| PsychoDreamer a întrebat:

Pararea dvs : cucerirea Daciei de catre romani, este un inceput glorios pentru poporul român, sau sfirsit tragic pentru daci?

3 răspunsuri:
| Omulrational a răspuns:

Toate popoarele cucerite de romani si-au pastrat numele, numai noi am lasat la o parte numele de Dacia si ne numim practic dupa vechii cuceritori, romanii.Pentru mine a fost un sfarsit tragic al dacilor care nu au reusit dupa plecarea romanilor sa isi recapete identitatea.Nu prea pot spune cat de benefica a fost aceasta cucerire,poate doar prin faptul ca poporul a capatat un spirit mai de lupta,pe cand dacii erau un popor pasnic si defensiv,nu ca in prezent am fi un popor de razboinici, gen sarbii, asta da popor...

| Shaddar a răspuns:

Au avut de castigat dar si de pierdut.Istoria poporului roman e mai mult facuta de altii, din pacate.Noi mai mult ne-am aparat fundul de alte popoare, am evoluat in functie de presiunile altor popoare... fara lucrurile astea nu stiu ce eram noi ca popor.

| Raluka111 a răspuns:

Parera mea este ca cucerirea Daciei a fost un inceput glorios pentru poporul roman dar si un sfarsit tragic pentru poporul dac! Funda?