| WhatheWow a întrebat:

Oare chiar se simt florile "singure" atunci cind nu ai cui le oferi?

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Aici este o problemă mai delicată care ţine şi de experinţele personale ale fiecăruia. Unii aleg să rămână singuri pentru că se simt mai fericiţi, degajaţi, fără griji...aş putea spune că ei iubesc singurătatea.Alţii,ajungând involuntar în sfera singurătăţii, nu găsesc căi de evadare şi sunt condamnaţi la tristeţe.

31 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Când o floare nu are cui să se dăruiască, da, se simte singură, metaforic vorbind.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Pai atunci, cite o floare metaforica tuturor femeilor, din partea mea! ( vezi, nici florile metaforice nu se mai simt singure acum )

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Mulțumim...în acest caz.
Dacă o floare în formula ta este un gând bun, accept cu drag.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Cu siguranta!

| EmaS a răspuns:

Intotdeauna se va gasi cineva care va fi bucuros sa ii oferi o floare!

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Ai dreptate, dar important pentru fiecare e sa ne dorim sa oferim flori iar atunci cu siguranta ca florile nu se vor mai simtii singure; metaforic vorbind!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Si eu care credeam ca esti timid si nu indraznesti sa oferi flori!

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

"Sint timid dar ma tratez" era un film pe care l-am vazut cind eram copil. Nici chiar asa EmaS, la virsta mea...

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Si eu care deja ma pregateam sa te consiliez in privinta aceasta!laughing

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Era si asta o varianta...ascunsa de a mai recupera niste suflete pentru God! laughing

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Cat de previzibila pot sa fiu!laughing

| Arthur a răspuns:

Tocmai din această cauză i-am dăruit soacrei mele o splendidă floare carnivoră. Aşa, să-i ţină de urât.

| Arthur a răspuns:

Când le oferi le sacrifici pentru un ultim mesaj pe care le pot transmite prin formă, culoare, parfum. Atunci nu mai sunt singure, dar mor încet şi sigur.

| Woodenpints91 a răspuns:

Când oferi o floare cuiva, un lucru este sigur. Moare.
Niciodată nu am înţeles gestul de a rupe o floare, sau de a o cumpăra de la florărie, şi să îi oferi cuiva ceva ce oricum va muri.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Inca nu ai fost indragostit cu adevarat.Atunci ai cumpara toate florile din florarie!happy Sotul meu cheltuia o gramada de bani pe flori iar eu il certam. Acum imi cumpara la ghiveci pentru ca tin mai multa vreme.happy

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Ba da,am fost, dar nu am apucături de genul, să ofer flori., Mi s epare înjositor pentru o fată să primească aşa ceva, iar pentru mine, să ofer. Eu am ceva mai multă imaginatie.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Mie acest gest simplu imi aduce multa bucurie in suflet!

| mixxjim a răspuns:

Ce egoisti mai suntem noi, oamenii! laughing chiar ne inchipuim ca florile exista doar pentru noi, la ele nu se gandeste nimeni? florile au existat inaintea omului si au existat si vor exista cu siguranta si daca nu vor fi taiate de "barbarii" de oameni care, in egosimul lor, le sacrifica pe ele pentru a-si spala ei pacatele - iarta-ma iubito ca te-am inselat ca un porc ce sunt, ia un buchet de flori sa-ti treaca laughing - sau sa obtina ceva avantaje - ii duc un buchet de flori ca asa sigur o sa fie mai amabila cu mine doctorita aia... Deci nu, nu sunt singure, sunt cu surorile lor si sunt mai fericite, pentru ca au in jur flori frumoase, cu energie buna, colorate, nu oameni ca noi, rai, in culori urate, cu energie joasa si care nici macar nu le punem apa cand trebuie si cum trebuie...
de dragul discutiei happy o zi buna, numai bine!

| WhatheWow explică (pentru mixxjim):

Ai si tu perfecta dreptate, dar lasind la o parte subiectul, de ce am impresia ca de fiecare data cind cineva imi spune "numai bine!" ma simt ca si cum ti-ai incheiat postarea si nu vrei sa mai conversezi? Poate e doar o senzatie, nu stiu!

| mixxjim a răspuns (pentru WhatheWow):

Ai si tu perfecta dreptate laughing ok, fara numai bine, hai sa mai conversam happy
ce sa zic, am exprimat o parere, o idee, un punct de vedere, nu tin neaparat sa dezbat la infinit pentru a te convinge ca am dreptate si ca e doar asa cum zic eu dar, din cate vezi, mai pot spune ceva si dupa urarea de "numai bine" cand parca toate ni se intampla mai degraba invers happy

| WhatheWow explică (pentru mixxjim):

Era un raspuns la un tipar, atita tot!

| Delicacy a răspuns:

Florile nu se simt niciodată singure...

| WhatheWow explică (pentru Delicacy):

Florile nu, dar cum ramine cu oamenii, cei care nu au cui sa ofere flori; se simt singuri?

| Delicacy a răspuns (pentru WhatheWow):

Întotdeauna se va găsi cineva căruia să-i poţi oferi o floare, poate fi o persoană necunoscută sau foarte apropiată.Dar problema nu e asta, ea vine din interior.Nu te simţi singur pentru că n-ai cui să îi oferi o floare, ci pentru că tu îţi impui să te simţi aşa.

| WhatheWow explică (pentru Delicacy):

Bun, am rezolvat cu florile, cu oamenii dar cu sentimentele cum e? Se simt mai fericiti asa singuri sau sint cu adevarat tristi?

| Delicacy a răspuns (pentru WhatheWow):

Aici este o problemă mai delicată care ţine şi de experinţele personale ale fiecăruia. Unii aleg să rămână singuri pentru că se simt mai fericiţi, degajaţi, fără griji...aş putea spune că ei iubesc singurătatea.Alţii,ajungând involuntar în sfera singurătăţii, nu găsesc căi de evadare şi sunt condamnaţi la tristeţe.

| Cat a răspuns:

Pe mine ma impresioneaza extrem de mult florile si modul in care isi duc existenta, mai ales cele in ghiveci. Am citit multe articole care detaliau cat se schimba structura lor in functie de sentimentele celor din jur sau tonul pe care il folosesc in discutii. In plus, sa stai sa astepti sa-ti puna cineva apa, sa-ti schimbe pamantul sau sa te puna intr-o glastra mai mare si in functie de asta sa-ti planifici cresterea mi se pare o adevarata aventura.
Am preferat intotdeauna sa ofer flori in ghiveci si nu buchete, tocmai pentru ca as vrea sa fac o bucurie pe termen lung.
Cred ca florile preiau cate ceva din ce simtim, se simt singure atunci cand nu le ingrijim sau nu le acordam suficienta atentie si reactioneaza la o groaza de subtilitati. Subtilitati printre care cred ca se numara si singuratatea noastra.
Ma duc sa-mi ud florile.

Răspuns utilizator avertizat
| pazzo a răspuns:

Le poti stropi love struck

| FakeADN a răspuns:

Deloc. Se simt mai bine la locul lor.

| Elena_Adriana_1993 a răspuns:

Da se simt singure doar in cazu in care nu ai grija cum le ingrijesti daca momentan nu ai cui sa i le oferi