| Mariela_1621 a întrebat:

Nu e interesant ca numai credinciosii sunt posedati de diavol? Aseara m-am uitat la un documentar despre exorcizari si tot gandinduma la dezbaterile religioase de pe aici nu cred ca am vazut cazuri de atei ce sa fie posedati thinking

42 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Mih, cum iti explici cazurile de exorcizari rezolvate de preoti? Au fost oameni intr-adevar care prin ajutorul preotilor au scapat de aceasta posedare, boala, problema cum vrei tu sa-i zici.

| AvalohAlyn a răspuns:

Din cunostintele mele, omul de vine posedat daca este o persoana ispitita, slaba care desi credincioasa sufletul ii e tulburat de patimi, blesteme.Cum a mai zis cineva, de ce sa fie posedat un ateu cand ateul ii face pe plac necuratului? Persoanele care intra in contact cu Biserica, credinta intra si vrand nevrand cu spirite, energii, ispite si blesteme. Dar rugaciunea si Hristos il va salva.

| AvalohAlyn a răspuns:

Lupta intre crestini si atei e eterna.Eu zic sa nu ne mai batem capul cu nestiutorii,''atotstiutorii'', cu ''superioriii'' si sa ne vedem de treaba.

| Alphawolf a răspuns:

Parerea mea este ca nu exista diavol, deci nici oameni posedati. Exorcizarile sunt niste inscenari de oameni misei, iar cel posedat posibil sa fie bolnav de schizofrenie sau o alta boala mintala grava, si niciun fel de sedinte de exorcism nu il va vindeca pe bolnav. El are nevoie de calmante si tranchilizante, nu de exorcizari! Cred ca ai dreptate, ca sa fii posedat de diavol trebuie mai intai sa crezi ca el exista.

| Alphawolf a răspuns:

@AlanTigergerid
Nu imi explic pentru ca nu au fost cazuri. Daca afirma un grup de preoti implicit un grup de oameni ca a fost vindecata o anumita persoana posedata(mai bine spus schizofrenica) prin exorcizare, asta nu inseamna ca asa si este! Ca sa ma convinga pe mine cineva ca asfel de sedinte sunt adevarate trebuie sa cunosc eu foarte foarte bine persoana bolnava(posedata) dar si pe excrocii care au puterea de a vindeca.

| Alphawolf a răspuns:

@silviu
Cum adica daca nu cred in diavol ii fac pe plac? Nu este chiar logic. Cum sa ma inchin la ceva ce consider ca nu exista? Ca sa-i fac pe plac trebuie sa existe si deasemeni intentiile si planurile lui.
Eu ma straduiesc sa respect valorile morale(atat cat omeneste este posibil) ce ne sunt prezentate in Biblie dar nu pentru ca sunt scrise in Biblie ci pentru ca consider ca sunt necesare civilizatiei umane. Vrei sa spui ca comportamentul meu moral si faptele mele bune nu fac doi bani daca nu cred in D-zeu? De ce are D-zeu nevoie ca noi sa credem in el, sa-l slavim si sa ne inchinam lui daca prin fapte ii facem pe plac(atat cat omeneste este posibil)? Este oare creatorul absolut un tiran, mandru, orgolios, gelos? Crezi ca poate avea creatorul absolut aceste calitati negative de natura omeneasca?
Tu vrei sa ma faci cu cuvintele tale(parerea ta si a altora) sa inteleg ce scrie in Biblie, dar te asigur ca nu am nevoie de mijlocitori, ma multumesc cu puterea mea de a intelege aceasta carte, chiar daca am inteleso si voi continua sa o inteleg gresit.

| Alphawolf a răspuns:

@Silviu
Te inseli este exact invers. Eu daca fac un bine stiu ca este de folos, vad persoana pe care am ajutat-o cum se bucura iar mie imi creste inima dandu-mi o senzatie de satisfactie dar daca cred si ma rog divinitatii realizez ca degeaba o fac. Tu vrei sa spui ca D-zeu este un afacerist care a investit in noi si se asteapta sa traga ponoasele, iar cine nu ii aduce castig il va pedepsi? Pai nu are logica daca este creatorul absolut, nu are concurenta, el a creat totul, inclusiv pe diavol si logica lui, si il poate termina(distruge) mai usor decat pot eu distruge propria mea constructie. Daca exista un creator absolut, dupa cum am mai spus, lui ii datoram si logica noastra, si nu este greu de dedus ca nimeni nu ia trecut granitele, deci ne aflam in limita granitelor stabilite de El. Daca eu urmez ideile materiale pentru ca asa cred ca este bine, este pentru ca sunt creatia lui, urmez logica stabilita de El, si ma orientez si pun in balanta dovezile date de El. Daca ne-a facut cu ratiune si vrea ca sa fim mantuiti de ce nu ne-a dat sidovezile necesare in favoarea mantuirii, deci trag concluzia ca El nu vrea sa fiu mantuit. El ne-a oferit o logica si o realitate care o construim si o intelegem prin prisma observatiilor, experientelor si sentimentelor noastre in dorinta sau lupta pentru supravietuire iar in aceasta realitate pranormalul sau supranaturalul sunt doar superstitii din care si El face parte, iar Biblia sfideaza libertatea noastra si in unele cazuri chiar si logica.
Copilul vede, simte si aude dragostea parintelui dar eu nu vad, nu simt, si nici nu aud dragostea creatorului, si chiar daca copilul meu nu m-ar iubi si nu m-ar asculta eu tot l-as iubi, si i-as aplica pedepse suportabile.
Nu te amagi ca tu stii adevarul iar eu bat campii ca nu este excluc sa fie invers.Ai dreptate, nu are sens sa-ti pirzi timpul deschizindu-mi ochii ca eu oricum nu o sa pricep nimic. Ce este foarte clar ca unul din noi doi trebuie sa se trezeasca...

| Alphawolf a răspuns:

@AlanTigergerid
Ai mare dreptate! Intrebarea este la cine se potriveste mai bine cuvintele in ghilimele din raspunsul tau?

| Duhovnicul a răspuns:

Nu exista posedari doar oameni cu probleme psihice, sunt si persoane care se cred Napoleon sau Mihai Viteazu de ei de ce nu spui nimic?

soothe
| soothe a răspuns:

Nu este adevarat! oricine poate fi... Depinde cat esti de "interesant" pentru 'mnealui(partea proasta este ca, cu cat te "joci" mai mult cu chestiile astea, devii mai interesant)! Oricum, vorbim discutii, pentru ca ma indoiesc ca vrei sa discutam serios despre chestiunile astea!

soothe
| soothe a răspuns:

Nu inseamna ca daca tu nu stii, nu vezi, nu simti, nu intelegi un lucru, acela nu exista!

soothe
| soothe a răspuns:

@ silviu; am spus ce am avut de spus

| oz a răspuns:

@silviu
ajuta-ma sa inteleg te rog. Un ateu(pacatos dupa cum il numesti tu), in viziuna ta, face lucrarea diavolului.
Care este lucrarea diavolului? Spune-mi de ce un ateu este pacatos si un credincios nu?

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Bine că ai observat acest lucru, care nu e deloc interesant, e chiar normal.
Eu când eram mic, credincios fiind, mi-era frică de întuneric. Vedeam în fiecare colţişor de umbră ceva malefic care mă pândeşte. Dar de când gândesc liber, m-am eliberat de asemenea umbre ale fricii. Îmi dau seama că nu exista absolut nimic, totul este în închipuirea noastră.
Avea Eminescu un vers, ''Credinţa zugrăveşte icoanele-n biserici'' (Melancolie), care trebuie citit cu accentul pus pe cuvântul ''credinţa'', nu pe ''zugrăveşte''.

| laura64 a răspuns:

Orice om, cum a spus si soothe, poate deveni tinta. Dar sunt pe categorii, cei care sunt deja in tabara lor sunt intr-adevar mai putin interesanti, vor sa chinuiasca in general pe cei care se opun lor. Si trebuie mentionat ca diavolul poseda doar trupul acestora nu si sufletul.

| Silviu_7167 a răspuns:

Daca un ateu, pacatosul, face deja lucrarea diavolului, de ce sa se mai complice cu el?winking

| Silviu_7167 a răspuns:

@OZ toti oamenii sunt pacatosi, nu am afirmat ca doar ateii sunt. Insa, crestinii cred in Dumnezeu, Cel Drept, incearcand sa se caiasca pentru pacatele lor. Insa ateii nu. Ei nu cred in asa ceva, deci nu doar pacatosi, pagani cu o minte bolnava. Am mai incercat sa le explic unor atei, din punctul de vedere al unui crestin cum stau lucrurile. Asa ca nu am de gand sa mai explic odata aceste lucruri, fara nici un rezultat ca si data trecuta. Oricat as explica eu, ideile nu vi se vor schimba niciodata.

| Silviu_7167 a răspuns:

@soothe "Oricum, vorbim discutii, pentru ca ma indoiesc..." Vorbim discutii? Explica si pe intelesul nestiutorilor. raised eyebrows

| Silviu_7167 a răspuns:

@GenOm - Am tot respectul, admiratia si iubirea pentru cel de langa mine, atat timp cat nu huleste, ia in desert numele Lui Dumnezeu. Numele Creatorului Nostru. Cum ai putea tu, constient fiind, sa iei numele Celui care Iubindu-te atat de mult, ti-a oferit sansa la mantuire, pe care, stim cu totii ca nu o meriti, de asemenea nu o merita niciunul dintre noi. Pe acei pagani, care au nebunia de a afirma ca Dumnezeu nu exista, lepadandu-se de Dreapta Credinta ii numesc bolnavi, pagani, intunecati in gandire. Iar comentariile ce vor urma, cu privire la aceasta postare a mea, vor demonstra ca am dreptate.
Pe cel care l-am sfatuit sa nu isi bage coada unde nu ii este locul, banuiesc ca era un ateu, care, potrivit afirmatiilor, credea ca nu stiu cum e un crestin. Daca tin eu minte bine. Insa voi inceta sa mai comentez pe baza acestei probleme, prin faptul, ca nu doresc sa mai fac pacate judecandu-va. Am incercat intr-un fel sa va zdruncin judecata, demonstrandu-va ca nu e bine ce faceti. Am inteles ca nu se poate.

| Silviu_7167 a răspuns:

@mih33
"ca sa fii posedat de diavol trebuie mai intai sa crezi ca el exista."
Mihai, asa banuiesc ca te numesti, stii oare tu care este cel mai mare siretlic inventat de diavol pentru a ne indeparta de Dumnezeu? Acela de a-i face pe oameni sa creada ca el (diavolul, sa nu se inteleaga gresit) nu exista. Atata timp cat crezi ca el nu exista, vei sti ca nu se poate ca gandirea si faptele tale sa fie de fapt desarte, inchinate lui, continuandu-ti viata intru desertaciuni, pentru ca desigur, daca nu crezi in existenta diavolului, nu crezi nici in existenta Lui Dumnezeu. Poti fi ateu si sa fii placut oamenilor, prin prestatia ta, prin fapte bune, prin viata ta curata, insa aceastea toate, nu fac nici cat un graunte daca nu crezi in El. E mult spus un graunte. Si la judecata de apoi, nu stiu cum se vor putea contra-balansa faradelegile, cu faptele bune, insa fara de Dumnezeu.

@blairwitch2010 - Stii, de obicei nu obisnuiesc sa judec gramatica celorlalti, pentru ca, si eu am unele scapari, insa vazand ca ai pus acea cratima "Aseara m-am uitat", m-am gandit ca ar fi fost frumos sa termini toata intrebarea corect din punct de vedere gramatical, "si tot gandinduma".

Si uite, fiecare avem greselile noastre. Usor ne este sa judecam, insa mai greu e sa ne intelegem unii cu altii. Da, ai putea spune daca eu incerc sa inteleg pe fiecare, atunci de ce ma arunc cu o atata manie asupra celor care nu cred in acelasi dumnezeu, in care cred eu. Pentru simplul fapt, ca ii vad pe acesti frati ai nostri, cu ochii impaienjeniti de aceste vremuri, care, nestiind ce sa creada, aleg calea cea mai "usoara". Dumnezeu ne ofera atatea si atatea dovezi, insa noi nu, ne indoim de existenta Lui, chiar daca adevarul se afla in fata noastra. Nu putem accepta simplitatea. Cautam dincolo de aparente, tot mai adanc, insa nu intelegem nici macar suprafata, ceea ce ni se ofera fara sa fim nevoiti sa ne putem capul la contributie.

| Silviu_7167 a răspuns:

@GenOm
Stii, am intuit dinainte ca ai putea spune asta, ca impart oamenii in credinciosi si necredinciosi, pagani, prin faptul ca am afirmat "Am tot respectul, admiratia si iubirea pentru cel de langa mine, atat timp cat nu huleste, ia in desert numele Lui Dumnezeu.". Pentru ca ai zis ca judec fara sa cunosc, sunt nevoit sa iti aduc aminte alta afirmatie a mea, "Poti fi ateu si sa fii placut oamenilor, prin prestatia ta, prin fapte bune, prin viata ta curata, insa aceastea toate, nu fac nici cat un graunte daca nu crezi in El.". Am intalnit atei, care prin felul lor de a fi erau placuti, si iti era drag sa vorbesti cu ei, insa asta nu scuza faptul ca ei nu cred in Dumnezeu. Viata fara Dumnezeu, oricat de curata ar fi ea, este la fel ca si cea murdarita cu faradelegi, crime, s. a. m. d. Daca i-as cunoaste pe acesti oameni, asta nu mi-ar schimba parerea despre ei. Nu impart oamenii in categorii, si mai putin in credinciosi si pagani. Ei sunt frati ai nostri care nu au ajuns pe drumul cel drept, din cine stie ce motive. Din cauza lor, sau din cauza invataturii de acasa, etc. Mai dureros este faptul ca nu constientizeaza situatia in care se afla. Ai grait adevarul, nu sunt eu in stare sa arunc cu "noroi" in oameni. Insa nu pentru faptul ca nu ii cunosc. Ci pentru ca sunt si eu un pacatos ca si ceilalti, iar cand voi fi drept si placut intru-totul in fata Lui Dumnezeu, voi putea judeca pe ceilalti. Si nici chiar atunci. Prin afirmatiile pe care le-ai facut, inclin sa cred ca nu ai citit cu luare aminte la tot ce am spus eu, ci mai degraba fugitiv. M-ai judecat, spunand ca trag concluzii fara sa cunosc, insa te rog citeste si postarile mele din acest topic/intrebare. http://www.TPU.ro/......l-neaga-1/ Daca cineva afirma ca nu crede in Dumnezeu, nu mai este nevoie sa il cunosc. El deja s-a lepadat de Dumnezeu, iar faptul ca daca l-as cunoaste mi s-ar putea parea altfel, nu ar schimba asta. Ii numesc pagani, necredinciosi, in speranta ca intr-un tarziu se vor trezi si constientiza "somnul" in care se afla. Gravitatea greselii pe care o savarsesc.

| Silviu_7167 a răspuns:

Mihai, nu te inchini in mod direct lui. Este foarte logic, pentru cei care inteleg asta. Prin faptul ca tu, crezi ca nu exista asa ceva, nu vei putea vedea viclesugurile prin care te indeparteaza de Dumnezeu. Pur si simplu ceea ce faci si gandesti tu, nu are cum sa fie gresit, pentru simplul fapt ca el nu exista. "Vrei sa spui ca comportamentul meu moral si faptele mele bune nu fac doi bani daca nu cred in D-zeu?" Da, pentru ca aceste lucruri nu le faci intru Dumnezeu, nu le faci pentru ca sunt placute Lui, le faci doar pentru faptul ca asa crezi ca e bine sa faci, urmezi niste idei materialiste, nu crezi in Existenta Lui. Ce rost are sa faci bine, daca nu crezi ca iti sunt cu un folos? Atunci de ce nu savarsesti si fapte rele, ca da, cum nici faptele bune nu au un scop, nici cele rele nu ar trebui sa aiba asa ceva, nu?
"De ce are D-zeu nevoie ca noi sa credem in el, sa-l slavim si sa ne inchinam lui daca prin fapte ii facem pe plac(atat cat omeneste este posibil)?" Pentru ca, ca si unui tata, sau unui invatator, are nevoie de dovada ca noi Il iubim si stim care este rolul nostru in viata. Cred ca si tu, parinte fiind, daca inca nu esti vei deveni, ai fi tare suparat si maniat, daca fiul sau fica ta, nu te-ar asculta si nu te-ar iubi, cat timp tu l-ai creat/ai creat-o, ai suferit pentru el/ea. El ne-a oferit totul, viata si tot ce ne inconjoara. Si ce a cerut in schimb? Insa El ne iubeste. Foarte mult. In ciuda faptului ca nu credem in El, ca ne inchinam altor "parinti". Daca Dumnezeu ar fi fost intr-adevar un "tiran", "mandru", "orgolios", "gelos" ne-ar fi pierdut pana acum, insa nu a facut asta. El ne-a inteles flamanda nevoie de "libertate", de aceea ne-a oferit libertatea de a alege, intre bine si rau, cu riscul de a nu alege bine. Tu, ca parinte, ai avea dragostea necesara de a-i oferi copilului tau libertatea de a-si alege drumul in viata, cu riscul de a gresi? Majoritatea parintilor din dragostea lor pentru copii, aleg in viata in locul lor. Nu, El nu prezinta aceste calitati negative, care din cauza firii noastre omenesti s-au dezvoltat. Diavolul nu face altceva decat sa exploateze defectele oamenilor. Cum si iadul, nu este acel loc, pe care unii il stiu cu foc, si multi diavoli, invartind in oala cu necredinciosi. Iadul are mai multe trepte. Si fiecare isi gaseste iadul acolo, prin faptul ca ii sunt accentuate temerile, de ceea ce i se inspaimanta cel mai mult sufletul.
Nu vreau, neaparat sa te fac sa intelegi ceea ce scrie in Biblie, ci sa iti deschid ochii asupra unor lucruri evidente, pe care observ ca nu le stii, sau nu le consideri adevarate.

| Silviu_7167 a răspuns:

Dumnezeu nu are nevoie de rugaciunile tale si supunerea ta. Insa tu, muritor cu ale tale pacate de toate zilele, ai nevoie de mangaierea Lui si mantuire. Tu ai creat rugaciunea si slavile catre Dumnezeu, nu El ti le-a impus. Pentru ca El, in fond nu are nevoie de mantuire, ci tu, pacatos ce te numesti ateu ai nevoie de ea, pentru a dobandi viata vesnica, pentru a nu-ti pierde sufletul intru chinurile vesnice. Mi se pare o pierdere de timp sa mai explic, atata timp cat tu tot pe a ta o tii si oricat ti-as explica, nu m-ai putea intelege.

| Silviu_7167 a răspuns:

Sincer, as sta sa iti comentez toate raspunsurile tale negandite, insa nu mai pot. Am vazut ca nu se poate.
"daca nu ne caim in ultimele 20 de secunde din viata"
Prin smerenie oricine se poate mantui, chiar daca a ucis un om, sau mai multi. Chear si in cele 20 de secunde. Nu pot intelege gandirea aceasta a voastra. Pentru uciderea si unei muste, vei da socoteala Lui Dumnezeu. Trebuie sa dai dovada de smerenie, sa te caiesti pentru orice pacat. Si vei fi iertat. Insa pentru a fi iertat trebuie sa platesti la fel, un pret egal cu fapta. Daca pacatele nu se rasfrang direct asupra celui ce le savarseste, ele vor fi in acel neam si se vor trage multe de pe urma lor! Fii tu sigur caci acei oameni ucisi de el (omul pacatos), au si ei un rol.

NEGANDITE SUNT CAILE DOMNULUI.

Nici nu vreau sa ma mai gandesc, si sa ma infricosez de aceasta gandire a voastra. Of, Doamne... Paganilor, cand va ve-ti da seama de greselile pe care le faceti, dar oare cand?! Nici la a doua venire a Domnului nu veti crede! Dar ce vorbesc eu?! Nici macar cand sufletele voastre se vor chinui in iad, nu veti vedea adevarul!

| Silviu_7167 a răspuns:

Prin smerenie, credinta in Dumnezeu, si truda se pot misca muntii din loc, iar de aceasta putere multe generatii de pagani s-au infricosat! Pana si din iadul cel fara de fund se poate iesi! Iar cu acest ultim comentariu, voi inceta sa mai incerc sa iti explic.
Bafta in continuare si sper, ca in viitorul apropiat, vei descoperi pe Dumnezeu, Cel Drept!

| 16.laura.16 a răspuns:

Pai ei sunt cei vizati, de ce sa intre cel rau in ceilalti daca deja i-a castigat?!

| perla a răspuns:

Din contra ateii au o caruta de diavoli si ca atare nu au cu cine lupta ca diavolul ai lasa in pace, pe cand un crestin se lupta sa scape de el de aceea .diav.lupta sa-i traca de partea ateilor. si aclora care hulesc si ignora pe Dumnezeu.

| fosa.poplitee a răspuns:

Harciog, si eu am avut o groaza de cosmaruri ca al tau. Pana cand am incetat sa mai cred in Dumnezeu. Iti constientizai somnul tocmai pentru ca iti era teama si voiai sa iti dai seama ce se intampla de fapt. Si ai vazut... visai.

| fosa.poplitee a răspuns:

@ Harciog: Tot ce am spus este adevarat. Daca iti doresti, chiar putem vorbi in particular, sa facem schimb de "experienta".

| mirey_4137 a răspuns:

Eu cred ca este la fel ca si boala, paduchii, purecii etc se leaga doar de omul curat si sanatos de ce tiganii sau cei care tariesc in mizerie nu au boli, paduchi, purici si bolile, paduchii si purici trag la curat iar boala la omul sanatos care nu este imun la anumite bacterii. Asa si cu posedare este o provocare mai mare pentru diavol sa posede un om credincios pentru ca cei necredinciosi sau atei probabil deja sunt ai lui.