| sabin89 a întrebat:

Planeta Pământ este plină de viață. Nu doar câteva bacterii ici-colo. Numai în pământ sunt miliarde de râme și alte vietăți. La suprafață, apoi, sunt gâze și insecte fără număr. Apele mărilor sunt pline de pești. Sunt apoi broaște, șerpi - dinozauri nu mai sunt. Îm văzduh zboară păsările. Există apoi animale de toate felurile. Mai este și omul. Ce-o fi căutând și el pe aici, nu știu, dar este.
Văzând multitudinea asta de forme de viață, nu se poate să nu te întrebi cum a început totul. Să fi început oare cu supa aia organică din oceane? Să fi picat vreun meteorit din cosmos care a adus cu el o bacterie? Dar, n-are rost să fac eu presupuneri. Sunt sigur că aici pe TPU, între atâția useri, sunt și unii luminați care cunosc răspunsul exact, fără presupuneri. Îi rog să spună, ca să aflu și eu. Și cred că ar mai fi și alții curioși.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca viata a inceput din oceanul planetar, cum tot asa nu cred ca Universul a inceput din Bing-Bang. Acea "planeta" uriasa, care a facut explozie, cine a creat-o? De ce de pe pamant au disparut cele mai periculoase animale, dinozaurii? Explicatia ca in cretacic-tertiar, un meteorit urias a facut sa dispara dinozaurii, nu sta in picioare. De ce n-au disparut si oamenii? Apoi se zice ca o molima i-ar fi distrus. Asa si? De ce n-au disparut si "urmasii" lor? Sunt circa 10.000 de specii despre care se spune ca sunt urmasii dinozaurilor. Crocodilii chiar seamana cu imaginea unor dinozauri. Sunt multe explicatii care n-au logica decat in prezenta unei forte divine care le randuieste pe toate.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este marea enigma al existentei.
Lumea cauta raspunsul la aceasta intrebare, de cand exist si chiar cu mult d-inainte.
Omul tot presupune raspunsuri, dar de demonstrat nu s-a demonstrat nici o teorie.

| sabin89 explică (pentru Bula):

Despre ce enigmă vorbești? N-auzi ce simplu e? Energie, sunet și vibrație. Să le luăm pe rând. Energie - Probabil și-a umflat unul mușchii să arate ce energie poate el să ofere. Poate; de ce nu? Sunet - O fi venit vreun sunet de la vreo sirenă ceva, un sunet asurzitor. Și asta ne-am putea imagina, cu puțină bunăvoință. Vibrații - Cu astea ar fi mai simplu. Datorită temperaturilor scăzute, a început spațiul să tremure, de frig; și iaca vibrațiile.
Mai ai vreo nelămurire?

| sabin89 explică:

Uite că a apărut și un răspuns exact, care nu începe cu poate sau cu probabil: "totul s-a format prin energie, sunet și vibrație"! Așa da.

| dullcat a răspuns:

Niciun om nu stie cu exactitate raspunsul, deci nu are cine te lumina. laughing Pe langa teoriile oamenilor de stiinta, ca ba am evoluat din maimulte, ba din ceva bacterii oceanice, ba ca Bing Bang explica totul, mai sunt si cele religioase. Un profesor de religie din liceu, mi-a atras atentia prin teoriile pe care le sustinea el. Ca Biblia trebuie citita de la coada la cap pentru a o intelege, si ca, printre altele, oamenii au existat pe Pamant, in acelasi timp cu Adam si Eva, ca doua tabere separate.Considerand teoria universala pe care am tot auzit-o, chiar a starnit curiozitatea, si asta a continuat spre ore de religie interactive, foarte faine.

| Elinelaaaa a răspuns (pentru dullcat):

Toata lumea stie, dar ca sa ajungi la sursa trebuie sa te desprinzi de tot ce ai stiut pana acum happy

| sabin89 explică (pentru dullcat):

Cum niciun om nu știe? Ai uitat de alde Inferno, de RoCkCID, de johnnny, de sadrian, de...Violetta nu cred că știe. Și mai sunt.

| relian a răspuns:

Esti sigur ca pe TPU sunt oameni luminati care sigur cunosc laughing aaaa spui de Violeta, Ingferno, compania, daca oamenii se pricep ce vrei? Treb sa recunoastem, or fi din gasca aia Iluminati.

TPU asta e ceva gen baza galaxiei laughing baza 1 stejar 2 laughing

Nu avea ce supa sa fie, era apa si atit, adica plus ceva minerale, de la roci, adica asa cum spune si Biblia era doara roca si apa, asta era Pamintul.
Chestia aia din Biblie este luata de pe undeva, de la cineva caruia ii mergea rotitele f bine.
Bine acu ca o fi fost si ala un de asta fantezist, scriitor sau ginditor de SF nu se stie, dar omu a stiut ca aia ar fi fost cam singura solutie la timpul lui.
Geneza este de fapt o teraformare a pamintului, aia descrie acolo.Era roca, adica planeta pe care se afla apa. A venit unu a aruncat o mina de seminte, nu de floarea soarelui laughing pe alea le minca el, arunca seminte de astea gen lolium, astea maininca cel mai rapid rocile, apoi restul o venit de la sine.

Problema persista, adica tot nu aflam nimic, ala ce arunca mina de seminte de unde veni? Deci ajungem la respectivu, cum aparu el si tot pe loc am ramas.
Adica ne intoarcem la supa aia de ce o fi fost ea, adica oceanul planetar in care cazu tot felul de substante din afara.

Dupa cum observi teoria asta cu supa, este acceptata de majoritatea, pentru ca tot aici se ajunge oricum ai dao laughing
Planeta era roca, apa, au ajuns si alte chimicale ce nu erau pe aici, tot ce se poate, la un mom dat s-au ajuns la ceva conditii in care chimicalele au intrat in reactii, bla bla aparu supa, apoi asa usor usor din una in alta chestii complexe.

Ala care a bagat-o pe asta cu supa a fost tare, trebuie sa recunoastem.

| sabin89 explică (pentru relian):

Mă gândesc că, dacă s-ar repeta istoria și să avem iar supa aia oceanică, ce bine ar fi. Ar fi mâncarea gratis pentru toată lumea. Te-ai duce acolo cu strachina, o umpli cu supă (un polonic găsești pe undeva) și gata, ai rezolvat. Ar fi și sănătoasă, că e organică.

| Mădă0611 a răspuns:

Stii cum imi imaginez eu lumea/viata? Doar electromagnetism. https://www.facebook.com/BoredPandaArt/videos/563085447211918/
Zici ca exista instincte, de supravietuire sau reproducere, dar sunt doar perceptii. Stelele atrag din apropierea lor atomii de care au nevoie, mai exact, atomii pe care ii pot atrage. La noi asta se numeste "foame si hranire", dar nu e, sunt doar niste goluri care au o anumita forta electromagnetica. Stii ce e oxidarea? Cedarea unui electron de catre un atom de oxigen unui alt atom de oxigen, unei molecule de fapt, ozonul e O3 parca. Nu e foame, hranire, supravietuire, e legea universului. Apoi reproducerea. Forta gravitationala a stelelor tot atrage materia din jur si creaza alta in interiorul lor. Daca steaua e suficient de mare, o sa devina o supernova, iar din materia produsa de ea o sa se formeze stele mai mici si planete. Crezi ca asta era intentia? Sa aiba "urmasi"?
Viata nu e greu de inteles, motivul pentru care avem constiinta, e. Constientizarea unei alegeri vine oricum dupa ce creierul a facut-o, "magnetic", deci ce rost mai are?

| sabin89 explică (pentru Mădă0611):

Ai o imaginație frumoasă. Mi-a plăcut figura aia de pe Facebook, cu magneții. Mă întreb cum și-o fi imaginat Einstein lumea. Sau alții. Nu e nimic rău să dăm frâu liber imaginației. Totuși, dăm de un capăt, de o margine. Ca puiul ăla înainte să iasă din ou - poate să se dea el și peste cap, că nu va putea ști ce este dincolo de coaja oului. În interiorul oului, da, poate face multe; dar atât. În ilustrația ta, ne întrebăm ce a fost înainte de apariția electromagnetismului; și cum a apărut acesta. Și care este sursa acelei puteri care îi face să atragă? Răspunsuri la toate aste și la încă altele se află probabil dincolo de "coaja oului".

| gabicoo a răspuns:

Ai uitat să pui un ingredient în supa primordială: factorul extraterestru!
winking

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Să fi intrat și meteoritul în supa organică; sau ce vrei să spui? happy Poate au fost doar niște bucăți de meteorit, să fie un fel de supă cu găluște. happy

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

M-am referit la OZN - îl căzut în supa primordială cu tot cu omuleții verzi!
winking

| CostinAlamariu a răspuns:

Dumnezeu

| Elinelaaaa a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cine e acel Dumnezeu pentru tine?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Elinelaaaa):

Dumnezeul Treimic al creștinilor.

| 199onur7 a răspuns:

Fără el nu ar fi fost viața pe pământul ăsta el este peste tot el vede el aude el știe el este singurul Adevăr Adevărată pe lumea asta plină de oamenii falși mincinoși si cu multe fețe el este unul atat unul singur iubeștel cu Adevărat da cu Adevărat pe el nu asculta oamenii cu ura si răutatea in ei nu asculta oamenii cu invidie in ei cu lacomiie in ei muncește cinstit si câștigăți banul cinstit.

| dolceromania a răspuns:

Daca te uiti la o pasare, animal, pom, stele, chiar si la un fir de iarba vei vedea amprenta unui Creator!

| EliLeli a răspuns:

Ce nu face o supa buna...
Ce mai conteaza?! Viata a aparut si e peste tot. Peste tot.

| Elinelaaaa a răspuns:

Nu a picat nici un meteorit, nu s-a format in urma unui big bang, nu e o creatie a unei forme extraterestre si in nici un caz lucrat de Dumnezeu in 6 zile!

Totul s-a format prin energie, sunet si vibratie.

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Viața pe Pământ a început probabil în urmă cu aproximativ 3.5-4 miliarde de ani. Originea exactă rămâne încă un mister, dar ipotezele includ supa organică, venturi hidrotermale și panspermia. Cercetările continuă, dar răspunsul final încă nu este cunoscut.