| 423423rw a întrebat:

Pe Luna satelitul nautral al Pamantului se poate trai macar cateva secunde fara costum de astronaut sau ingheti? Poti sa razisti macar un pic? Dau funda la raspunsu cel mai bun

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Lesini instantaneu. Ma rog, tehnic esti inca viu, insa esti inconstient.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Inferno):

Poti vedea in videoclip.

| RAY a răspuns:

Din moment ce nu exista oxigen acolo, poti trai dar foarte putin cateva secunde atat, faza cu frigul desigur ca este frig, sunt radiati, este intuneric depinde pe care parte esti

| T0T a răspuns:

Cateva secunde.

| relian a răspuns:

Ai intrebat daca rezisti din cauza frigului corect? Acum nu stiu daca doar chestia asta ai intrebat, dar mai sint si alte chestii pentru care nu poti rezista si anume, presiunea si poate si altele.Dar sa revenim la temperatura daca scoti costul si sa spunem ca pe luna exista presiune, teoretic vorbim ai ingheta instantaneu.Sau cel putin asa cred pentru ca tem este f scauzta undeva minus 170 de grade celsius.Acum ce sa zic la o tem pe sa-i spunem doar 100 de grade ce crezi ca ti se poate intimpla? Bine in afara de asta partea expusa la soare va arde iar cea umbrita va ingheta si tot asa pina cind te vei evapora, nu va mai ramine nimic din tine.In afara costumului este praf stelar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lesini instantaneu, asa cum gresit afirma Inferno. Imagineaza-ti ca te scufunzi in apa, cu gura si orificiile nazala inchise, deci fara a respira.In functie de capacitatea pulmonara si experienta poti trai constient chiar si cateva minute. Chiar si d.p.d.v. termic poti supravietui, indiferent daca te afli pe partea expusa sau nu razelor solare.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"INSTANTANÉU, -ÉE, instantanei, -ee, adj., s. n. 1. Adj. (Adesea adverbial) Care se produce brusc și se desfășoară rapid; pe moment. "

https://www.youtube.com/watch?v=KO8L9tKR4CY

E suficient de "insantaneu" pentru tine?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

In 10-15 secunde lesini. sangele iti fierbe. aerul din plamani iese. etc. https://www.youtube.com/watch?v=pm6df_SExVw