| Flav a întrebat:

Sa alegi intre rau sau bine ai nevoie de-un model.
Sa spunem ca sunt un copilas de cativa ani. Dati-mi exemple de modele. Vreau exemple!

15 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Sa alegi intre rau si bine nu e nevoie de modele ci de experiente si de educatie.Sa spunem ca esti un copilas de cativa ani:pui mana pe o plita fierbinte si afli ca e rau; privesti in ochii iubitori ai mamei tale sugand laptele dulce si razi fericit :e bine...si tot asa, din experienta in experienta, din sfat in sfat al celor ce te inconjoara cu iubire, ajungi sa faci singur deosebirea.Vine apoi o zi cand incepi sa faci singur si in cunostinta de cauza, propriile alegeri... poti alege binele sau poti alege raul...Modelele exista, desigur, si primele modele sunt parintii, apoi vreun profesor indragit, sau o personalitate...In ce ma priveste, desi am intalnit in viata multi oameni demni de toata stima, am ales sa fiu eu insami...

| Flav explică:

Modele - oameni. Oameni ce merita respectati, ce trebuie luati ca un model. Afirmatia e in adancul ei ironica si se refera la intrebarea existentei unor astfel de stereotipuri.

nony
| nony a răspuns:

Fiecare avem la un moment dat in viata, dar asta n inseamna ca trebuie sa facem exact ce au facut ei.Modelul este mai mult admirat decat imitat.Pentru ca la un moment dat o sa-ti formezi singur personalitatea, si modelul respectiv cade, pentru ca s-a invechit.Sunt alte timpuri, alte idei.Uite...si ca sa-ti raspund la intrebare modelul meu in ¨tinerete¨ a fost Donald Trump.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@eu_o_mare_enigma sau contra modele!
Un super model ar fi Dalai Lamawinking

| fabiola a răspuns:

Primul model din viata fiecaruia este familia in care creste! Apoi. tarziu in functie de personalitate ne alegem un model(nu ni-l impune nimeni) sau daca suntem prea orgoliosi spunem,, eu vreau sa fiu ca mine". In acest caz invatam din propiile greseli, dar asta e plata orgoliului!

| alma a răspuns:

Daca ai fi copilasul meu te-as lasa sa faci acel "rau "si sa inveti tu singur din greseala ta, exemple desavirsite nu exista asa ca trebuie sa invete singur din experinta lui ce inseamna bine sau rau.Pa, si sa fii cuminte

| unbaiat a răspuns:

Cica stereotipii... te vrei ironic.Nu trebuie sa fii fanul unui actor sau cantaret ca sa poti spune ca ai/avut un model.Si tu ca toti altii am avut modele si oameni care si-au adus aportul in formarea caracterului nostru.Si modelul„asa nu„ e tot o influenta, cartile citite(scrise de cineva nu?), familia, televizorul, prietenii, etc.Sau tu crezi ca daca te nasteai in Mozambic, nu faceai scoala si vedeai doar 2 negri si 3 girafe gandeai ca acum sau discutai de impozitul forfetar?

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu inteleg... exemple din ce domeniu? De vedete, de oameni importanti, de oameni simpli care ne-au influentat viata?
Pe mine cel mai mult m-a influentat bunica-mea ca era desteapta si a stiut sa ma invete ce e rau si ce e bine, ce trebuie facut si ce trebuie evitat.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu stiu...cred ca ma depaseste problema...eu ti-am zis modelul meu altul n-o sa mai existe... cel putin, nu prea curand.sad

| adi a răspuns:

Binele si raul sunt relative(pentru tine ceva poate sa fie bine, pentru altcineva poate sa fie rau), astfel incat modelele sunt limitate, nu exista sabloane pentru orice situatie, exista doar pentru cateva foarte comune, EX: e rau sa bagi mana in foc, e bine sa nu.
Cel mai bine e sa gasesti o procedura cu care sa determini ce e bine si rau pentru tine, atunci cand nu poti aplica un sablon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exemple? Ai nevoie de exemple ca sa faci lucruri? No way! Tu nu ai aflat nici pana acum ca motivatia este doar interna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine: Dumnezeu
Rau: Dracusorul happy

Cam asta e prima diferenta pe care o invatam cand suntem mici, pentru ca asta invata si la scoala si acasa, de ei stie toata lumea.
Chiar daca vei alege o personalitate pentru copilul tau nu stiu cat va intelege, fiecare ne alegem modelul nu ni-l impune cineva, ca sa apreciez pe cineva trebuie sa il cunosti, sa ii cunosti activitatea si sa te identifici in anumite situatii cu acel cineva. Un copil e prea mic ca sa inteleaga toate astea. Le va descoperi in timp. happy
Parerea mea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti dau eu cateva modele de urmat:nikita, magda ciumac, monica columbeanu, simona senzual, si nu mai stiu, oricat mi-as toci creierii.cred ca stau prost la capitolul cultura generala. laughing))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai apropiat in copilarie e tactu. da tu esti mai mare flavule.ne pui rabdarea la incercare/sau inteligentia? rambo? e bun? superman a? ce zici?

| crissmarie a răspuns:

De ce ar trebui sa ti se dea exemple cand parintii ar trebui sa fie primele modele din viata unui copil si nu anume ca persoane, ci comportamentele lor sa insufle copilului exemple de conduita si gandire. nu cred ca unui copil ar trebui sa i se spune uite asta este un om model, tu trebuie sa fii ca el ci mai degraba, copilului trebuie sa i se insufle exemple de lucruri bune, din comportamentele persoanelor din jurul sau, ca de exemplu, parinti, profesori.