| Smile_9049 a întrebat:

Profesorii, parintii, rudele(uneori si prietenii) imi tot repeta ca timpul trece pe langa mine(incep sa cred ca sunt lenes). Dar eu stiu ca noi trecem prin timp.Deeci, timpul trece pe langa noi sau noi trecem prin timp? Dati exemple de situatii.

Răspuns Câştigător
| RhoOphiuchi a răspuns:

Timpul e o dimensiune aspatiala. Deci, desi ne e greu sa ne inchipuim asa ceva pentru ca omul gandeste in functie de comparatii cu experiente deja intamplate, nu ne putem deplasa in timp ca intr-un spatiu, deci nu putem merge prin el sau pe langa el. Timpul e relativ cu evolutia universului, pentru ca stii, totul se transforma in mod constant. Noi suntem parte din timp.

4 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

E o locutiune, nu o lua de-a buna

| Malphas a răspuns:

Cuţitul trece prin pâine sau pâinea trece pe lângă cuţit? Există Dumnezeu? Ce înseamnă gdusfhdiv în cine-ştie-ce limbă? Mie îmi place ciocolata sau îmi plac acadelele? Hmm...

| Zataki a răspuns:

Timpul trece "prin" noi, deoarece, pentru un om, trecerea timpului este ireversibilă, este de neoprit.

| Moov a răspuns:

Stii vorba aia? Viata merge inainte si noi dupa ea.Deci s-ar zice ca timpul trece si noi il urmam, dar nu stam pe loc.
Totusi pentru mine ar fi invers.De ce timpul sa conduca? De ce nu noi? Eu mereu zic "Merg inainte si timpul nu are decat sa ma urmeze."Timpul nu este Dumnezeul nimanui, se zice ca El a creat lumea in 7 zile care ar fi putut insemna mii de ani, dar au spus asa pentru ca Dumnezeu este deasupra timpului si nu invers.Totusi nu zic ca noi avem aceasta putere, de a-l controla, dar ne putem juca cu el si sa-l folosim cum trebuie.