| Lilith_6353 a întrebat:

Presupun ca stiti vorba"Lumea nu se invarte in jurul tau!". Ar putea fi totusi posibil ca lumea "sa se invarta" in jurul unui om. Ce ar trebui sa faca(sau sa poata sa faca)un om ca sa se "invarta lumea " in jurul sau?(fundita)

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Am auzit multe ineptii ce mai conteaza inca una in plus.

| Alphawolf a răspuns:

In jurul unei persoane importante(actor, miliardar, politic etc) cu caracter placut putem spune metaforic ca, se "invarte" lumea in jurul sau, deci pentru a se "invarti" lumea in jurul tau, trebuie sa ai o anumita importanta in societate si un caracter placut. O persoana cu caracter placut este cautata, dorita(in anturaj), admirata, sau poate chiar invidiata, ceea ce o face mai importanta decat o persoana posaca(ursuza) in ochii persoanelor cunoscute. Metaforic vorbind in cazul unei persoane placute se invarte lumea in jurul ei(este cautata, dorita in anturaj), iar in cazul unei persoane neplacute, nu se invarte lumea in jurul ei(este evitata, nu este dorita in anturaj).

| Razvan a răspuns:

Sa se nasca in alte vremuri.Sau sa isi doreasca sa fie B. Obamatongue si pestisorul de aur sa fie suficient de beat sa ii indeplineasca dorintaI don't want to see

nony
| nony a răspuns:

Sa fie vreun membru Illuminati sau sa faca parte din Grupul Bildenberg big grin Hai ca am inceput cu conspiratiile.Nu exista, nu se poate.Lumea nu se invarte in jurul nimanui, noi ne invartim in jurul pamantului.

nony
| nony a răspuns:

@lenith, hai sa iti spun ceva ca vad ca iti arde de filozofii.
Da ce referi la lumea materiala, fizica in care traim toti, este practic IMPOSIBIL ca miliarde de oameni sa depinda doar de o singura persoana.Cum ai vrea sa o iei : logic, filozofic, imaginar etc.Nu iese la socoteala. Dar, daca te referi la o lum personala, o lume a viselor tale, o lume perfecta fabricata doar in mintea ta, atunci, da, se poate invarti in jurul tau.Esti centrul universului imaginar si tot ce este in jurul tau este creatia ta.
Ca sa continui. Un scriitor care are la activ 50 carti ( de ex ) a creat o lumea proprie cu personaje imaginare.sunt ale lui, e lumea lui creata de el. Ei vor face, vor simti, tot ce ¨li se spune¨. Ma intelegi.Probabil ca tu te refereai la aceasta lumea.Lumea imaginara.

| Duhovnicul a răspuns:

Simplu, nu se invarte in jurul numanui, pentru ca nimeni nu e buricul pamantului. Cu totii suntem muritori.

| RUMBURAK a răspuns:

Lumea trebuia sa se invarta in jurul unui singur om. dar au ales sa il puna pe cruce.cand va fi altul ca el dispus sa moara pentru noi batut in cuie? sper ca atunci cand el va veni iar "sa ne invartim in jurul lui". pentru ca ar fi ciudat sa ne invartim in jurul unuia care cand moare nu invie ci putrezeste.

| RUMBURAK a răspuns:

Eu am spus ceea ce simt.nu vreau sa impresionez.am trecut de vremea cand orgoliul meu era mangaiat de lauda cuiva. dar in ce crezi tu?

| cornculapte a răspuns:

Scuza-ma, dar asta chiar e o intrebare stupida. Cum sa se invarta lumea in jurul unei singure persoane? Stii ce ar presupune chestia asta? Nu cred.
Sa presupunem ca s-ar putea. Te-ai gandit cate persoane ar face lumea sa se invarta in jurul lor? Si pe urma in jurul cui s-ar invarti lumea? Iti spun eu: in jurul nimanui.

| Luori a răspuns:

Este de ajuns sa fii adolescent si chiar asta crezi : ca lumea se invarte in jurul tau.

DAR, pentru un om acest termen nu exista in realitate!
"Pentru lume tu esti cineva, pentru cineva tu esti lumea "

| 16.laura.16 a răspuns:

Sa se nasca intr-o familie bogata, sa ajunga intr-o functie inalta. Apoi, sa castige multi bani si sa se stie despre el ca te poate ajuta, fara probleme! Sa vezi atunci cum se invarte lumea in jurul lui.Aceasta e varianta pragmatica.

Sa fie foarte indragostit. Sa aiba relatia,, perfecta,, creionata de multa iubire, flori si fericire. Ea sa ii spuna,, da,, intr-o zi, si sa traiasca fericiti o viata! Atunci nimic nu mai conteaza! Lumea se poate invarti in jurul tau! Varianta mea.

| Micheline a răspuns:

Nimic.Fiecare dintre noi are probabil lumea lui proprie cu vise, sperante etc.Lumea reala nu se poate invarti in jurul unei singure persoane pentru ca nu suntem dependenti de o anumita persoanahappy. Poti sa iti creezi tu lumea ta care sa o modelezi cum vrei tu[desi nu e prea indicat sa traiesti in lumea tawinking ], dar daca vrei ca totul sa se invarta in jurul tau, nu incerca sa faci asta in lumea in care traiesti, cea reala fiindca s-ar putea sa fii dezamagita.

| Micheline a răspuns:

Draga mea, nu toti gandim la fel.Acum ce?raised eyebrowsAstepti ca noi sa ne strofocam sa ne gandim ce gandesti tu?raised eyebrowsAiurea.Fiecare vede anumite lucruri cu alti ochi si din alte unghiuri.Nu suntem aici sa ghicim gandurile cuiva.Astepti sa ne vezi acum "lesinati"dupa o funditaoh go on?
Si apropo de "dependenta de o anumita persoana". Daca tu vrei asta ok. E problema ta."ganditiva de ce depinde omul in general(fara ce nu ar putea traii)."Tu faci referire la nevoile oricarui omstraight face. Mancarea, apa etc nu sunt persoane. A fi dependent de o persoana e cu totul altceva.De exemplu:sclavii. Dar in fine.Traieste-ti visele tale dragute de"Vreau sa se invarta toata lumea in jurul meu".

| hiphopbeatz a răspuns:

Lasa-ma sa fiu modesta:"pamantul nu se invarte in jurul sorelui, se invarte in jurul meu."

I kid. I kid.

ca lume asa se invrata in jurul tau, ar trebui sa ai toti banii din lume.

pace!

| Emena a răspuns:

Adica toti oamenii sa stea dupa acea persoana.cred :d

| nuamnuvreau a răspuns:

Sa fie fericit... Un om fericit poate avea totul la picioare(sunt convinsa ca o sa ma contrazica marea majoritate, dar ganditi`va, cand voi sunteti fericiti nu vi se pare ca totul va apartine si aveti un sentiment de implinire? nu vi se pare ca puteti face orice din oricine in mom.acela? mie da)winking

| aliona_6797 a răspuns:

Pentru mine lumea ( incluzandu-ma pe mine) se invarte in jurul persoanei pe care o iubesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Lilith_6353 explică:

Va iau pe rand :
onutzu-funny, dar nu e asta
Emanuela(frumos nume!)-nu e asa surprinzator sau imposibil(din punctul meu de vedre, pe care nu-l impun nimanui)
mikydelle-sa stii ca nu vreau sa-mi creez propia lume, prefer sa o infrunt pe aceasta si nici nu vreau sa se invarta lumea-n jurul meu, caci nu consider ca sunt sau ca voi fii vreodata demna de asa ceva!
RUMBURAK-anul trecut acesta ar fi fost raspunsul care m-ar fi impresionat, dar acum nu mai cred in divinitati(scuze)
cornculapte-poate pentru tine este o intrebare stupida(si pentru multi altii)dar eu am niste pareri mai deosebite despre lumea asta (mai degraba despre viitorul ei)care fac intrebarea mea sa fie destul de buna
Robyk-bravo! Esti destul de aproape.Despre afirmatia cu ". trebuie sa fie mai mare ca universul." nu vorbeam la propiu.Prima parte este destul de aproape.Trebuie sa fac ceva memorabil(ceva ce sa nu mai poata face nimeni) dar nu trebuie sa aiba o putere ci sa aiba minte(una geniala) si putere de convigere.Nu trebuie sa fie idolatrizat.

As mai contunua dar desi stiu raspunsul corect(din punctul meu de vedere) imi este putin greu sa ma exprim.Ca sa va fie mai usor va atrag atentia asupra unui lucru spus de mikydelle". nu suntem dependenti de o anumita persoana." sa stiti ca ceasta afirmatie e gresita (pentru mine) caci cred ca am putea fi dependenti de o anumita persoana, ganditiva de ce depinde omul in general(fara ce nu ar putea traii). Va rog sa va grabiti pentru ca maine o sa postez raspunsul corect(repet:din punctul meu de vedere) si o sa dau si fundita celui care a gasit raspunsul sau care a fost cel mai aproape.

| Lilith_6353 explică:

Repet:Eu nu vreau sa se invarta lumea in jurul meu! Nu sunt o fire ingamfata ca sa visez la asa ceva si va rog sa ma credeti ca nu e prea placut cand un om crede ca esti chiar opusul a ceea ce esti in realitate.Nu am o lume a mea imaginara, nu traiesc in visele mele caci nu mi-e frica de realitate sau de adevar.Nu am vrut sa va supar, sa va fac sa va irositi timpul sau sa va impun parerea mea! Am vrut sa vad daca este pe acest site o persoana care sa aiba opinii asemanatoare cu ale mele.Cand am zis "lume" ma refeream la lumea noastra adica aceasta planeta pe care traim(cred ca greseala mea de exprimare a cam schimbat sensul intrebarii)
Cat despre raspuns, este o poveste lunga si intortocheata:
Adevarat lumea(Pamantul) se poate "invarti" doar in jurul celui de care depind toti. Oamenii au nevoie de apa, aer, mancare etc, depind de ceea ce le poate da aceste lucruri deci de Pamant. Am tot auzit cate prosti fac oamenii si pana la urma, daca o tinem tot asa vom distruge planeta si toata viata de pe ea. Daca se va gasi un geniu care sa fie in stare sa repare tot ce au stricat oamenii si care sa gaseasca rezolvare la toate problemele omenirii atunci, dupa parerea mea, de acel om vor depinde ceilalti oamenii si deci am putea spune practic ca in jurul acelui om se invarte lumea.

Multumesc ca ati irosit o parte din timpul vostru incercand sa raspundeti la intrebarea mea, imi pare rau daca v-am suparat sau v-am facut sa credeti ca trebuie sa imi acceptati parerile sau sa ghiciti ce-i in mintea mea.Trebuia sa-mi dau seama ca nu e prea placut(sau usor) sa te cobori la mintea unui copil de 12. Uni poate ma considerati fitoasa sau ceva de genu, crezand ca eu vreau sa se invarta lumea in jurul meu.Nu vreau acest lucru! Sunt constienta ca nu sunt omul potrivit pentru asa ceva.Credeti-ma,nu am pus intrebarea asta pentru ca, vezi Doamne, asi considera ca se invarte lumea-n jurul meu, ci doar pentru ca cum am mai spus doream sa aflu daca imi impartaseste cineva modul de gandire.Chiar nu sunt fitoasa sau ingamfata, de fapt tind sa cred ca nimic din ceea ce fac nu este foarte important pentru cineva, asa ca va rog sa nu ma considerati o persoana ce se crede importanta!

Cat despre fundita.desi nici unul nu a gasit raspunsul, sunt destui care au foat aproape, uni chiar au dat exemple de alte situatii in care este posibil asa ceva, asa ca imi este greu sa ma decid, mai ales ca sunt un pic trista si deci nu pot cantarii raspunsurile in acest moment. In ca o data multumesc ca v-ati irosit timpul cu intrebarea mea.
RUMBURAK, ca sa-ti raspund la intrebare sa stii ca eu nu cred in nici un fel de divinitate ci in puterea omului de a face orice.

| ladybird a răspuns:

Banii, puterea, cred ca acestea ar putea sa faca intr-un fel ca lumea sa se invarta in jurul unei persoane, dar simplitatea inseamna frumos. La ce isi au utilitatea lucurile materiale (ma refer la ce este in exces) ca oricum, bogati, saraci acolo ajungem toti? Mai bine iti traiesti viata fara sa ti-o complici dar facand multe lucruri pentru a nu iti parea rau ca nu ai incercat dacat sa vezi doar cum lumea se invarte in jurul tau:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie decit sa faca ce face orice nucleu.Adeca sa stea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai ciudat este ca unii useri "pregatiti"n-au auzit expresia asta atribuindu-i alte intelesuri. E adevar sau cocheteaza cu prefacatoria?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lenith, daca acea anumita persoana ar exista, nu vom putea sa-i atribuim ei nici un atuu ci mai degraba noua un defect, acela de a fi prea slabi. Exclud aici, in ce ne priveste pe noi si siteul in general, pe Raluca.Nu putem spune ca ne invirtim in jurul ei sau al altcuiva daca la asta te-ai referit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune clar lumea nu se invarte in jurul tautongue
si daca vrei sa se invarta in jurul tau, fara suparare, inseamna ca esti fitoasa, accepta lucrurile asa cum sunt, nu incerca sa depinzi de ceva sau cineva si tine minte toate se intampla cu un scop

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa fie intelept, ca in jurul unui om lumea ''sa se invarta''.