| guralivul a întrebat:

S-a vorbit si o sa se mai vb. ce parere aveti despre deja vu-uri? cum le explicati?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Mi se intampla foarte des, ca o anumita traire, sa o mai fi simtit o
data.habar n`am unde...thinking .in vis, in vreo premonitie. dar e ceva inexplicabil, din pct meu de vedere...chiar mi s-a intamplat, dar trecea atat de repede, incat nu mai aveam timp sa spun." stiu acum urmeaza sa treaca o masina verde." pur si simplu trecea, insa eu stiam cu.2sec inainte k aceea masina urma sa treaca straight face. sper ca intelegi ideea.cred ca in momentul acela (si am mai avut multe alte intamplari de acelasi gen), faci distinctia, masurarea timpului. pur si simplu concluzionezi ca timpul este intr-o continuua cursa de cross care nu asteapta absolut nimic. cel putin, eu concluzia asta am tras-o.

7 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

Nu prea-mi place sa bat campii q prostii dar eu am avut chestia asta cd am vazut-o p nevasta-mea prima data.sau hormonu' omoara neuronu'?

| Zoombe3 a răspuns:

Nu incerc sa mi le explic, pus si simplu rad pe seama lor.

| mircea a răspuns:

Cat timp, cca. 20 % din oameni au avut deja-vu-uri clare, fara urma de indoiala, cred ca se explica printr-o activitate a creerului inca insuficient cercetata, sau inca nu avem mijloacele de a cerceta aceste insusiri pe care poate le avem cu totii, dar nu stim.

| Ea a răspuns:

M-am intrebat si eu adesea de ce am aceste stari. Cineva, mi-a dat o explicatie religioasa: Se spune ca inaine sa te nasti, Dumnezeu iti arata toti pasii pe care ii vei face in timpul vietii. De aceea, uneori simti ca ai mai trait o data anumite clipe. Nu stiu cat este de adevarat, dar sunt convinsa ca pentru asta nu exista explicatie stiintificawinking

| andi a răspuns:

Nu e persoana pe care sa nu o cunosc eu sa nu fi vorbit de deja-vu. cu toti am avut cate unu sau mai multe deja vu-uri...

| inna a răspuns:

Si eu am traiat asfel de situatii si nu pot sa mi le explic.Cateodata cand stau in pat relaxata mi se intampla s vad anumite secvente, evenimente ca apoi s realizez k peste o zi doua nu stiu chiar s se intample.Nuj mi se pare f strange si nu-mi place deloc.

| Ella_6365 a răspuns:

Mi s-a intamplat de nenumarate ori. as avea o teorie, care am observat ca cineva din clasa mea crede la fel. sunt mai multe linii temporale, dimensiuni, unde suntem tot 'noi'. cand persoana ce-ti corespunde tie face acolo acelasi lucru ce-l faci tu in acel moment, ti se pare ca ai mai facut asa ceva, sau ai mai fost in acel loc etc.