| price a întrebat:

Ma simt indreptatit sa ma indoiesc de tot ceea ce exista si de tot nonsensul care ne inconjoara. Dat fiind faptul ca nimeni nu mi-a putut raspunde care este scopul nostru "al meu" pe acest pamant, si de ce alergam necontenit catre o cariera de succes, bani, putere, incotro ne indreptam etc. Mass-media "ne adoarme" cu probleme care nu sunt ale noastre, si nici ale lor, ci sunt doar o plasmuire a imaginatiei, respectiv un mod de a controla marea majoritate a populatiei...ce ne este ascuns sau de ce suntem feriti?!? Uneori ma intreb daca Domnul ne va ierta pentru tot ceea ce am facut unul altuia dealungul anilor, apoi ma uit in jur si imi dau seama ca Dumnezeu ne-a parasit demult...de ce trebuie sa mor? - de ce trebuie sa traiesc?
De ce minunile si sfintii apar doar in Biblie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subconstientul este cel care stie ce ai tu nevoie cu adevarat. Daca el iti spune sa o lasi mai moale cu zbaterea si dezbaterea pentru si despre viata, apoi las-o mai moale ca n-o fi bai. De obicei, de oameni, se lipeste acea credinta care le face lor personal cel mai bine pe moment. Credinta se poate schimba oricand, ca asta este rolul creierul, sa gandeasca si sa-ti transmita impulsurile de care ai nevoie. Nu te fugarestee nimeni sa te pedepseasca pentru nimic. Pentru simplul fapt ca esti liber sa traiesti exact asa cum doresti tu. Si daca vrei sa te schimbi o data la 3 zile, tot nu-I bai. Relax si enjoy life!

50 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Uite prima problema, cum este posibil ca altcineva sa-ti spuna scopul tau in viata.Liberul arbitru domneste, daca vrei cariera, faci cariera, daca nu vrei asta, mergi in padure si traiesti cu ce poti.
Nimeni nu te poate forta sa faci ceva ce nu vrei, ca exista nevoi si dorinte, asta este altceva.
Ne distrugem sanatatea sa facem bani, pierdem timp, ca sa dam bani mai tarziu pe sanatate, asta ii ceva normal. Vrem ceva ce nu ne trebuie, dorim ceva ce nu ni se potriveste, visam la ceva ce nu ne reprezinta.
Suntem doar oameni.
Mai rau de mine, eu caut uitare, dulce si permanenta uitare, dar imi nu o sa am parte de ea niciodata.

| Shammal a răspuns:

Scopul tau este acela pe care tu-l creezi prin imaginatia ta, prin cea ce simti tu;
nimic nu trebuie tot ce faci, faci pentru ca tu alegi sa faci asta, absolut tot fiecare clipa din existenta ta este creata de tine

| Oana92 a răspuns:

Tu esti cel care trebuie sa gaseasca sensul vietii! Nimeni nu poate sa iti arate rostul tau pe pamant. In fond in asta consta viata, intr-o cautare permanenta a unui sens al vietii...

Iar minunile exista mereu, la fiecare pas, trebuie doar sa gasesti timp sa le observi si sa le intelegi. Dumnezeu nu ne-a parasit, noi L-am parasit pe El, pentru ca suntem incredibil de rai si am uitat sa credem in El si il cautam doar cand suntem disperati.
Si de ce trebuie sa mori? Pentru ca asta e cursul vietii si pentru ca undeva dincolo de final ne asteapta altceva...

| WhatheWow a răspuns:

Măi, tu ai stofă de filosof; păcat că nu ești croitor! laughing

| suffarstar a răspuns:

Eu cred ca Cel care ne-a facut ne-a facut ca sa fim fericiti.Nu trebuie sa dai doi lei pe media, are un singur scop: Sa ne indobitoceasca si sa ne faca sclavii ei. Minunile nu apar doar in Biblie.Deschide ochii si vezi-totul e o minune. Dumnezeu ne iarta daca intr-adevar ne pare rau de pacatele comise si nu le mai facem. Oricum rautatea omului este la culme, Dumnezeu a promis ca va distruge pamantul si pe om pentru ca este rau iar rautatea sa a ajuns"pana la ceruri".
Intelegem gresit ce este banul.Banul nu trebuie sa fie un scop, ci un mijloc.
Viata ne-a fost data ca sa ne bucuram de ea intr-un mod onest si placut iar cand aceasta alergare se va sfarsii, sufletul va trece in nemurire. Omul nu mai e fericit.E preocupat de alte tampenii gen "Viata pe Marte" si un copil stie ca la - 200 de grade nu traieste nimeni.E un citat care-mi place la nebunie:
"Fi fericit.Este mai tarziu decat crezi"
Multi muncesc pana la 65 de ani pana ii rupe boala si dupa aia pe un pat de spital realizeaza ca viata lor a fost goana dupa vant.E tarziu iar noi nu suntem fericiti.Dar nu prea tarziu.
Scopul tau e sa fi fericit. Este o legenda care spune asa:
Cei care mor sunt pusi in fata unui suveran. Acesta le pune 2 intrebari. Daca raspunurile erau "DA" atunci intrau in rai si aveau parte de fericire eterna.Intrebarile erau: In toata viata ta, ai fost fericit? Au fost altii fericiti prin viata ta?
Pune-ti intrebarile astea. Legenda e culeasa din mitologia egipteana.

| price explică (pentru suffarstar):

Indraznesc sa te intreb de ce aceste predici si intamplari, legende apar doar in mitologie sau cu f mult timp? De ce acum traim in negur anecunoscutului si peste tot este doar asa zisul pacat, de ce religia presupune bani pentru a crede in Dumnezeu. De ce am primit aceasta viata daca urmeaza sa mor, si de ce exista acest clivaj social, unde este religia cand avem nevoie, cand ne este greu si avem probleme, de ce solutia nu vine din credinta? Pana la proba contrarie accept ceea ce am, o credinta in necunoscut! De fiecare data cand incep prin a urmarii acele documentare ma indepartez de credinta, apoi imi propun sa revin caci simt o teama de Dumnezeu, Cel cu care am crescut, am sa studiez si vreau sa merg de la budisti-atei-catolici etc Cineva trebuie sa imi deschida oki sa sa ma adoarma definitiv!

| suffarstar a răspuns (pentru price):

Viata e presarata de flori dar si de spini.Acele flori sunt clipe fericite, dar spinii sunt tristeti si amaraciuni.Lasa religia, e doar un mod de manipulare de catre cei ce vor sa castige bani pe seama noastra.Religia adevarata e Dumnezeu, El ne da pacea si viata vesnica, absolut gratuit "Şi celui ce îi este sete, să vină; cine vrea, să ia apa vieţii, fără bani si fara plată."
(Apocalipsa 22.17)
Dumnzeu e adevarul, tu il cauti intr-un loc gresit, Dumnzeu nu sta intr-o incapere pictata sau in spatele unui altar.
Am fost creati ca sa fim fericiti, nu ca sa murim.Pacatul Evei ne-a adus moartea, dar am primit o a doua sansa.Viata Vesnica.
Solutia la problemele tale nu este o sticla cu bautura, o injectie cu heroina sau un pachet de tigari.Astea sunt lucruri care acopera problemele, dar dai peste altele.Solutia chiar vine din credinta.Sa crezi ca Dumnezeu poate totul. Urmeaza sa mori da.Ce vrei sa stai in lumea asta plina de necazuri si de griji la infinit? Minunile se intampla in fiecare zi.Esti o minune.In fiecare zi milioane de celule ti se innoiesc,totul lucreaza absolut perfect,cand suntem obositi mergem la culcare, creierul nostru se oxigeneaza,muschii se relaxeaza, inima isi inceteaza bataile iar respiratia devine mai rara,iar Cineva are grija sa-ti trimita vise placute.Te trezesti,esti sanatos, ai mancarea pe masa, ai caldura in casa, oxigenul e la discretie, soarele ne incalzeste exact cat trebuie. Stii care e problema?
Ne-am obisnuit cu minunile.Esti tu cu ceva mai bun decat cei din Africa care mor de foame? Sunt eu cu ceva mai bun decat cei din Koreea care primesc 170 de g de hrana pe zi? Ca esti in viata, ca esti normal, ca gandesti e o minune.Cei care s-au obisnuit sa vada viata ca pe ceva ce le apartine nu vor ajunge prea departe.Doar ca Cineva are mila de noi si inca ne mai rabda.De ce sa nu fim fericiti? E greu sa zambim, sa avem o atitudine pozitiva? De ce sa nu facem si pe altii fericiti? Avem ceva ce ne apartine? Ne nastem cu mainile goale si plecam intre 4 scanduri.Si alea vor putrezii. Viata e o minune. Priveste cu atentie. Bucura-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata pe pamant este un level al perfectuiunii sufletului, un suflet ia un corp omenesc de mai multe ori pana se perfectioneaza, si parerea mea, dupa cate am inteles si am cercetat, cartea cartilor originala e ascunsa de noi, asta e doar una pentru manipulat. parerea mea.

| price explică (pentru anonim_4396):

Cu cat devenim mai inteligenti aceasta carte pe care o avem in mom de fata nu face decat sa ridice si mia multe suspiciuni... daca e sa urmaresti un episod di ancient alien vei vedea ca tot ceea ce stiam noi pana acum este fictiune

| anonim_4396 a răspuns (pentru price):

Sigur,sau din documentarele lui david icke, am vreo cateva, daca vrei sa ti le trimit, cu multa placere dar nu stiu cum sa fac, sunt pe un dvd, poate prin g-mail, asta numai daca vrei un film cu adevarat interesant.

| price explică (pentru anonim_4396):

Era o intrebare retorica nulaughing) da vreau, am prea multe in cap acum, pentru a elucida si a face ceva lumina orice e bun acum cu conditia sa nu ma afunde mai rau in negura necunoscutului...cel putin stiu ce vreau sa fac dupa ce termin fakultatea:d

| price explică (pentru anonim_4396):

Stai ca sunt si tampit priceputw@gmail.com

| anonim_4396 a răspuns (pentru price):

Ok,cand vrei, lasa-mi in mesaj g-mailul au si iti treimit documentarele. Eu am terminat ce aveam de terminat, am 38 de ani, deci caut cu adevarat un raspuns la cateva din intrebarile mele. O cat mai buna, apropo id meu de mess lucipeiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru price):

Pff,ti-e teama de vreun virus.ok.

| price explică (pentru anonim_4396):

Nu de ce, am pus mai sus adresa de gmail

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo de non-sensul de care vorbea price, mie mi se pare teoria asta cu reincarnarea un non-sens. Si nu pot sa inteleg cum de oameni in toata firea o accepta, desi dovezile sunt zero.

| price explică (pentru anonim_4396):

Price_nik este id meu

| price explică (pentru sabin89):

Exista situati in care anumite persoane spun cu precizie ce au facut intr-o viata anterioara ba chiar si unde au fost ingropati, cazul lui Nostradamus care spunea ca a fost un gladiator si si-a ingropat scutul si sabia in pamant, fapt care s-a adeverit. Este practicata de budisti indieni si chinezi! Este mult de studiat si cautari lungi!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E doar o faza. Vei trece peste ea happy.

| price explică (pentru anonim_4396):

Sper, daca ati sti cat de credincios am fost si poate ca sunt dar subconstientul comploteaza impotriva mealaughing

| price explică (pentru anonim_4396):

Mdea, ai si u dreptate...sunt dovada vie ca asa apar ateii, intotdeauna ai nevoie de sfaturiile mai multor persoane, si amprenta este pusa de cele pe care nu le cunosti, cel putin asa e la mine! Ms si seara placuta!

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Superb raspuns happy
Asa e Price, ia aminte de la Publicaca.

| price explică (pentru anonim_4396):

Macar atat sa pot face nu?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru price):

No, stai linistit ca eu nu sunt atee. Cred in Dumnezeu si atat, in rest mi se rupe cele 70 de mii de religii. Tot ce am nevoie e in mine, nu-mi trebuie cate o invatatura sau pilda pe zi sa traiesc cu bun-simt happy.
O seara placuta si tie!

| Lizzu a răspuns (pentru price):

"sunt dovada vie ca asa apar ateii'

Nu apar. Asta suntem toti cand aparem pe Pamant,cand ne nastem suntem atei.
Pe parcursul vietii suntem si ne bombardam cu milioane de informatii din care le alegem de multe ori pe cele care sunt in majoritate,ca oitele stii?
- Ce crede toata lumea si ce face toata lumea aia inseamna ca este si bun. Nu e mereu asa.

Asculta-ti propriul instinct, voce interioara, si nimic mai mult. El iti indica ce e bine pentru tine si ce nu chiar daca contravine majoritatii oamenilor, asta e, suntem diferiti, nu vom fi vreodata toti la unison.

Apoi, intr-un anume moment, acei oameni care s-au nascut fara credinta si care au fost bombardati o perioada, pot reveni la starea in care s-au nascut(atei) sau pot alege sa continue bombardati. Intelegi?

Nu e nici o tragedie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Ma duc sa scriu repede in piatra ca uit pana maine laughing
Te pup!

| price explică (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca esti ateu!

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor fugiiii!

| price explică (pentru Lizzu):

Da, insa eu voiam mai mult, intelegerea nonsensului pe care am sa il studiez intr-o buna zi, si va anunt ce am aflatlaughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru price):

Acu te iau la o invartia de ti se roteste capul toata saptamana. De ce ai tu impresia ca nu poti face mai mult? Aaaa, ai acu o faza proasta si esti un pic down, e alta poveste. Maine vei putea face mai mult, don't worry!

| anonim_4396 a răspuns (pentru price):

Stai linistit ca n-am eu treaba cu ateu, ne-ateu...tot o apa si-un pamant. Doar ziceam asa ca sa vezi cum se poate schimba credinta si fara mare agitatie si invinuiala.

| price explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de o faza, si nu ma indoiesc ca nu pot face ce vreau sa fac...este o perioada mai lunga, cam 3 luni in care trec de la credinta la respingerea acesteia si tot asa! Si totul a inceput de cand mi-au scos astia de la digi dicovery si mi-a bagat history, am inceput sa urmaresc Ancient Alien si sa ma indoiesc de tot ceea ce stiam! De aceea ce este acum in capul meu este un cumul de informatie acoperit de fum! Dar am altceva mai bun de facut decat sa ma indoiesc, pana la urma Biblia nu o fi adevarata Carte a Cartiilor, dar atat pe noi cat si pe Extraterestri trebuie sa ii fi creat cineva, ca din neant nu se poate zic. Biblia a fost transmisa prin viu grai pana a ajuns sa fie scrisa, si probabil ca unele informatii au fost schimbate sau pierdute, dar un Dumnezeu tot trebuie sa existe!

| anonim_4396 a răspuns (pentru price):

Hai sa-ti zic o chestie: Dumnezeu nu scrie carti, pentru ca ar anula liberul arbitru din start. Alea sunt niste infformatii pe care le-au trait oamenii si niste sentimente si idei pe care le-au compactat intr-o carte si le-au transmis mai departe. Foarte frumos din partea lor, nu e vina lor ca au fost intelese gresit.
Acum sa ne intoarcem la tine. Ce simti in inimioara ta? Exista sau nu? Mergi dupa ce simti. Asta este cel mai important.
Si mie-mi place Ancient Aliens, dar nu o iau chiar asa cum mi-o servesc ei. Sunt presupuneri, se poate si cum spun ei, se poate si sa fi fost facuti de aliensi...de ce nu. Din punctul meu de vedere treaba asta nu schimba cu nimic perceptia mea. Tot am tot soiul de energii care circula prin mine, tot am ADN, tot eu sunt pana la urma.
Avem imaginatie foaarte puternica si ne imaginam foarte complicat!

| Lizzu a răspuns (pentru price):

Stiu la ce te referi, realitatea lasa de dorit cateodata si daca esti o persoana atenta la detalii vezi multe nereguli si scapari in realitate.
Nu esti singur, eu m-am intrebat acum ceva timp daca nu cumva traim ca in "Matrix" in realitate, asa ca...

Mai sunt persoane.

| Lizzu a răspuns (pentru price):

"Trebuie" sa existe atunci cand noi ne dorim ca ceva sa existe si avem nevoie ca ceva sa existe.
"Nu trebuie" atunci cand nu ne dorim si nu ne trebuie,atunci cand nu ne intereseaza, intr-un cuvant.

Stiu emisiunea,si eu ma uit pe History. Este foarte interesant,mi par exceptionale emisiunile de genul asta,mai afli lucruri noi,mai pui in balanta ceea ce crezi tu cu ceea ce vezi.
Tot ce se intampla si tot prin ce trecem ne ajuta sa ne formam in final o idee a noastra,sa luam o decizie,pentru ca avem nevoie sa luam una; sau daca te simti bine traind in confuzie sau la mijloc undeva in toata treaba asta, e ok.

Fiecare e liber sa creada ce doreste, ce simte ca il defineste, ce ii defineste perceptia despre lume si propria gandire happy

Toti, cred eu, trecem printr-o perioada confuza la un moment dat legata de viata in general. Nu e gresit sa-ti pui intrebari si sa incerci sa afli raspunsuri. Nu e gresit sa analizezi daca asta simti sa faci si ceva te indeamna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru price):

Subconstientul este cel care stie ce ai tu nevoie cu adevarat. Daca el iti spune sa o lasi mai moale cu zbaterea si dezbaterea pentru si despre viata, apoi las-o mai moale ca n-o fi bai. De obicei, de oameni, se lipeste acea credinta care le face lor personal cel mai bine pe moment. Credinta se poate schimba oricand, ca asta este rolul creierul, sa gandeasca si sa-ti transmita impulsurile de care ai nevoie. Nu te fugarestee nimeni sa te pedepseasca pentru nimic. Pentru simplul fapt ca esti liber sa traiesti exact asa cum doresti tu. Si daca vrei sa te schimbi o data la 3 zile, tot nu-I bai. Relax si enjoy life!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelasi lucru mi-se intampla si mie sunt confuz si caut raspunsuri insa par ca nu vor sa vina.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsurile nu vin la tine.Ele trebuie cautate. Ferice de cel ce cunoaste adevarul.

| price explică (pentru anonim_4396):

Daca vei citi Cartea lui Mormon si Coranul vei vedea ca exista diferente enorme, si te vei uimi in ceea ce cred unii, si cum apar unle credinte! Cum iti explici ca Enstein a reusit sa scrie 3 carti de o importanta colosala in doar un an, in conditiile in care ii trebuia 3 vieti pentru cercetari! El avea lobul frontal mai maredecat normal, iar dupa moartea sa s-a descoperit ca, creierul sau este ca al unuia de 25 de ani, perfect sanatos. Aceste informatii spunea el ca le primeste atunci cand intra intr-o stare de meditatie profunda, o stare indusa de el unde putea lua legatura cu alte fiinte din afara galaxiei noastre. De ce spun asta, e o teorie proprie, daca cercetezi un pic vei vedea ca la majoritatea intelectualilor se intampla acelasi fenomen, Enstine dupa acele 3 lucrari nu a mai scris nimic, un indian al carui nume l-am uitat, spune ca putea lua legatura in somn cu o zeitate, care ii aducea f multe informatii, apoi se trezea brusc le scria si incerca sa le demonstreze. Astazi acele informatii au fost descifrate si par sa fie modul de creare a unei porti vortex care sa ne asigure trecerea intr-o lume paralela si catre alte planete.
Am cercetat aceste fenomene, si am fost surprins sa aflu ca americani ascun informatii care ar putea creea valva, in unele din articolele dintr-o biblioteca care a fost arsa pentru a ascunde unele informatii, o foicica naravasa a zburat in mainiile unui om al strazi, si cum la ei pana si oamenii strazii sunt cititi, acesta a publicat acel articol, in care un colonel si un sergent erau in patrulare, dupa lasarea serii au vazut cum in padurea din apropierea lor o nava spatiala se lasa la pamant, ajunsi acolo colonelul pune mana pe nava si i-se transmite un cod binar pe care l-a scris pe carnetelul sau. Codul a fost descifrat, avand lungimea a 4 pagini, codul spunea ca "procesul de dezvoltare a rasei umane continua" si apoi niste coordonate ale unei insule disparute care dupa cateva studii pare sa fie atlantida. Unde este religia in toate acestea, de ce nu scrie nimic de levitatie si alte lucruri de care oameni au ajuns sa fie capabili. Deci singura optiune ramasa pentru mine este sa cred in Dumnezeu dar nu si in religie!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Incotro vremsa ne indreptam cu fuga dupa bani,putere si o carieraq de succes? Catre conditii mai bune desigur. Femei, BMV-uri, Ferrari, case de lux, respectul societatii in care traim.Lucruri efemere.Dar traim intr-o lume efemera la propriu.N-avem ce face.Trebui sa ne dedicam materialului mai mult decat spiritualului si aici ma refer la Dumnezeu, care POATE exista, ceea ce inseamna ca avem o viata si nu una vesnica.Mass-media,ne tine la curent cu ce se intampla in lume, ce ai spus tu despre mass-media, este valabil la noi, romanii.Mi se face deja scarba cand aud la TV de viata nu stiu cui, daca vrea sa aiba copil ce pl m a facut mai de mult cand a facut prima oara laba.Astea-s ca*aturi care nu folosesc nimanui.Si ipoteza e ca se castiga bani din asta.Ce am mai constatat e ca din aceste motive nu mai suntem uniti, fuga asta pentru bani ne-a orbit si-am uitat de "iubirea semenilor", pe cat progresam mai mult cu atat ne infundam mai tare.Si cine stie. Poate mai tarziu va trebui sa platim totul.Dar nu in bani.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Sunt credincios, dar cred cu tarie ca scopul vietii nu este sa fii sluga lui Dumnezeu.Cel mai probabil asa considera si El.Ci sa fii FERICIT/A.Si poti fi fericit ascultandu-I poruncile, mai tare deacat daca a-i pacatui.Pana la urma te lasa sa faci tot ce vrei.Numai sa nu-ti faci rau tie si celor din jur.In asta consta evitarea pacatului, cel putin in opinia mea. Daca exista Dumnezeu, oare de ce ne-a creat? Nu-i logic? Ca sa raspandeasca fericirea.Nu sa stie doar El cum e viata.Ca om, daca tot ti se cere sa raspandesti ajutorul si iubirea, evident ca asta face si Dumnezeu.De altfel, si-ar incalca propriile principii daca nu ar face asta.Si uite ca asta-i scopul.Raspandirea iubirii si obtinerea fericirii adevarate de pe urma acesteia.In opinia mea, din nou.

| Rock10 a răspuns:

Crezi că este cineva care a descoperit cu adevărat sensul vieții sau rostul său în această lume? Cu siguranță nu sau cel puțin nu pe deplin.
Dacă omul ar ști asta ar dispărea misterul, magia ce ne ține in viață.
Mi-am pus de multe ori aceleași întrebări și negăsind răspunsul am decis să pășesc în mister fără nici o teamă!
Cât despre dumnezeu și sfinți ...nu vreau să par crud, dar nu cred că există! Insă "minuni" sunt printre noi la tot pasul.Trebuie doar să privești din alt unghi.

| price explică (pentru Rock10):

Da dar tot acest farmec de care spui ma face sa caut pana in adancul tuturor explicatiilor teoretice stintifice, religioase si tot asa...

| Rock10 a răspuns (pentru price):

Te înteleg!
Singura concluzie la care am ajuns după îndelungate autoanalize, cărți, articole și filme pe diverse teme este că fiecare om este doar un atom pentru acest univers. Deci prin tot ceea ce faci tu (deciziile ne aparțin 100%) schimbi într-un mod infirm de mic universul si viitorul.
Legat de ''nonsensul ce ne înconjoară": Cred că cei mai mulți dintre oameni au o problemă cu deținerea controlului. In cazul pierderii acestuia apare teama. Având în vedere multitudinea din toate domeniile (artă, mâncare, mașini, magazine, tehnologie, culturi, obiceiuri, de fețe umane etc) este perfect normal ca totul să ni se pară incontrolabil.
Doar nu am vrea să devenim niște roboți și fiecare să își cunoască perfect rolul în societate și locul (toți vrem să progresăm)!
Lucrurile mi se par perfect normale în condițiile numărului de oameni pe care l-a atins Terra si vitezei cu care se desfășoară toate activitățile!

| price explică (pentru Rock10):

Da, dar incotro ne indreptam, pentru ce toate aceste eforturi si sincer as prefera sa stiu trecutul cu adevarat. Ai intr-adevar si dreptate in ceea ce spui, este ca la un joc nu sti care este urmatoare misiune, totul este un mister(gen mafia2laughing ) nu sti ce urmeaza dar tu ca jucator sti scopul, finalizarea jocului care sa fie oare echivalent cu moartea fiecaruia dintre noi? Totul sa fie oare "un joc" in care luptam, si iarasi apar intrebari pentru mine, de ce trebuie sa respect o religie o regula si tot asa, pentru ca mai nou, ca sa crezi in Dumnezeu trebuie sa dai ceva bani, biserica a devenit o afacere profitabila iar noi ne invartim ca gaina in jurul cotetului!

| Rock10 a răspuns (pentru price):

Hai să lăsă puțin religia și pe dumnezeu deoparte. Eu sunt ateu.
Consider că regulile ca și religia au fost create de oameni pentru a menține pacea si echilibru.
Lucrurile au degenerat iar acum religiile din cauza numărului tot mai mic de credinciosi si a scăderii fondurilor financiare, au adoptat o politică conspiraționistă de genul: "omenirea se îndreaptă spre pierzanie", "totul e din ce in ce mai rău, malefic" sau "dumnezeu o să îi judece aspru pe cei nesupuși" etc.
In viața asta putem fi atât creatori cât și jucători. Eu stabilisesc ce misiuni să îndeplinesc/abandonez ( facultate, job, căsnicie, copii, divorț etc), tot eu sunt și cel care face toate demersurile să îndeplinescă misiunea, însă ca în orice soft intervine și "virusul", degradarea umana până la moarte.
Nu știu de ce m-am născut în țara/orașul/familia asta sau de ce murim (poate că e o simplă serie de evenimente haotic aranjate din punct de vedere cronologic... DACĂ AFLI CEVA ANUNȚĂ-MĂ) dar știu că eu decid ce misiune încep și cum vreau să o îndeplinesc!

| price explică (pentru Rock10):

Ai perfecta dreptate...mai am 2 luni de fac dupa care las tot ce am facut sau tot ce sa vrut sa fac si incep sa studiez viata, cand ajung sa ii inteleg sensul te anunt, pana atunci f...t si beaulaughing

| Rock10 a răspuns (pentru price):

Dacă începi studiul vieții din adâncul unei sticle vei descoperi absolutul... problema e că î-l vei pierde imediat cum te vei trezi din beție.
Deci succes! Eu mai am încă 2 ani de facultate...deci timp suficient de căutat absolutul...

| price explică (pentru Rock10):

Tare astalaughing

| LifeisALL a răspuns:

Cea mai mare minune e viata, daca stii cum s-o traiesti.Doar fa ce-ti place si ignora mass-media. Oamenii aceia irosesc viata pentru putina faima. Omul cu adevarat liber e acela care realizeaza ca gandurile sunt doar simple idei ale constiintei, ci nu constiinta insasi. Life's too short to worry. Life's too long to wait happy