| Kosuchin a întrebat:

Multi afirma caaa...cred in Dumnezeu. Dar, cati dintre ei, se refera la Yahweh al lui Avraam?

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Exista doua religii ce se cred a fi urmasii lui Avraam. Sunt crestinii, care pretind ca se trag din Isaac, fiul lui Avraam, pentru ca Isus Hristos este un urmas al lui, genealogic vorbind, si musulmanii, care pretind ca se trag din Ismael, fiul nelegitim al lui Avraam. Daca intrebi ambele tabere, iti vor spune ca cred in Yahweh al lui Avraam, insa cred ca doar crestinii au dreptate, pentru ca Mohamed a venit cu "revelatia" lui in plus, si astfel a distorsionat adevarul cu privire la Yahweh.

| wales a răspuns:

Trebuie știut! Alfabetul ebraic nu conține vocale. Toate verbele lor sunt la prezent și din context se înțelege trecutul și viitorul.
În alfabetul ebraic numele Lui Dumnezeu i-L întâlnim scris cu 4 litere consonantice '' YHWH '', iar uzanța vocalizării în anumite lecturi, cântece etc o întâlnim în diferite forme de pronunţie:
'' Yahweh, Yahwc, Jahwec, Jave, Jehovah etc ''.
Pentru evrei numele de Dumnezeu '' YHWH '' era considerat sacru și nu se folosea oricum. Din acest considerent scriitorii V.T- au folosit o serie de apelative divine. Ex: Adonay = Domn.
Chiar și în Septuagintă '' traducerea greacă a V.T.'' pentru numele Lui Dumnezeu, sa folosit cuvantul grecesc '' Kyrios = Domn ''.
În toată biblia întâlnim în dreptul Trinității foarte multe apelative divine.

| faraharamaica a răspuns (pentru wales):

Vad ca esti informat despre numele lui Dumnezeu(Elohim sau Yahweh sau cel mai corect Tata Ceresc asa cum ne invata Isus-Yahushua-sa ne rugam), poti sa imi spui si mie unde ai gasit referimente la trinitate in Biblie? Eu o studiez de ceva timp si am gasit ca trebuie sa ne inchinam doar unui Dumnezeu si nu unui sampon(Hedensholders 3 in 1). O singura data in Bibliile in Noul se mentioneaza botezul " in numele Tatalui, Fiului si Duhului Sfint" (traducerea corecta ar fi trebuit sa fie "pentru numele...") ceea ce nu incurajeaza pe nimeni sa creada in 3 Dumnezei. Exista in Biblie un singur Dumnezeu, Tatal si un Fiu al acestuia Yahushua. Duhul Sfint care este mentionat in Vechiul si Noul Testament(mai corect ar fi Marturie) este "turnat peste", "suflat peste" "dat", etc., cum crezi tu ca poate fi o persoana? Duhul Sfint apartine Tatalui si Fiului pentru ca au aceeasi esenta divina, este ca si sufletul sau duhul din noi pe care Dumnezeu l-a suflat (ruach) in narile primului om Adam si care e evident ca nu este alta persoana decit noi. Trinitatea este o inventie crestina(in crestinatate) si nu numai, preluata din alte religii pentru a contopi religiile intr-o singura credinta din motive interesate(vezi Noua Ordine Mondiala).In realitate in toate credintele exista un zeu mama, unul fiu si altul tata. Asemanarea cu religia evreiasca nu e intimplatoare, in realitate sint obiceiuri(datini) create in jurul aceleiasi idei de dumnezeu. Noe a avut 3 fii care au creat 3 rase diverse. Fiecare dintre acesti fii au plecat cu familiile lor si au intemeiat natiuni diverse, avind totusi simburele credintei lui Noe pe care au distorsionato in mod diferit obtinind noi religii dar cu acelasi simbure de adevar in interior.

| wales a răspuns (pentru faraharamaica):

Îmi pare rău să văd că tu asemui Trinitatea cu un simplu şamponsad
Şamponul de care pomeneşti conţine 3 substanţe într-un singur produs, adică; 1+1+1=3. Dumnezeu este și trei și unul singur în același timp, dar nu și în același sens. El este trei ca număr de persoane, dar unul ca esență. El se manifestă în trei persoane, dar are o singură natură. Ar fi o contradicție dacă afirmăm că Dumnezeu are trei naturi într-una singură sau trei persoane într-o singură persoană. Însă nu avem o contradicție când afirmăm că Dumnezeu are trei persoane împărtășind o singură natură. Dumnezeu este ca un triunghi. Deși are trei laturi, triunghiul este unul singur. Colțurile, luate individual, nu formează triunghiul în întregul lui. Dumnezeu este ca unul la puterea a treia; 1x1x1=1. Dumnezeu nu este; 1+1+1=3, aceasta ar fi triteism sau politeism. Dumnezeu este unul singur, manifestându-Se veșnic și simultan în trei Persoane distincte.
Dumnezeu este dragoste " Şi noi am cunoscut și am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu față de noi. Dumnezeu este dragoste; și cine rămâne în dragoste rămâne în Dumnezeu, și Dumnezeu rămâne în el." 1 Ioan 4:16. Însă pentru ca dragostea să poată exista, e nevoie de cineva care să iubească " Tatăl " pe cineva " Fiul " și de duh al dragostei " Duhul Sfânt ". Așadar, dragostea însăși este o triunitate.

Într-adevăr, cuvântul '' Trinitate '' nu apare scris în Biblie, dar asta nu exclude triunitatea Lui Dumnezeu. Încă din primele versete biblice Dumnezeu ne vorbeşte despre triunitatea dumnezeirii.

1. Dumnezeu Tatăl: La început, Dumnezeu a făcut – Genesa 1:1. Prin cine le-a făcut? Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El - Ioan 1:3; acest verset îl vânează pe Isus.

2. Dumnezeu Fiul: Dumnezeu a zis – Genesa 1:3. A zis, a cuvântat, iar Cuvântul este Isus; La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu - Ioan 1:1.

3. Dumnezeu Duhul Sfânt: Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor – Genesa 1:2. Nouă însă Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adânci ale lui Dumnezeu – 1 Corinteni 2:10.

Dumnezeu spune în Genesa 1:26 '' Să facem om după chipul Nostru '', nu spune '' Să fac om după chipul Meu ''.

Acum, Isus a afirmat '' Eu şi Tatăl una suntem. '' Ioan 10:30.

Aşadar, dacă Isus este deopotrivă cu Tatăl trebuie să credem promisiunile Sale! Isus ne-a promis că ne va trimite un alt Mângâietor, adică Duhul Sfânt '' Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor, care să rămână cu voi în veac '' Ioan 14:16, rog citeşte până la vers. 26 inclusiv.

Mai întrebat următoarele, te citez:

`` poti sa imi spui si mie unde ai gasit referimente la trinitate in Biblie? Eu o studiez de ceva timp si am gasit ca trebuie sa ne inchinam doar unui Dumnezeu si nu unui sampon... ``.

De fapt, tu ai ridicat două probleme '' despre Trinitate care tocmai ţi-am explicat şi cui trebuie să ne închinăm ''. Hai să vedem ce spune Biblia cu privire la închinare şi în numele cui: Despre închinare la Tatăl nu mai dau exemple, consider că eşti de acord cu ele. Despre închinare la Dumnezeu Fiul:

`` Şi aruncau cu pietre în Ştefan, care se ruga şi zicea: Doamne Isuse, primeşte duhul meu! `` Fapte 7:59.

Deci, Ştefan se ruga Fiului. Isus este Mijlocitorul nostru '' vezi, Romani 8:34 ''. Rugăciunile noastre trebuiesc făcute în numele Fiului:

`` Mulţumiţi totdeauna lui Dumnezeu Tatăl, pentru toate lucrurile, în Numele Domnului nostru Isus Hristos. `` Efeseni 5:20.

`` În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiţi. `` Fapte 4:12.

Închinarea în numele Duhului Sfânt:

`` Dar voi, preaiubiţilor, zidiţi-vă sufleteşte pe credinţa voastră preasfântă, rugaţi-vă prin Duhul Sfânt `` Iuda 1:20.

`` Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuşi Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite. `` Romani 8:26.

| faraharamaica a răspuns (pentru wales):

Asa cum ai remarcat si tu : '' Eu şi Tatăl una suntem. '' Ioan 10:30.
se refera la 2 persoane si nu la 3. Daca in Biblie nu scrie nimic despre Trinitate ce nevoie ai sa inventezi tu una, nu e cuvintul lui Dumnezeu suficient pentru tine? Unde scrie sa ne inchinam Duhului Sfint? Despre El se vorbeste ca apartinind Tatalui si Fiului si nu ca de o persoana independenta. EX: duhul din tine e acelasi duh apartinind Tatalui suflat si in narile lui Adam. In multe versete gasin vorbindu-se despre Duhul Sfint ca fiind suflat, dat, pus peste... EX. :
Exod 31:1-6 Şi Domnul a vorbit lui Moise, zicând:. Vezi*, am chemat pe nume pe Beţaleelb, fiul** lui Uric, fiul lui Hur, din seminţia lui Iuda. Şi l-am umplut* cu Duhul lui Dumnezeu în** înţelepciune şi în pricepere şi în cunoştinţă şi în orice fel de meşteşug,...
Numeri 11:17 Şi voi coborî* şi voi vorbi acolo cu tine; şi voi lua din Duhul** care este peste tine şi-L voi pune peste ei;...
Numeri 11:25 Şi Domnul a coborât* în nor şi i-a vorbit şi a luat din Duhul care era peste el şi L-a pus peste cei şaptezeci de bătrâni...
Numeri 24:3 Şi Duhul lui Dumnezeua fost** peste el. Şi şi-a rostit profeţia...
Judecatori 3:10 Şi Duhul Domnului a fost* peste el şi el a judecat pe Israel;...
Iov 32:4 Duhul* lui Dumnezeu m-a făcut şi suflarea Celui Atotputernic
îmi dă viaţă...
Ezechiel 38.14 Şi voi pune Duhul* Meu în voi şi veţi trăi;...
Ioel 2:28 Şi va fi aşa: după aceea* voi turna** Duhul Meu peste orice făptură...
Ioan 6:63 Duhul* este cel care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele pe care Eu vi le-am vorbitd sunt duh şi sunt viaţă...
Fapte 1:17-20 «Şi va fi în zilele din urmă, zice Dumnezeu, că voi* turna din Duhul Meu peste** orice făptură; şi fiii voştri şi fiicele. voastre vor profeţi; şi tinerii voştri vor vedea viziuni şi bătrânii voştri vor avea
vise; da, chiar şi peste robii Mei şi peste roabele Mele voi turna în
zilele acelea din Duhul Meu, şi* vor profeţi. Şi voi* facem minuni sus în
cer şi semne jos pe pământ, sânge şi foc şi negură de fum. Soarele* se va preface în întuneric şi luna în sânge, mai înainte de a veni ziua Domnului cea mare şi glorioasă...
In toate pasajele se vorbeste despre Duhul lui Dumnezeu...asa cum tu ai un duh de viata in tine, dat de Dumnezeu si care nu este o alta persoana
decit tine asa si Duhul lui Dumnezeu apartine Lui fara sa fie o alta
persoana. Ar trebui sa fim mai umili si sa nu completam noi cuvintele sfinte si nici sa nu le dam semnificatii noi... Biblia in sine este scrisa intr-un mod simplu si usor de inteles, binenteles daca nu sintem printre
cei care " au ochi si nu vad " si/sau "au urechi si nu aud". Isus insusi ne spune clar cui sa ne rugam, "Tatal nostru care esti in ceruri..."
Mie personal imi e de ajuns un singur Dumnezeu Mare si Atotputernic
care nu imparte puterea lui cu altii, si nu face jocuri de scena creind piese de teatru ca trinitatea compusa din 3 actori care isi aleg rolurile... e ridicol!

| wales a răspuns (pentru faraharamaica):

Biblia ne învaţă să ne rugăm Tatălui '' Matei 6:9 ''. În numele Fiului '' Efeseni 5:20 ''. Prin Duhul Sfânt '' Iuda 1:20 ''. Rugăciunea este îndreptată Trinităţii.

În Isaia 48:16 şi 61:1, Fiul vorbeşte făcând referire la Tatăl şi la Duhul Sfânt. Compară Isaia 61:1 cu Luca 4:14-19 pentru a vedea că Fiul este Cel care vorbeşte. Matei 3:16-17 descrie momentul botezului lui Isus. Aici este prezentat Dumnezeu Duhul Sfânt coborând asupra Lui Dumnezeu Fiul în timp ce Dumnezeu Tatăl proclamă plăcerea Sa în Fiul. Matei 28:19 şi 2 Corinteni 13:14 sunt alte exemple asemănătoare ale celor 3 persoane distincte din Trinitate.

Cele 3 persoane care formează Trinitatea sunt prezentate distinct în diverse pasaje biblice, astfel: În Vechiul Testament Dumnezeu Tatăl este prezentat ca Domn '' Geneza 19:24. DOMNUL are un Fiu '' Psalmul 2:7, 12; Proverbe 30:2-4 ''. Duhul Sfânt este reprezentat distinct faţă de Dumnezeu Fiul '' Numeri 27:18 '' şi faţă de Dumnezeu Tatăl '' Psalmul 51:10-12 ''. Dumnezeu Fiul este prezentat distinct faţă de Dumnezeu Tatăl '' Psalmul 45:6-7; Evrei 1:8-9''. În Noul Testament, în Ioan 14:16-17, Isus se adresează Tatălui despre trimiterea unui Ajutor '' Mângâietor '' şi anume Duhul Sfânt. Aceasta ne arată că Isus nu S-a considerat pe Sine ca fiind Tatăl sau Duhul Sfânt. Ia de asemenea în considerare toate pasajele din Evanghelii în care Isus se adresează Tatălui. Vorbea Isus cu El Însuşi? Nu. El vorbea unei alte Persoane din Trinitate şi anume Tatălui.

Fiecare membru al Trinităţii este Dumnezeu: Tatăl este Dumnezeu '' Ioan 6:27; Romani 1:7; 1 Petru 1:2 ''. Fiul este Dumnezeu '' Ioan 1:1, 14; Romani 9:5; Coloseni 2:9; Evrei 1:8; 1 Ioan 5:20 ''. Duhul Sfânt este Dumnezeu '' Faptele Apostolilor 5:3-4; 1 Corinteni 3:16; Romani 8:9; Ioan 14:16-17; Faptele Apostolilor 2:1-4 ''.

De fapt, chiar şi tu recunoşti într-o oare care măsură căci dumnezeirea este formată din trei persoane distincte:

`` Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. `` Matei 28:19.

Nu înţeleg ce doreşti de fapt de la mine?!

| wales a răspuns (pentru faraharamaica):

Citeşte te rog şi epistola 1 Ioan 5:

`` El, Isus Hristos, este Cel ce a venit cu apă şi cu sânge; nu numai cu apă, ci cu apă şi cu sânge; şi Duhul este Cel ce mărturiseşte despre lucrul acesta, fiindcă Duhul este adevărul. Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt, şi aceştia trei una sunt. Şi trei sunt care mărturisesc (pe pământ): Duhul, apa şi sângele, şi aceştia trei sunt una în mărturisirea lor. ``

1 Ioan 5:6-8.

| DorelSudoru a răspuns:

Multi cred pentru ca asa vad la majoritate

| faraharamaica a răspuns (pentru DorelSudoru):

Sa te fereasca Dumnezeu sa te doara si in celalalt!winking

| thealchemist a răspuns:

Da tie cine ti-a pomenit de numele asta? de unde stii tu sigur cum se scrie sau cum se pronunta? crezi cumva ca daca crezi in Dumnezeu si atat fara sa specifici un nume care nu are sens oricum nu crezi in adevaratul Dumnezeu?

| Kosuchin explică:

Ohhh @costis, crezi ca daca m-am "cumintit" in activitatea mea pe TPU, renunt la convingerile mele?
Nu-ti face griji, n-am sa sfarsesc musulmanwinking.

| Malphas a răspuns:

Dumnezeu, Yahweh, Alah, Shakira, tot un drac.

| Chris a răspuns:

Nu are importanta cum Il numesti, El e acelasi. Mie mi se pare ca e cam prea multa filozofie in jurul subiectului.In fine, imi place nickname-ul tau - e bestial! laughing

| costis a răspuns:

Multi se preocupa de ceea ce cred alti "multi", inainte de a avea ei reperele unui crez personal. Din postarile tale se intelegea ca esti ateu, acum ai devenit nostalgic dupa credinta celor de acum 5000 de ani? Daca saptamana viitoare citesti ceva despre budism, nu cumva ai sa fii budist pentru doua saptamani? Pe urma si Tao al chinezilor ar fi interesant. Poate ii aloci macar o luna... Totul e sa nu sfarsesti musulman, desi nu cred. Nasul meu imi spune ca il pastrezi in sertar pe Nietzsche.

| Anonymus314 a răspuns:

Yah.ajmxncbvt. lol, ce-i asta? parola la mess?
de ce nu poate lumea sa-i zica Dumnezeu, simplu?

| cristiancristir a răspuns:

Adevarul este ca majoritatea crestinilor nu au citit bublia. Ca daca te apuci sa o citesti iti pui intrebari si incepi sa te indoiesti. Prea multe lucruri nu se potrivesc.

| Bullweif a răspuns:

Este unul si aceeasi persoanahappy Yahweh e numele evreiesc al lui Dumnezeu, si desi religia mozaica(evrei traditionali) difera in oarecare masura de cea crestina(ortodoxa, catolica sau neoprotestanta), toti credem in acelasi Dumnezeu. In traditia evreiasca are multe nume, dar toate se refera la aceeasi persoana. Exemple de nume ar fi Yahweh sau Yehova, Elohim, Elohai, El-Sadai, El-Roi.

| eu17 a răspuns:

Salut. in primul' rand vreau sa iti spun ca-mi place username-ul tai, apoi sa iti spun ca problema religiei este una extrem de complexa ce, nu cred ca se poate explica in cateva cuvinte aici pe site-ul acesta. sincer mi-ar placea sa discut cu cineva pe tema asta ( intr-o maniera obiectiva, nee gresesc probabil ca va fi subiectiv). m-ar interesa strict ideea, nu atat numele biblic a lui Dumnezeu. o sa concluzionez asa " Ca-i spune Jah-Jah, Allah, Buhda sau Dumnezeu, culorile-s la fel in fiecare Curcubeu", o seara frumoasa. daca vrei, astept un PM

| Plague a răspuns:

Uhm, Yahweh e numele Lui Dumnezeu, deci la El se refera (sau eu cel putin la El ma refer). Stii tu, Dumnezeu, "Creatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute".

| Picasso a răspuns:

Un singur Dumnezeu a fost, este, exista si va exista, unii il "personalizeaza" asa este si cu biserica toate natziile, e un fel de a face bani, eu zic ca tooate astea " nickname-uri" si titluri de biserica nu stiu cum sa le zic, sunt de fapt niste ETICHETE