| RAY a întrebat:

O forta sau ceva mentine totul in echilibru sau e totul haotic? ceva anume protejeaza pamantul si il mentine protejat de comete,asteroizi, meteoriți sau e doar noroc?

Răspuns Câştigător
| Vanishgold a răspuns:

Pentru ca pamantul este alcatuit in asa fel incat sa aiba un echilibru. Cand s-a format si-a luat fix ce a avut nevoie sa-i fie bine. Toate planetele au un echilibru, doar ca fiecare are propriile legi, de aia e dezordine in Univers si nu putem noi sa aflam tot. Legile nu sunt universale, fiecare corp sau aproape fiecare fiind unic, iar toate la un loc creeaza un haos chiar daca ele sunt organizate.

57 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu unul mereu am fost sceptic legat de noroc(vorbesc la general). Depinde ce punct de referință îți iei atunci când zici haos. Din punctul meu de vedere de făptură care poate gândi cât să îți răspundă la întrebare, echilibrul e mai mult decât satisfăcător iar probabilitățile deocamdată sunt în avantajul nostru. Însă universul e imens, în condițiile actuale era și normal ca undeva să existe și probabilități mai mari. Însă și aici depinde de un punct de raportare. Toate astea se întâmplă într-o limită, într-un interval și acel interval a dat de asemenea posibilitatea ca să existe în funcție de dimensiunile universului o altă posibilitate favorabilă nouă. Nu cred că putem spune într-adevăr dacă e complet normal că lucrurile stau așa sau că suntem rezultatul unui șir de coincidențe pentru că nu putem să ne raportăm la altceva decât la ce s-a întâmplat în universul nostru care pentru noi e unic și reprezintă realitatea absolută.

| relian a răspuns:

Pamantu nu este o nava spatiala unde tu ai face ca totu sa fie pus la pct ca sa poti supravietui.Deci in cazul asta nava este facuta dupa aparitia vietii,pe cand in cazul de care tu intrebi aparu Pamantu si conditiile intai,apoi in aceste conditii aparu viata, deci nu-i vorba de noroc, de echilibru, is niste conditii unde se poate dezvolta ceva sau nu.E ca si o reactie chimica, daca is elemente care reactioneaza si conditii ce intrunesc asta are loc reactia, daca nu nu se intampla nimic.Chestia asta cu echilibru cu vai va dati seama tote is exact cum trebuia si unde trebuiau sa fie laughingzic aia care vor so dea in alte alea.
Pai ba frate conditiile astea erau dinate de aparitia vietii,deci ce echilibru despre ce vorbim aici.
Restu cu protejarea de comete si alte povesti, asta poti spune si despre Luna sau despre marte, pai ce pe Venus pe Marte cad comete?laughing Viata nu aparu in timpul formarii sistemului solar, aparu f tarziu dupa ce totu sa linistit, dupa ce toate au luat un drum, ca urmare nu se mai pot intampla accidente des. Poate daca steaua respectiva explodeaza atunci da apare un accident.In rest totu linistit, contitiile erau alea care erau, elementele au trecut la treaba pentru ca acele conditii le permitea.

| Holiday a răspuns:

Pamantul e lovit zilnic de meteoriti. Numai ca majoritatea sunt de mici dimensiuni si se dezintegreaza in atmosfera. Cei de dimensiuni cu adevarat mari si care ar putea avea un impact major sunt relativ rari, cel putin in regiunea asta a Universului. Cu toate astea, a mai fost lovit si de din astia. Cometele sunt si mai rare. Totul tine de probabilitate. Pana la urma se va intampla cu siguranta.

| RAY explică (pentru Holiday):

Asta stiu, eu vorbesc de acel echilibru care permite viata pe pamant, e acel echilibru doar pura intamplare sau este influentat de ceva anume?

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Esti constient ca mai devreme sau mai tarziu, acest "echilibru" va disparea, nu? E doar o perioada de tranzitie intre 2 perioade de imposibilitate de existenta a vietii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

De ce va disparea? De ce este produs acest "echilibru"?

| RAY explică (pentru Holiday):

De ce exista acest echilibru doar pe pamant? de ce nu dispare acel echilibru in prezent?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasand la o parte posibilitatea coliziunii cu asteroid, cometa, etc, pana la urma Soarele se va raci si pe langa faptul ca "se stinge lumine", vor fi si minus 100 grade pe Terra. Sau ma rog, pe acolo.

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Sa afirmi ca exista "doar pe Pamant" e o afirmatie cel putin hazardata.

"....de ce nu dispare acel echilibru in prezent?"

He, he...ai grija ce-ti doresti, parca vezi ca peste 5 ani se strica intr-un fel sau altul. Atunci ce faci, intrebi: de ce acum?!

| RAY explică (pentru Holiday):

De ce totul pare a fi intr o ordine in univers? gravitatia, distanta pamant -soare? de ce exista legii ale fizici? de ce doar omul e asa diferit de alte specii din atatea? de ce avea nevoie niste primate de niste creiere sa complexe care consuma mult?

| RAY explică (pentru Holiday):

Momentan stim ca doar pe pamant e asa, sincer imi doresc sa vad ca se rupe acel echilibru

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"....sincer imi doresc sa vad ca se rupe acel echilibru"

De ce?

| RAY explică (pentru Holiday):

Sa fie haos nu ordine cum e in prezent, vad multe documentare dar ma doare capul cand vad complexitatea universului, modul cum e totul aranjat, eu mereu am crezut in simplitate spre complexitate dar si haos, dar e prea multa complexitate

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Nu exista nici un echilibru RAY. Nu pamantul e in echilibru pentru a permite viata ci toate formele de viata s-au adaptat la atmosfera si la conditiile de pe pamant. Tocmai tu care am vazut ca mai citesti una, alta...o dai cu bata-n balta?

| RAY explică (pentru sofisis):

Nu ma refer la viata, m-am referit la altceva

| RAY explică (pentru sofisis):

I am fundita ca sa am sanse sa am nr ei si apoi sa ma vad cu ea, recunosc asta ))))))))))
acum serios fiecare planeta are niste conditi in functie de orbita lui si distanta fata de soare plus ca gravitatia difera pe fiecare planeta, asta a permis viata sa evolueze

| Darkmagic a răspuns:

Esti constient ca ai semaforizat prostia cu "raspunsul final" la intrebarea ta?
Am inteles, vrei numarul fetei, acces in bikinii ei si ce iti mai trece prin minte, totusi, esti constient ca ai facut sa sara in ochii cititorilor...o tampenie? big grin
Ca fapt divers, JUPITER protejeaza Terra de "comete, asteroizi si meteoriti". Mai exact, campul lui gravitational.
Intrebarea e: "Mai faci?" big grin
Mai "ajuti" cititorii si maine, facand portocalie o tampenie, numai pentru ca uneori...gandesti cu chilotul lui Vanish sau al alteia?
E bine de aflat, ca sa nu-ti mai raspundem degeaba... big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Eu am inteles altceva din raspunsul ei, fiecare intelege dferit

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

"fiecare intelege diferit"...din 1+1=2?
rolling on the floor
Ma rog... Problema voastra. big grin
Pentru ca raspunsul la:..."ceva anume protejeaza pamantul si il mentine protejat de comete, asteroizi, meteoriți sau e doar noroc?"... E JUPITER.
Este exact ca "1+1=2".
De ce se mai numeste Jupiter si "Aspiratorul de comete"?
Pentru ca 1+1=2 big grin
Daca si asta ai inteles-o diferit...e jale!
Macar cu Vanish sa ai mai mult noroc... big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

E un user nou sa-i dam o sansa

| Mclaren12 a răspuns:

Eu din ce am citit, Pamantul are un camp magnetic foarte puternic care il tine in siguranta de radiatiile solare. Nu este protejat de nicio stafie evreiasca daca asta credeai sau daca asta voiai sa auzi.

Si nu cred ca in Univers exista echilibru. Gauri negre inghit totul in calea lor, exista supernove puternice cat sa distruga probabil sisteme solare intregi, hipernove de mii de ori mai puternice decat supernovele etc.
Cumva Pamantul se afla intr-un loc linistit, desi nu este cel mai linistit din Calea Lactee.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Sunt ateu man si asa voi muri, nimic si nimeni nu va schimba asta, nu pot accepta ca exista un zeu cand vad suferinta din lume, eu am pus intrebarea sa vad ce raspunsuri primesc, cine e pasionat de stiinta ca mine

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Aha. Am zis ce am zis pentru ca intrebarea ta a sunat exact ca una pe care ar pune-o un crestin ca sa-i zica alti crestini ca zeul lor omnipotent chiar protejeaza planeta si o tine in echilibru.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Eu nu accept fantezii care satisfac omul emotional

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place sa ma documentez despre stiinta este sigur lui Fibonacci sirul 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34
Primul numar adunat cu al doilea, da al 2lea si dupa al 2lea cu al 3lea al 4lea si tot asa...
Este Golden ratio, daca vrei explicatii mult mai complexe vezi sacred geometry asta sta la baza universului si energiilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/P0tLbl5LrJ8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi tu ca suntem singura planeta cu acest "dar"?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu razvy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Recent au inceput sa imi spuna destul de multe persoane apropiate asa, scris la fel...asta e vreo coincidenta nebuna?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu razvy, hai sa fumam ceva niste iarba ca poate suntem drogati amandoi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Rayy e baiat rau..nah, suntem okay.
Imi plac discutiile de genul si sa aud diferite opinii.

| Vanishgold a răspuns:

Eu cred ca exista o ordine, ea fiind menținută de atmosferă. După cum știi tot ce intra in contact cu atmosfera pământului ori explodează, ori ceva se întâmplă, dar nu ajunge pe pământ în forma în care a pornit din cosmos. Deci, consider că atmosfera e cea care ne protejează de tot ce e pe lângă noi.

| RAY explică (pentru Vanishgold):

Corect asa e, are natura un scop sau e doar haotica?

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Pai știm deja ca natura are niște legi care nu pot fi contestate in niciun fel, deci clar nu e haotică!

| RAY explică (pentru Vanishgold):

Acele legii cum au aparut? natura e constienta de existenta ei?

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

laughing natura are conștiință?

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Daca ai citit ce scrie pe wiki, ti-ai dat seama ca nu are.

| RAY explică (pentru Vanishgold):

Atunci de ce exista legii ale fizici? de ce e totul in echilibru?

| RAY explică (pentru Vanishgold):

Roxy imi placi, esti si o fata rationala

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Și mie mi-ar plăcea dacă nu m-ai mai compara...

| RAY explică (pentru Vanishgold):

Nu te compar cu nimeni

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Si....nu sunt eu aia careia ii pasa de funde si d'astea dar.laughing)))) cred ca si un copil de 6 ani iti da un raspuns mai coerent, mai logic si mai bine informat decat persoana careia i-ai dat funda.
Explica-mi si mie cum vine asta:
"Legile nu sunt universale, fiecare corp sau aproape fiecare fiind unic" laughing))) Adica legea gravitatiei functioneaza la o masina dar la o casa nu, fiind corpuri diferite? Eu merg si tu plutesti in aer? Pa bune? laughing)))))))

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca pamantul este alcatuit in asa fel incat sa aiba un echilibru. Cand s-a format si-a luat fix ce a avut nevoie sa-i fie bine. Toate planetele au un echilibru, doar ca fiecare are propriile legi, de aia e dezordine in Univers si nu putem noi sa aflam tot. Legile nu sunt universale, fiecare corp sau aproape fiecare fiind unic, iar toate la un loc creeaza un haos chiar daca ele sunt organizate.

| T2LS a răspuns:

Nu prea cred că suntem protejați de comete, asteroizi, meteoriți sau orice de genul ăsta. Ba e chiar din contră. Istoria ne demonstrează asta cel mai bine.

| KlArt a răspuns:

Totul stă într-o clipă și-ntro rază! (Eminescu).

| Razvan681 a răspuns:

Dumnezeu, evident.

| RAY explică (pentru Razvan681):

Asta nu e un raspuns, cum a aparut, cum a creat totul?

| Razvan681 a răspuns (pentru RAY):

Dacă reușește să ne apere, normal că a reușit să creeze totul. Aparența Lui nu există. E de la început.

| RAY explică (pentru Razvan681):

Astea sunt povestii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Interesant ca nu da niciun argument in ceea ce spune.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cine razvy? argumentele sunt ca iarba uda nu arde

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De ce nu dormi rayyy? E tarziu happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Urasc dimineata de asta dorm tarziu

| djmikestevenromania a răspuns:

Sa spunem ca este forta interplanetare sau gravitationala, este exact ca si sub apa, de exemplu cand un corp ajunge la o anumita adancime, el ramane acolo, din cauza presiunii foarte mari exercitate asupra sa de catre mediul in care el se afla, si deoarece acest corp deblocheaza o parte din masa respectiva si atunci va fi exercitata o presiune asupra sa din exterior, exemplu: Vasul Titanic