| anonim_4396 a întrebat:

Salut, nu stiu daca s-a mai postat o intrebare asemanatoare, sau daca s-a mai discutat depsre subiectul asta, am aruncat un ochi ' pe aici ' si n-am gasit ce cautam, anyway, am cateva intrebari. Ce parere aveti in legatura cu misteriosul an 2012, ce credeti ca se va intampla? sau se va intampla ceva? daca da sub ce forma? Da bun alinierea planetelor...Am auzit destule pareri care mai de care mai 'colorateUnii spun ca pana aici ne-a fost in anul 2012 vom fi rasi de pe fata pamantului, dupa aia vine altu mai inteligent sa spuna, pai stai asa dzeu a creat lumea ca sa o distruga? Pai stai asa(aici intervin eu ) cu parerea ca toata aceasta chestie nu are legatura cu presupusu' dzeu. Ce cred eu este ca daca ar fi sa se intample ceva ar avea legatura tot cu noi pentru ca pe zi ce trece ne autodistrugem tot mai mult, atacand natura, nu neparat cu voia noastra ci fara sa ne dam seama.Conform calendarului mayas ceva se va intampla, va avea loc o schimbare radicala la nivel global, ca aceasta schimbare va fi in rau sau in bine nu se stie exact. Ce credeti? ar trebui sa ne luam iar dupa ce spune calendarul mayas? parca au mai fost zvonuri de genu cu sfarsitul lumii si in alti ani, dar oricum nu s-a facut atat tam-tam fata de anul 2012.Astept parerile voastre personale nu inspiratii de pe gogu.Multumesc

Răspuns Câştigător
| dexro a răspuns:

Uite care ii adevaratul adevar cu 2012 big grin... Aia ce au facut calendarul umareau cerul, stiau ca pamantul se invarte in jurul axei in jurul soarelui stiau chiar si ca odata la nu mai stiu exact cate mii de ani soarele se aseaza intre pamant si centrul galaxiei, fapt ce urmeaza sa aiba loc in 2012. In 2012 li se reseteaza calendarul si pleaca de la zero. Mayasii aveau cate o prevestire a dezastrului pentru orice sfarsit, sfarsitul zilei, sfarsitul lunii, anului si tot asa, iar de aici concluzia ca la sfarsitul sfarsitului o sa fie un dezastru mai dezastru decat cele descrise in restul prezicerilor.
Tot ce se intampla este ca soarele pe 21 decembrie 2012 o sa fie asezat intre centrul galaxiei si pamant.

9 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Scrie in bara de cautare "2012" si trazneste-i un enter.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Dude, eu vorbeam de bara de caurare a siteului. Aia cu "Caută întrebări sau răspunsuri". Baga 2012 si o sa gasesti toate intrebarile si raspunsurile pe tema asta. Dig in, sunt toate productiile unor oameni simpli, deosebit de simpli.

http://www.tpu.ro/cauta/?keyword=2012

| Damasc a răspuns:

Hep hap crezi ca n-am facut asa ceva? dar am pus intrebarea si aici deoarece am vrut sa vad si opinia unor oameni simplii nu parerea eu stiu carui savant sau expert.

| MarinaElena a răspuns:

Nu se va intampla nimic! acum o luna-2 am gasit eu un site unde cineva d la NASA vorbea despre acest lucru si a zis clar ca 12 decembrie 2012(sau c data o fi)va fi o zi ca toate celelalte! Sunt sigura ca va veni si sfaritul lumii, dar nimeni nu stie cand, doar Dumnezeu.Si da,ai dreptate ca daca se va intampla ceva, va fi DOAR VINA NOASTRAangry, dar acest lucru nu cred ca se va intampla direct.Sunt sigura ca se va intampla in timpcryingcrying.

| egjrewiogjaeifjaepfpjagfegwregeyhrt a răspuns:

Deci sa te lamuresc! Zvonu asta de 2012 ii ca si zvonu de 2011 astia tot o sa zica asa pana o sa nimereasca laughing. Toti ziceaw ca in 2011 o sa murim.No am murit?

| Ryuk751 a răspuns:

Eu cred ca zvonu asta despre 2012 este de tot rasul. daca o cineva zc ca maine toti o sa disparem de acum toti stau ca sufletul la gura sa vada cum se va intampla.este o totala prostie. sfarsitul lumii va fi atunci cand va vrea dumnezeu nu cand va prezice un prost sai zc asa.asta e parerea mea.

| AndreeaCristina96 a răspuns:

Dumnezeu se scrie cu D mare si nu se scrie''dzeu'' se scrie Dumnezeu!
Si chestia asta nu prea mi se pare reala,dar trebuie sa avem grija, noi poluăm lumea, cu masinariile si exploziile astea nucleare...

| CrunkJuice a răspuns:

Salut! daca crezi in D-zeu... sfarsitul lumii nu are cum sa vina in 2012(citeste Apocalipsa), dupa calendarul mayas "poate" e posibil sa se intample dar nu foarte grav.Asta e parerea mea daca citesti in Biblie la Apocalipsa acolo gasesti toate semnele care vor fi cand va fi sfarsitul lumii...(acolo o sa vezi o sa aiba loc imparatia de 1000 de ani si mai multe, citeste)

| anutza_2263 a răspuns:

Pai dupa parerea mea cred ca se va intampla ceva da nu stiu exaact ce?thinking am mai citit si eu multe chesti despre asta si am citit undeva ca mai demult nu stiu cine scria calendarul mayas si tot ce scria in el era adevarat tot tot acum sunt si eu putin speriatastraight face acum numai Dumnezeu stie...tongue