emanuellex
| emanuellex a întrebat:

"Mai bun este sfarsitul unui lucru decat inceputul lui..." Sunteti de acord?

31 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu una - nu.
Prefer inceputurile...care iti dau speranta, care te fac sa crezi ca totul e posibil, care sunt pline de mister, de aer proaspat, de necunoscut, de usi deschise. Nu si sfarsiturile, care lasa un gol adanc in suflet, care te frang, te demoralizeaza...si tot ce mai poti sa faci, e sa speri ca va urma un nou inceput.

Insa nu, nu m-as plange, daca s-ar sfarsi criza economica, durerile de cap, mancarea arsa, cruzimea, prostia, rautatea...

| Vizitiul a răspuns:

Ambele sunt necesare! De ce? Pentru ca, atunci cand incepi ceva, te ambitionezi sa traiesti si experienta sfarsitului. Cand ajungi la sfarsit, iarasi, o iei de la capat, cu un alt inceput. Pana la urma, asta este scopul vietii, sa incepi, sa sfarsesti, iar sa incepi si tot asa. Trebuie sa fim mereu activi, mereu curiosi, mereu in cautare de nou.

| Vizitiul a răspuns:

Flav-Daca nu iubesti, nu mai simti nimic? Iubirea nu este singurul sentiment care se simte...O fi iubirea un sentiment frumos, dar deseori este inlocuit de sentimente mai putin frumoase. Sentimente pe care, totusi, le simti.

| Vizitiul a răspuns:

Flav- Sentimente mai putin frumoase...Stii tu la ce m-am referit. Ura, suferinta, orgolii etc., astea-s mai putin fericite, sa nu zic urate. "Cand incepi sa iubesti, mai bine este cand nu mai simti nimic?" Aici unde-i logica?

| Flav a răspuns:

Mda, toti copiii sunt de acord.
Cand incepi sa iubesti, mai bine este cand nu mai simti nimic? Guess not.

| Flav a răspuns:

@Vizitiul - te contrazici. Daca iubirea este inlocuita de sentimente mai putin frumoase, dupa exprimarea ta, atunci unde doresti sa ajungi? Ai dorit o antiteza sau mai bine zis o paralela, pe care n-am inteles-o, contrazicandu-te singur cu ''mai putin frumoasa''.
Nu ma intereseaza cu ce este inlocuita. Orice lucru poate fi inlocuit, daca e sa filosofam, dar cand afirmi singur ca e mai putin ''slefuit'', atunci unde bate logica ta?

| Flav a răspuns:

@Vizitiul - cand incepi sa iubesti'' - inceputul unui lucru (vezi intrebarea)
- ''mai bine este cand nu mai simti nimic?'' - sfarsitul lucrului.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Mai bun este inceputul pentru ca de el depinde tot! Atat evolutia acelui lucru cat si sfarsitul sau! Nu exista un sfarsit fara un inceput!

| Dmesss a răspuns:

Cu intrebari de genul asta ti-ai castigat statutul de expert?

| Borgir a răspuns:

Daca sfarsitul nu este bun inseamna ca inceputului i-a lipsit ceva.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu obligatoriu, si nu mereu!

Vechii latini spuneau ceva de gen: " Finis coronat opus".

Raportand la prezent si tematic, putem spune ca, daca faci Dragoste si nu ajungi la orgasm, parca nu e tot aia, nu?!

Conteaza totusi trairile, eforturile, Speranta, Afectiunea, si proximitatea corporala, Comunicarea, Emotiile, etc.

| Libelle a răspuns:

Nu

| Azm a răspuns:

Depinde, daca este vorba de ceva bun, as spune ca dimpotriva. Daca vorbim de ceva rau, atunci ai dreptate.

| ShadowAngel a răspuns:

Da absolut.un lucru la inceputul lui nu este atat de reusit.pe parcursul timpului el se imbunatateste fiindaca tot este upgradat... upgradarile acestea vor depasi limita accpetata si ne va dauna!
deci sfarsitul lui ne va scapa de raul facut!

vorba aia: creste stiinta scade credinta!

| TPMTotiPentruMine a răspuns:

Mai bun este sfarsitul unui lucru BUN, decat de exemplu sfarsitul unui lucru Rau. sau mai bun poate fi inceputul unui lucru rau care se poate termina oarecum cu bine, sau inceputul unui lucru bun care se termina cert, cu bine. nu este bun inceputul unui lucru bun care s`ar putea termina cu rau, se mai intampla. dar oricum, mai bun este sfarsitul unui lucru, pentru ca daca acest lucru consta in ceva rau, ai fi fericit ca s`a terminat. si daca consta in ceva bun, ai trage foloasele dupa ce s`ar termina.
pupici papakiss

| TPMTotiPentruMine a răspuns:

Raspunsul meu mi se pare cel mai bunlaughing
serios fundite nu dai?big grin

| TPMTotiPentruMine a răspuns:

@Dmesss nu cu intrebarile iti castigi statutul de expert TPU. ci cu raspunsuriletongue

| WyvernSky a răspuns:

Buna
Sunt de acord cu tine...numai cand e vorba de scoala.Deci:
Buna ziua copii, ne-am adunat pentru pauzarolling on the floor
Mmm si sa oprim timpul si sa luam toate dulciurile de la magazinul de pe colt si gogoselele lui Adi
Hai nu e tare?rolling on the floor

| Carmen a răspuns:

Nu,absolut deloc. sfarsitul unei relatii cand te-ai implicat trup si suflet,sfarsitul unei etape din viata noastra(liceu,scoala), sfarsitul unui capitol(copilarie, adolescenta). doare tare.inceputul intr-adevar e greu, dar te acomodezi cu timpul si nu este mai rau decat sfarsitul ei.asta e parerea mea.

| agentulagent a răspuns:

Aici depinde de ce lucru este vorba:
-daca este un lucru placut este mai bun inceputul lui
-daca este un lucru urat este mai bun sfarsitul lui
fundita happy

| lavinia1994 a răspuns:

Nuuu! inceputul e mult mai bun smug

| deadyo a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau; urma alege.adica dupa ce se termina, se vede ce a iesit. daca incepi si nu termini ...degeaba,osteneala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord pentru ca asta se intampla doar in unele cazuri,nu mereu. Mai bun este sfarsitul atunci cand se termina cu bine. Pentru ca de obicei atunci cand totul se termina cu bine, amintirile devin frumoase.Tot ce se intampla rau pe parcurs devine frumos,tocmai pentru ca deznodamantul a iesit unul bun. Cand iese unul prost,atunci e clar ca vezi totul prost. Inceputul iubirii este mai bun decat sfarsitul ei,iar in povestile in care eroul la inceput trece prin multe dificultati pentru ca, la final, sa castige ceva este clar ca sfarsitul este mai bun.Cam asa se aplica.

| Sheisshe a răspuns:

Pai de exemplu"O prajitura, cand o incepi e asa buna...si cand o termini....mai bun e inceputul!

| DeGea1 a răspuns:

Da sunt de acord thumbs up

| ghtm a răspuns:

Desigur sunt de acord. Sa sfirsesti intotdeauna este mai placut decit sa incepi. Sfirsind un lucru, uiti de toate obstacolele ce le-ai avut in cale...

| 9999999999 a răspuns:

Si dumnezeu a simtit asta

| IceCream11 a răspuns:

Nu neaparat.De exemplu mai bun este inceputul unei relatii decat sfarsitul ei.Mai bun este inceputul unui sarut decat sfarsitul lui.Mai bun este inceputul unei prietenii decat cearta care o sfarseste.
Nu te supara pe mine, dar nu, nu stunt de acord cu ceea ce ai zis tu.Multe lucruri sunt mai bune la inceput decat la sfarsit, iar eu ti-am dat mai sus mai multe exemple pentru a-ti dovedi.
Sper ca ti-am raspuns intr-un fel favorabil la intrebare.O zi buna!

| pAtRiCiA4EVER a răspuns:

Mult mai bun...