHYQr6k

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......6385131183 :))

NOname
| NOname explică:

Https://youtu.be/OmJ2snsLxWw

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......234416328/

NOname
| NOname explică:

Apropo de agresiune sexuală (de orice fel):
http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://www.tpu.ro/......ina-5.html

NOname
| NOname explică:

Despre asta vorbeam:
Spotlight (2015)
http://www.imdb.com/title/tt1895587/

| Alphawolf a răspuns:

Barbatii sunt mai activi, se gandesc mai mult la sex, nu prea au nevoie de o pregatire, le creste pulsul aproape instantaneu. Faptul ca la femei le creste pulsul mai greu, sansele sunt mai mici de a-si pierde capul, faptul ca ele se gandesc mai putin la sex decat barbatii, indica ca nevoia lor pentru sex este mai scazuta, iar de aici putem conclude ca si pericolul de a fi afectate psihic din cauza lipsei de sex este mai scazut.

Nu pot realiza ce poate face o femeie cu un copil de 10 ani, ei ii trebuie de cel putin 13-14, iar ea fiind pasiva, pulsul ii creste mai greu, timp in care poate gandi situatia. In plus, ea are sanse mult mai mari decat barbatul de al seduce pe copil, iar la copil sa-i placa si "tainuiasca" intamplarea(asfel de cazuri sunt mai mult de comun acord decat violuri, chiar daca acordul unei parti este a unui minor... naiv).

| NOname explică (pentru Alphawolf):

Da, poate e şi asta, Alphawolf, dar tot mi se pare cam dubios.

De exemplu, s-a observat că mulţi băieţi, dintre cei care au fost agresaţi sexual în copilărie, ajung la maturitate să fie la rândul lor agresori (probabil retrăind într-un fel bolnav acele momente, care la un oarecare nivel le-au produs şi plăcere şi hrănindu-se astfel cu frica şi imaginara plăcere a altor copii/victime).
În cazul fetiţelor molestate sexual, deşi rămân şi ele cu o grămadă de traume, la maturitate nu se observă aceeaşi dorinţă de a abuza sexual copiii, ci mai degrabă de a-i proteja, să nu li se întâmple acelaşi lucru.
La faze din astea, parcă am avea de a face cu două specii diferite, două fiinţe construite (psihologic şi fiziologic) complet diferit.
Probabil asta se întâmplă şi din motivele enumerate de tine şi de alţii, dar cred că pe undeva intervine şi instinctul matern/parental al femeilor, al potenţialelor mame, care în multe cazuri este mai puternic decât la majoritatea bărbaţilor. Femeile în general nici nu concep ideea de a răni un copil, de a-i răpi copilăria, mă rog, cu unele excepţii. Bărbaţii, în schimb, (desigur, nu toţi) deseori se gândesc doar la satisfacerea propriilor dorinţe, oricât de bolnave, la eliberarea sexuală cu orice preţ... ceea ce este oarecum confirmat şi de zoofilie, necrofilie, întâlnite şi ele cel mai des în rândul bărbaţilor.
Mă rog, probabil totul e mult mai complex, cu diverse particularităţi şi substraturi.

Tare mi-ar plăcea să aflu şi părerea de specialitate a unor psihologi, psihiatri... Poate ei ar reuşi să elucideze misterul.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Alphawolf):

Ce sa faca? Isi da cu Nutella pe ea si-l pune la treaba, ca limba are.

| Inferno a răspuns:

Ti-ai raspuns singura:
"Majoritatea masculilor sunt dominanţi, inclusiv sexual, iar unii mai slabi şi frustraţi, ajung să vrea să domine un copil lipsit de discernământ şi apărare..."
Asta cred si eu.

| Inferno a răspuns:

Ce scrie in DSM 5 la pagina 700 despre pedofilie:
"Differential Diagnosis
Many of the conditions that could be differential diagnoses for pedophilic disorder also
sometimes occur as comorbid diagnoses. It is there fore generally necessary to evaluate the
evidence for pedophilic disorder and other possible conditions as separate questions.
Antisocial personality disorder.
This disorder increases the likelihood that a person who is primarily attracted to the mature physique will approach a child, on one or a few occa­ sions, on the basis of relative availability. The individual often shows other signs of this personality disorder, such as recurrent law-breaking.
Alcohol and substance use disorders.
The disinhibiting effects of intoxication may also increase the likelihood that a person who is primarily attracted to the mature physique will sexually approach a child.
Obsessive-compulsive disorder.
There are occasional individuals who complain about ego-dystonic thoughts and worries about possible attraction to children. Clinical inter­ viewing usually reveals an absence of sexual thoughts about children during high states of
sexual arousal (e.g., approaching orgasm during masturbation) and sometimes additional
ego-dystonic, intrusive sexual ideas (e.g., concerns about homosexuality).
Comorbidity
Psychiatric comorbidity of pedophilic disorder includes substance use disorders; depres­
sive, bipolar, and anxiety disorders; antisocial personality disorder; and other paraphilic
disorders. However, findings on comorbid disorders are largely among individuals con­
victed for sexual offenses involving children (almost all males) and may not be general-
izable to other individuals with pedophilic disorder (e.g., individuals who have never
approached a child sexually but who qualify for the diagnosis of pedophilic disorder on
the basis of subjective distress)

A. Over a period of at least 6 months, recurrent and intense sexual arousal from either
the use of nonliving objects or a highly specific focus on nongenital body part(s), as
manifested by fantasies, urges, or behaviors.
B. The fantasies, sexual urges, or behaviors cause clinically significant distress or impair­
ment in social, occupational, or other important areas of functioning.
C. The fetish objects are not limited to articles of clothing used in cross-dressing (as in
transvestic disorder) or devices specifically designed for the puφose of tactile genital
stimulation (e.g., vibrator).
Specify:
Body part(s)
Nonliving object(s)
Other
Specify
if:
in a controiied environm ent:
This specifier is primarily applicable to individuals living
in institutional or other settings where opportunities to engage in fetishistic behaviors
are restricted.
in fuii remission:
There has been no distress or impairment in social, occupational,
or other areas of functioning for at least 5 years while in an uncontrolled environment."

| NOname explică (pentru Inferno):

Utile informaţii, mersi.

| Narcis2007 a răspuns:

Poate pentru ca... femeile nu pot viola baieti sub 10 ani?
Oricum exista si cazuri in care femeile violeaza baieti dar de cele mai multe ori ei nu il considera viol(doar o parere personala). Un barbat pe internet spunea ca a avut primul contact sexual cu DADACA lui cand nu erau parintii acasa si nu parea sa il deranjeze asta desi se poate spune ca a fost agresat sexual

| Wehrmacht a răspuns (pentru Narcis2007):

Pai...practic,nici nu e viol.Chiar mi-ar fi placut sa ma "violeze" o dadaca d-aia buna cand eram mai mic.

Pana la urma nu este vorba doar despre sex si pedofili.Si in cazul celorlalte infractiuni precum furtul si crima...si aici tot barbati sunt majoritatea care le fac.
Pur si simplu femeia o arde mai mult cu pacea(nu toate).
Si din punct de vedere al constructiei corpului mi se pare ca se observa faptul ca barbatul este facut sa fie mai dur.
Pana la urma n-avem nici o dovada ca cele doua sexe gandesc diferit la capitolu' pedofilie si viol.Parca este demonstrat doar ca barbatul a si pus in practica aceste fantezii.
Si totusi... daca stai sa te gandesti putin femeia nu prea are cum sa violeze decat un eunuc sau unu' care-i tot pe acolo. Dracu', ceilalti nici n-ar trebui sa fie fortati sa o faca.Iar daca e vreo urata nu exista un motiv ca barbatul sa faca pe victima ca sansele sa fie violat sunt destul de mici si e mai mult o sursa de amuzament daca nu reuseste, nu o trauma laughing

| Narcis2007 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Completare: dadaca era grasa

| THCC a răspuns:

Probabil pentru ca barbatul este partenerul activ, iar femeia partenerul pasiv. Dorinta sexuala/de reproducere este mai mare la mascul decat la femela, putem observa asta si in regnul animal. Cred ca se ajunge la pedofilie din fantezii sexuale si din lipsa unui partener sexual.

| NOname explică (pentru THCC):

Da, posibil.
Majoritatea masculilor sunt dominanţi, inclusiv sexual, iar unii mai slabi şi frustraţi, ajung să vrea să domine un copil lipsit de discernământ şi apărare, cum deseori se întâmplă şi în cazul preoţilor, în special catolici, cărora ramura lor religioasă le impune să rămână celibatari şi totodată le interzice relaţiile sexuale cu o femeie în afara căsătoriei, aşa că unii, mai lipsiţi de scrupule şi săriţi de pe fix, ajung să profite de copii, care încă nu înţeleg multe şi nu-i pot judeca (după mintea lor de perverşi preasfinţiţi, mai ales că Biblia nu interzice în mod expres pedofilia, deci este interpretabil şi o interpretează în favoarea lor de perfizi).

| NOname explică (pentru THCC):

Mă gândeam cum, deseori, ca o soluţie în cazul pedofililor activi, majoritatea dintre noi se gandestesc la castrare şi nu se referă la extirparea ovarelor, ci exclusiv la castrarea masculilor în cauză, căci ei se consideră (unica) sursa problemei, cazurile de pedofilie feminină fiind ca şi inexistente (personal nu cunosc niciunul). Ciudat, nu?

| doctorandus a răspuns:

Femeile pedofile aleg in general metode in care nu e nevoie de violenta, de ex. se fac dadace si abuzeaza copiii fara a lasa urme. Iar abuzul sexual nu e musai consumat prin contact sexual.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca imi explici cum poate o femeie sa violeze un copil de 10 ani (ca eu nu pot sa-mi imaginez tabloul) o sa-ti dau un raspuns ceva mai elaborat. Pana atunci ii zicem doar lipsa de compatibilitate fizica.

| Alcyon a răspuns:

Oamenii care fac asta, au probleme psihice. N-are nicio legatura cu religia. Nu te supara, dar tu ai facut o fixatie cu chestia asta.

| NOname explică (pentru Alcyon):

Doar analizez realitatea, Alcyon, care vorbeşte de la sine.

Crezi că este o simplă coincidenţă că atâţia preoţi catolici (şi nu numai) au fost implicaţi în atâtea scandaluri legate de pedofilie? Sau toţi au fost acuzaţi pe nedrept? Să fim serioşi! În mod clar, există o legătură pe undeva (între preferinţele lor sexuale şi religioase). Trebuie să fii orb sau ignorant, ca să-i negi existenţa.

| Inferno a răspuns (pentru Alcyon):

"Oamenii care fac asta, au probleme psihice."
Ai gasit pedofilia in DSM V?

| NOname explică (pentru Alcyon):

Un pic de umor negru (că tot apărai Biblia).;))
https://www.facebook.com/......839970505/

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Da, e in DSM-5 la pagina 700.

| NOname explică (pentru Alcyon):

Sfaturi maritale în Biblie...

https://www.facebook.com/......837848372/

...plus căsătoriile cu copile (după caz, răpite, violate, cumpărate...).

În schimb, Biblia are o problemă cu căsătoriile consensuale între doi adulţi care se iubesc, doar pentru că se întâmplă să fie de acelaşi sex.
Religia şi logica.

Bonus: https://www.facebook.com/......507203839/

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Mersi

| Alcyon a răspuns (pentru NOname):

Nu apar nimic (nu sunt nici macar genul de credincioasa care respecta tot ce scrie la carte), doar ca mi se pare exagerata obsesia asta a ta. Ok, am inteles, esti atee, dar chiar trebuie la fiecare topic, sa incepi sa critici religia samd? Devine so *** boring. Despre asta e vorba! Nu exista topic, in care sa nu pui placa asta. Unele subiecte ar fi interesante, daca n-ar fi povesti de-astea, care ma fac sa-mi dau ochii peste cap. E ca atunci cand incepe un ultrareligios de pe forum, cu mesaje despre apocalipse si alte ca. turi.

| NOname explică (pentru Alcyon):

Este vina mea că religia/creştinismul se intersectează cu mai toate, inclusiv cu pedofilia?
Ai prefera să tac din gură sau să mint, doar ca să-ţi fac pe plac?
Dacă unele păreri/adevăruri te deranjează, le poţi ignora, dar nu mă poţi obliga să le ţin în mine...mai ales când unele sunt atât de amuzante. :))

Iar Biblia ai apărat-o înainte de editare. Apoi, se pare, te-ai mai răzgândit, lăsând o enormitate ceva mai mică, care constă în atacuri la persoană mai blânde şi încercări futile de a mă reduce la tăcere. Mult succes cu asta! :))

http://i.imgur.com/T7YJWcr.png