| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac daca sunt prost? Nu vreau raspunsuri gen : "nu esti prost" samd. Am dat un test super simplu in care trebuia sa ne folosim logica, si am luat 6, pe cand majoritatea colegilor au luat 10 super repede simplu. Deci...

24 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu poti face nimic. Mai sunt si oameni ca tine. Asta e

| ania a răspuns:

Probabil ai alt tip de inteligență mai dezvoltat decât inteligența academică, adică cea de care e interesată școala, adică inteligență relațională sau manuală, artistică, financiară, etc.Am citit că doar maxim 10% din copii au inteligența cea mai dezvoltată cea academică care e de folos la școală și e o prostie să cauți să evaluezi pe toți după același calapod.Si de aceea în viață nu reușesc neapărat cei ce sunt de 10 la scoală pentru că sunt importante și celelalte tipuri de inteligență. Dezvoltă tipul tău de inteligență, mulțumește lui Dumnezeu pentru talentele pe care le ai, nu încerca să-i dai teste de competență în repartizarea talentelor și să-L pici că știe El ce face, nu rămâne dator nimănui.

| RAY a răspuns:

Inteligenta nu creste cu aia te nasti si mori cu ea din pacate, dar si inteligenta aia slabeste daca nu isi folosesti creierul mai des mjoaca mai mult games brain, nu toata lumea e inteligeta asta e, cu toti avem un loc pe pamantul asta

| minrest a răspuns:

Iti dezvolti inteligenta. Caci se dezvolta. Si in special gandirea logica. De ce as zice ca nu esti prost, eu constat insa ca iti dai seama de problema, ceea ce inseamna foarte mult. Pe cand colegii tai, acum ca au luat zece, se considera niste mici genii, nu se mai intreba ''Ia stai ba, cum sa fim chiar toti geniali''. Asta se numeste ''docta ignorantia'', consta in a-ti da seama de ceea ce nu stii, si e cel mai bun punct de pornire. Incepe cu scoala, gandeste-te la ce vi se preda pana cand intelegi bine de ce a asa, si nu altfel. Salut.

| Inferno a răspuns (pentru minrest):

Nu, inteligenta nu se dezvolta. Pot exista variatii considerabile ale acesteia panal a varsta adolescentei, insa nu se cunosc exact cauzele.

Gândirea logica se poate dezvolta.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Practic mai inteligent nu poti deveni in timpul vieti? totul sta in ceea ce ai mostenit genetic oare?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Http://www.descopera.ro/......e-stiintei

si totusi creierul e plastic

| minrest a răspuns (pentru Inferno):

Ai dreptate. Oricum iti poti dezvolta gandirea logica, daca aici este carenta. Dar mai propun sa nu te bazezi pe un simplu test facut la scoala. Insasi rezultatele foarte bune ale tuturor colegilor tai ma fac sa suspectez seriozitatea testului. Oi fi fiind tu prost, tu stii mai bine, dar nu pari prost de loc.

| R0R0 a răspuns:

Poate ai avut o zi proasta si nu ai fost atent.
Se mai intampla!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu te mai gandi la testul ala, daca ai luat 6 la el asta nu inseamna ca esti prost, pana la urma nimeni nu e atotstiutor, dar daca vrei sa fii mai inteligent informeaza-te de pe internet, de pe wikipedia sau de pe TPU sau din diferite carti. Sper ca te-am ajutat, salut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate nu te-ai concetrat destul sau te-ai grabit.
Sau poate colegii tai sunt "Prost sa fi, noric sa ai"
Poate la testul asta ei te-au intrecut, dar cu siguranta sunt lucruri la care tu esti mai bun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se mai întâmplă să greşeşti la chestii simple.
E ca atunci când tu, băiat, vrei să pupi o fată şi te împiedici şi cazi peste ea, se supără tipa şi pleacă.
Treci peste şi aia e.
Poate la chestii mult mai grele te descurci.

| ABCD122 a răspuns:

Treci peste si data viitoare, cu putina atentie, o sa iei si tu 10. Bafta!

| LostInPark a răspuns:

Totusi, nu prea cred ca esti.O mare parte din prostie nu te va lasa sa-ti dai seama de propriile limitari.

| eudoareuu a răspuns:

Http://www.clopotel.ro/funny/teste/teste-online/Cat_de_prost_esti-284

Daca treci testul asta, nu esti chiar asa de prost precum crezi.

| andrei690 a răspuns:

Parerea mea e ca este o intreaga filosofie in legatura cu prostia. Depinde cum o iei : poti spune ca toti oamenii sunt prosti si e adevarat, sau nu e nici unul si ai dreptate. Domnul profesor de filosofie ne intreba : Priviti un pom, nu credeti ca e mai destept ca un om? Si eu cred ca sunt cam prost dintr un anumit punct de vedere dar am alte calitati. Inteligenta logico-matematica nu se dezvolta, dar iti poti imbunatati latura spirituala, reusesc mai mult oamenii cu inteligenta emotionala mai buna. Oh, toti suntem prosti, dar nu vor multi sa accepte. Si eu sunt prost happy

| Max_David_1994 a răspuns:

Salut!
Nu esti prost, dar nici destept n-ai cum sa fi. Ce gandire de debusolat. Incerci sa-i faci cuiva pe plac sau sa-ti superi parintii? Daca ai mai putin de 15 ani si spui asta, o sa-ti intre in subincostient iar apoi de la 20 de ani chiar o sa fi un prost si un ratat! Nu stii fa fi mai smecheras. Eu la mate sunt varza, ma pricep decat la Romana, istorie si fizica. Nu ai incredere-n tine. Pariu ca nu ai o gasca de prieteni sau cel putin macar doi prieteni! Vezi, statutul financiar face diferenta, daca n-ai bani (fie de buzunar) toti te batjocoresc si te cred un ratat prost. Asa eram eu la scoala veche, acum mi-am schimbat stilul. Daca parintii aveau bani sa le faca cadouri profesorilor, erau mai expliciti, te ajutau sa rezolvi un exercitiu la mate...etc... Poate asa esti si tu acum. Incearca sa crezi in tine, schimba-ti stilul din timid si prost, in smecheras, daca e nevoie schimba-ti scoala si nu te mai simte prost si vinovat!
Hai, poate imi dai un comentariu.
Bafta!

| emignon a răspuns:

O vizita în Malaezia sau în Tibet vă poate face bine.
Iar până faceți banii pentru a ajunge acolo, câteva ședințe de psihoterapie sunt oricând binevenite, bineînțeles cu condiția să găsim un terapeut bun.
Ajută și faptul să nu ne frustram mai mult decât rezonabil de condiționări de genul, ci să vedem unde putem implementa în mod realist și cu puține riscuri câteva scopuri pe termen scurt pe care le avem, pentru a observa personal cat de practice sunt. Astfel ne vom putea da cel mai bine seama.

| ʎpooɯ a răspuns:

Cine stie? poate mai repeti odata sa vezi daca din nou vei avea aceeasi rezultat, daca da asta e....compensezi cu harnicia.

| DemBow a răspuns:

Impaca-te cu ideea ca esti prost. Nu ai ce sa faci. Nu toti oamenii sunt destepti.

| MySelf94 a răspuns:

Nu e important testul pe care l-ai dat cu colegii tai. Gandeste-te ca nici macar testele de IQ nu reflecta inteligenta asa cum ar trebui. Inteligenta nu se masoara intr-un amarat de test. Am vazut ca ai scris in intrebare ca nu vrei raspunsuri gen "nu esti prost". Adevarul asta e. Nu esti prost. Nimeni nu e prost. Prostia e doar o perceptie a mintii. E ceva relativ. Poate ca ai luat 6 la testul ala la care ceilalti au luat 10, dar cand va veni randul sa dati testele vietii, ei poate vor pica si tu le vei lua cu brio. Sa ai mai multa incredere in tinewinking.

| Ionut_Radu_1984 a răspuns:

Tu ai vazut vreun nebun inchis la spital si sa zica eu sunt nebun? Asa si tu cu sunt prost laughing... Prea tare asta. orice persoane care crede despre ea ca e proasta, crede-ma ca nu e, are probleme cu altceva si nu cu prostia sau desteptaciunea. De regula prostii nu stiu asta desprebei si se mai dau si in spectacol

| best300 a răspuns:

Iti dezvolta inteligența descarcand si jucând jocuri de logica

| deiutzamicutzzaa a răspuns:

Hey! Nu toti sunt atat te buni..asta nu inseamna ca esti prost sunt chestii la care oamenii se pricep si la care nu se pricep...dar cu toate astea depune si tu un pic de munca repeta, asculta la ore, fii atent si o sa te descurci. Numai bine