| Karnivor a întrebat:

Am si eu o intrebare care cred ca este in stransa legatura cu presiunea.Am vazut la TV cum cineva taia un lemn cu aer, iar in alta emisiune in care se taiau aliajele pentru jante se folosea apa.Ma contraziceam cu niste prieteni, eu ziceam ca aerul este mai "puternic" decat apa (ma refeream la faptul ca exercita o presiune mai mare deoarece este suprafata de contact mai mica), in schimb apa are o forta mai mare datorita masei, dar in acelasi timp si suprafata de cotnact este mai mare, daca am gresit va rog frumos sa ma corectati.Deci intrebarea este: Ce taie mai usor un obiect, aerul sau apa? (jeturile au aceeasi viteza)

2 răspunsuri:
| gigel68 a răspuns:

Nu stiu daca ai sa gasesti pe cineva care lucreaza/are cunostinte in acest domeniu. in ro aceste tehnologii sunt rare, nu gasesti peste tot asa ceva. dupa parerea mea cred ca se folosesc in functie de material.

| adita32 a răspuns:

Exista masini care taie otelul ca pe unt si folosesc presiunea apei. cele cu aer la care se refera prieteni tai taie cu un amestec de aer cu nisip.masina de sablare.deci raspunsul ar fi apa