| RAY a întrebat:

Oare creierul e constient de existenta lui?

17 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Daca celulele/neuronii au propria lor constiinta (deci inteligenta) o sa rezulte ceea ce cred de cand aveam vreo 7 ani - toate particulele pana la cea mai mica sunt inteligente. In cea mai mica piatra miliarde de particule lucreaza continuu precum cel mai complex ceas elvetian pentru ca piatra sa fie... piatra. Sa fie totul asa robotic, pentru ca asa trebuie sa fie, sau este o inteligenta in acele particule, o inteligenta chimica, nu umana?!

PS: Buna intrebare, greu de gasit un raspuns.

| Miauti a răspuns:

Eu am alta idee. Noi santem constienti de existenta noastra, iar creierul sau ceea cel creaza e subconstient si are un mare control asupra corpului.

Asta din perspectiva exterioara, dar din perspectiva interioara el este constien iar noi subcontient.

| Mădă0611 a răspuns:

Creierul e constient de lucrurile de care esti constient tu.

| sublime89 a răspuns:

Simplul fapt ca tu ai pus aceasta intrebare despre creier e o dovada ca el este constient de propria existenta.

| RAY explică (pentru sublime89):

Ma refer daca celule/neuroni au propie constinta

| Lizzu a răspuns:

Cred ca da,dar intr-un mod automat.El vede,percepe mesaje din exterior pe care le proceseaza in felul sau unic, asa cum este format.Iar faptul ca ne ofera constiinta de sine.e interesant.
Prin el noi suntem constienti de sine, dar creierul luat separat, NU, nu e constient de el insusi.

| RAY explică (pentru Lizzu):

Si daca e constient, uite un exemplu visele creierul le creaza si totusi nu se baseeaza in momentul acela pe vreun simt, daca creierul nu are constinta cum poate el sa ne face pe noi sa fim constienti?

| Elena9328 a răspuns:

Tu esti constient cand faci un lucru?

| RAY explică (pentru Elena9328):

Eu vb de creier de celule care produc constinta

| Elena9328 a răspuns:

Da stiu atunci cand gandesti creierul actioneaza adica este constient de acel lucru fie ca e bine sau nu!

| RAY explică (pentru Elena9328):

Asta stiu si eu, eu intreb de celulue care alcatuiesc creierul daca au constinta

| Ammizzu a răspuns:

La oameni da. La animale mai putin

| ThePathWalker a răspuns:

Tu esti creierul tau. O celula de una singura bineinteles ca e constienta ca exista, dar ansamblul de celule creeza constiinta. Asa cum o rotita a unui ceas automatic nu iti indica ora, insa toate piesele la un loc o fac.

| marian951 a răspuns:

In creier se formeaza perceptia lumii exterioare.Prin urmare el intelege ce este in jur.Creierul si cu perceptia ta asupra lumii exterioare sunt aceleasi lucruri

| zeg685 a răspuns:

*Facepalm*