| Lucy105 a întrebat:

Ma scuzati, însă as dori sa stiu in cat timp se învârte Luna in jurul propriei axe. Ea se învârte in jurul Terrei in 27, zile, dar nu stiu in cat timp se învârte in jurul sau. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NellieLovett a răspuns:

Luna se invarte in jurul Terrei in 28 de zile. In jurul proriei axe, o rotatie dureaza tot 28 de zile. De aceea, de pe pamant e observabila in permanenta aceeasi fața a lunii.

| Lucy105 explică (pentru NellieLovett):

Multumesc!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NellieLovett):

Aproximativ ai dreptate!
Luna nu se invarte in jurul propriei axe! Decat cu revolutia ei in jurul pamantului. Totusi, totusi are o miscare de vibratie, ca toate astrele din univers, numita, nu mai zic, in care isi arata si din partea nevazuta, vreo 2 grade standa dreapta!
Fata nevazuta, devenind astfel mai putin de jumatate! Consecintele? In alta discutie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Luna se invarte in jurul propriei axe.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, numai ca o face de asa maniera ca-si arata in principiu, aceeasi fata pamantului. Dar mai are si alte miscari, mai putin s-a vorbit despre ele!
Perioada lunii, cea de rotatie coinciode, in principiu, cu cea de revolutie in jurul pamantului de cca. 28, 5 zile!

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E destul sa te uiti la Luna ca sa intelegi. Vei vedea ca ne arata mereu aceeasi fata. Iar daca ne arata aceeasi fata, e clar ca timpul de rotatie in jurul propriei axe e acelasi cu timpul de revolutie in jurul Pamintului, 28 de zile.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ea se rotește în jurul axei în aproximativ 29 de zile, aceeași durată de timp cât îi ia să efectueze o miscare de revoluție în jurul Pământului intrucat Luna se află în rotație sincronă.

| Lucy105 explică:

Luna are și o mișcare de rotație (in jurul propriei axe) care e egala (ca durata) cu cea de revoluție (în jurul Terrei).
Concursul Terra a confirmat. Vă mulțumesc pentru răspunsurile voastre : -au ajutat la acel concurs ^.^