| Mariani_Roberto_1993 a întrebat:

Oare timpul se poate da înapoi? Oare timpul merge înainte? Și dacă merge înainte de ce nu s-ar putea da și înapoi?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Daca ne amintim trecutul, de ce nu ne amintim si viitorul? Chiar n-am raspuns la intrebarea asta. Poate timpul nici nu exista, e doar o nebunie a mintii, un mod de a concepe universul.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intreaba-l pe Dumnezeu.Ca oamenii de stiinta nu-ti plac.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru darrio2007):

Poate am răspunsul și la această întrebare și vreau să văd și părerea celor din jur

| darrio2007 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Toata stima pentru tine si intrebarile tale.Dar suntem prea putini care ne batem capul cu asemenea dileme.Imi place ca nu esti suparacios.Alegi niste dileme care nu pot primi un raspuns.Nici de la religie dar nici de la stiinta.Asa cum aminteai intr-o alta intrebare dilema de a ta.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru darrio2007):

Incearcă să gândești necuprins și vei înțelege necuprinsul happy

| anonimg a răspuns:

Timpul este facut de Dumnezeu, si este facut sa mearga doar inainte, tot la fel cum este facut si ceasul de om ca sa mearga numai inainte.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonimg):

Da ceasul se poate da înapoi

| Darkmagic a răspuns:

Am dat un raspuns la o intrebare asemanatoare, referitoare la calatoria in timp aici:

http://www.tpu.ro/go-to-answer/13214810/

Este un "raspuns in raspuns", un "link in link", daca ai timp :) si chef sa-l citesti.

Unde nu intelegi, ma intrebi si explic.
Orice intrebare despre natura timpului este extrem de dificila, de asta ai sa gasesti pe internet aproape la toate intrebarile de acest gen, raspunsuri de-a dreptul tampite...pentru ca... extrem de putini oameni inteleg CE e timpul. :)

| Teardrop a răspuns:

Timpul nu există. E relativ, şi e strâns legat de spaţiu. Aici îşi nişte noţiuni şi conexiuni pe care încă nu le înţeleg pe deplin şi mi-e şi mai greu să explic. Voi încerca să dau un exemplu:

Când te uiţi la lumina soarelui, te uiţi în trecut. Fiindcă lumina pe care o primeşti a pornit de la soare acum 8 minute. La fel şi în cazul stelelor, doar că aici vorbim deja de ani lumină, care, sunt derivate ale kilometrilor, deci iarăşi intervine spaţiul... Dacă încerc să analizez chestiile astea prea în detaliu mă ia o durere de cap...
De curând m-am apucat să studiez mai atent chestia şi să încep să citesc literatură, mai întâi mai uşoară (gen Scurtă istorie a timpului)... apoi, dacă o să fiu în stare, voi începe cu literatura de specialitate.

Însă, cum am spus, conceptele sunt atât de greu de înţeles, că te ia durerea de cap.