| anonim_4396 a întrebat:

Să presupunem că un avion parcurge pe un timp liniștit, fără vânt, distanța până la o bază N și înapoi. Dacă distanța până la acea bază este L și viteza avionului (față de aer) este V, timpul total de zbor va fi evident 2L/V. Să presupunem acum că avionul respectiv ar face același drum dar pe un timp cu vânt, un vânt puternic care bate dinspre baza N, având o viteză v. La ducere zborul va fi încetinit, dar la întoarcere, având vântul din spate, avionul va recupera timpul pe care l-a pierdut la ducere.
Așadar, în acest al doilea caz, timpul total de zbor va fi tot 2L/V?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Evident: DA.