| aliceinchains a întrebat:

" Nu poți iubi un om care nu iubește pe nimeni. " ( Emil Hossu )

Oare? De ce?

Răspuns Câştigător
| Sihastrul a răspuns:

Paradoxul este ca se poate, si culmea, sunt mai iubiti decat cei care isi doresc asta.

| ToKen a răspuns (pentru Sihastrul):

Ai dreptate.

16 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Hai s-o luam altfel. Oare exista om care sa nu iubeasca pe nimeni? Un animal, o planta, un gand, o amintire? Eu nu cred asa ceva; n-ar mai fi om. Toti oamenii vor afectiune, toti au o latura emotionala/afectiva, atat ca nu toti lasa asta la vedere, nu toti accepta afectiunea celora din jur, desi au nevoie de ea. Poti iubi un om care nu iubeste pe nimeni pentru ca iubirea-i existenta si fara a fi materializata.

| harciog a răspuns:

Probabil ca se referea la faptul ca nu stie sa se daruiasca.Si cu citatele astea, depinde si starea in care erai atunci cind ai debitat maxima.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Poţi iubi un om care nu iubeşte pe nimeni, probabil pentru că el urăşte pe toată lumea, şi o să te iubească urându-te.
Nu genul comun de iubire, întâlnit peste tot şi nicăieri. Probabil unul şi mai intens care va ajunge să vă distrugă pe amândoi.

Mi-ai adus aminte de "La răscruce de vânturi". Din punctul meu de vedere, în ea se prezintă acest gen de iubire.thinking

| NoRestForTheWicked a răspuns (pentru RelaţiiCuClienţii):

In "La rascruce de vanturi" nu e chiar genul asta de iubire, pentru ca Heathcliff a iubito enorm pe Cathy si si-ai iubit si tatal vitreg, deci a iubit doua persoane si le-a iubit in adevaratul sens al cuvantului.
Pe langa toata ura ce o purta in el, a mai avut onoare si demnitate, a trait iubirea intens iar asta la facut om!

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru NoRestForTheWicked):

Heathcliff a iubit-o pe Catherine, urând-o.
A urăt tot ceea ce reprezenta ea până când aceasta a murit şi chiar şi după moartea ei.
Şi ura nu l-a oprit s-o iubească obsesiv toată viaţa. La asta m-am referit.

| MenInShadow a răspuns:

Poti iubii un om care nu iubeste pe nimeni, dar nu dureaza mult. Pt ca daca acel om nu iubeste pe nimeni, si nu v-a iubii vreodata, e clar ca nu ai nici o sansa deci, tu il iubesti, el nu, si la un moment dat ajungi sa nu-l mai iubesti si tu...
Asta cred eu.

| Himera a răspuns:

Nu sunt de acord cu afirmatia, poti sa iubesti un om care e hain, cred ca se pune insa problema timpului : dupa o perioada te saturi de atitudinea lui, nu mai gasesti nimic placut la el(depinde si de genul de iubire), constati ca e sec si ca eforturile de a-l schimba sunt inutile.

| NoRestForTheWicked a răspuns:

Pentru ca e greu sa iubiesti un psihopat, nu-l poti iubi pe Hannibal Lecter, un om cat ar fi de mizantrop, crud, insensibil, iubeste sau a iubit cel putin o persoana in viata( parinti, frate, sora, sotie, prietena, bunici etc...)
Asta e parerea lui Emil Hossu, unii o impartasesc altii nu!
Mare om! Odihneasca-se in pace!

| petrica1111 a răspuns:

Cu adevarat un citat foarte profund.In primul rand vreau sa spun ca dragostea este imprevizibila, deci te poti indragosti oricand de oricine. Ceea ce inseamna ca dragostea nu are reguli.nu poate fi anticipata.Este un sentiment atat de inaltator,atat de complex.
In alta ordine de idei,daca te indragostesti de cineva care nu iubeste pe nimeni,in timp, iti vei da seama ca acea relatie nu este posibila, astfel iti dai seama ca nu poti iubi pe cineva care nu iubeste pe nimeni.
Deci sunt de acord cu afirmatia lui Emil Hossu. Funda?batting eyelashes

| 0rlando a răspuns:

Ba poți, dar nu ajută la nimic.

| Dedeeeee a răspuns:

Pai parerea mea este ca iubirea trebuie rasplatita cu acelasi sentiment... daca tu oferi iubire trebuie sa simti si tu la randul tau ca esti iubita... daca persoana pe care o iubesti e indiferenta sentimentele tale se sting.

| mihaela2808 a răspuns:

Pai tu de ce sa il iubesti daca el este crud cu toata lumea inclusiv cu tine, ca si tu faci parte din toata lumea.Dar totusi daca depasesti calitatile lui neglijente, pline de ura il poti iubi mai exista unele filme sau carti de genul asta.

| aliceinchains explică (pentru mihaela2808):

Hmm... pentru mine, iubirea nu are limite. Daca el e "crud cu toata lumea", asa cum zici, pot sa-l iubesc, chiar de ma uraste sau mai rau. Nu conteaza, caci eu nu astept nimic in schimb. happy

| Delicacy a răspuns:

Iubirea este necondiţionată.Tu poţi iubi persoana aceea şi fără să ai certitudinea că poartă aceleaşi sentimente ca tine.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Pentru ca acesta nu te poate iubi nici pe tine, asa ca daca incerci sa nu ai sperante, am incercat pe pielea mea si nu a fost frumos. Funda?happy