| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema am cautat mult niste chesti pentru ierbarul meu! Dau funda cine imi spune denumirea stiintifica, familia si mai ales timpul infloriri la:crin, lalea, brad, molid, pin, tuia, maces, trandafir, capsuni, fasole, salcam, trifoi, vita de vie, varza, rapita, alge, vanata, ardei, rosie, petunie, lacramioara! Daca nu avetii timp sa scrieti dati-mi macar un site bun! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Maces-Rosa canina, fam. Rosaceae-infloreste in mai-iunie

rapita-Brassica napus, fam. Brasicaceae, infloreste din mai pana in sept.

pin-Pinus silvestris, fam. Pinaceae-infloreste in mai-iunie

brad-Abies alba, fam. Pinaceae-infloreste in mai-iunie

trifoi- trifolium parviflorum. fam Leguminosae, infloreste din mai-iunie iar trifoluim angulatum infloreste din mai pana in septembrie

trandafir -Rosa sp., fam Rosaceae, infloresc din mai pana in septembrie - sunt multe specii de trandafiri de aceea am scris "rosa sp. "!

lalea - Tulipa gesneriana, fam. Liliaceae, infloreste primavara

fasolea -Phaseolus vulgaris, fam. Leguminosae, nu stiu cand infloreste!

capsun-Fragaria moscata, fam. Rosaceae, infloreste in mai

lacrimioara -Convallaria majalia, fam. Ruscaceae, infloreste in aprilie-mai

petunia- Petunia sp. fam Solanaceae, infloreste vara

varza-Brassica oleracea, fam. Cruciferae, planta bianuala adica infloreste in al doilea an

vanata -Solanum melongena, fam. Solanaceae,

rosia-Solanum Lycopersicum, fam Solanaceae

ardeiul-Capsicum annum, fam Solanaceae,